Tarçınlı Su Ne İşe Yarar Kaç Gün İçilmeli Ne Kadar Tüketilmeli

0

Tarçın; mis şeklinde kokusu ve aromatik tadı yardımıyla birçok şahıs tarafınca fazlaca sevilir. Mutfakların gözbebeği olan tarçın hem tatlılarda hem de hamur harcı işlerinde kullanılan bir baharattır. Sevilerek kullanılan tarçının sağlığa birçok faydası vardır. Bilhassa tarçın suyunun sağlığa sayılamayacak kadar fazlaca yararı vardır. Yiyecek yemeden ilkin içilen bir su bardağı tarçın suyu, metabolizmayı hızlandırarak kişinin süratli zayıflamasına destek verir.

Tarçınlı Su Ne İşe Yarar?

Tarçınlı suyun yararlarından yararlanmak için tarçına gereksinim vardır. Tarçını aktarlardan ya da güvenilir web sitelerinden temin edebilirsiniz. Tarçın satın alırken tarçının taze olmasına dikkat edilmelidir. Uzun süre raflarda duran tarçının kokusu değişik olur bu da bayat bulunduğunu gösterir. Tarçınlı suyun yararlarından yararlanmak için tarçının taze olması gerekir. Tarçınlı su için toz tarçın kullanabileceğiniz şeklinde çubuk tarçın da kullanabilirsiniz. Her ikisi de aynı etkiyi sağlamaktadır.

Tarçınlı su tertipli olarak tüketildiğinde sağlığa birçok yarar sağlar. Tarçınlı suyun en malum özelliklerinden biri kişinin zayıflamasına destek olmasıdır. Tarçınlı su yağ yakımını hızlandırarak, kişinin fazla kilolarından kurtulmasını sağlar. Zayıflamaya destek olduğu şeklinde vücuttaki özgür radikallerle savaşarak kanser oluşumunu da engellemektedir. Tarçınlı suyun bununla beraber ağız bakımına da pozitif tesirleri vardır. Tertipli olarak 1 su bardağı tarçınlı su tüketerek ağız kokusundan kurtulabilir ve ağız içinde oluşan aft şu demek oluyor ki ağız yaralarının oluşmasını engelleyebilirsiniz.

Tarçınlı Su Iyi mi Yapılır?

Malzemeler

 • 1 su bardağı su (200ml)
 • 1 tane çubuk tarçın ya da 1 çay kaşığı toz tarçın

Hazırlanışı

1 su bardağı su cezveye alınır ve kaynatılır. Su kaynadıktan sonrasında ocağın altı kapatılır ve cezvenin içine toz tarçın ya da çubuk tarçın eklenmiş olur. Peşinden cezvenin kapağı kapatılarak tarçınlı suyun 5-6 dakika demlenmesi sağlanır. Demlendikten sonrasında, aç karına 1 su bardağı tarçınlı suyu tüketebilirsiniz.

Tarçınlı Su Kaç Gün İçilmelidir?

Tarçınlı suyun yararlarından yararlanmak için tertipli tüketilmesi gerekir. 1 su bardağı (200ml) tarçınlı su 10 gün süresince aç karına tüketilmelidir. Tarçınlı su en fazla 15 gün uygulanmalıdır, 15. günden sonrasında tarçınlı suya ara verilmelidir. Eğer tarçınlı su kürü 15 günden fazla uygulanırsa, kişiye yarar sağlamaktan ziyade bazı yan etkilere yol açabilir.

Tarçınlı Suyun Sağlığa Görkemli 12 Faydası

 • Tarçınlı su, ihtiva ettiği enzimler yardımıyla karın bölgesindeki yağları yakmaya destek verir.
 • Tarçınlı su, iştah kapatıcı özelliği yardımıyla ani acıkmanın önüne geçer ve kişiye tokluk hissi verir.
 • Tarçınlı su, kan şekeri yükselmesinin önüne geçer. Ansızın gelen tatlı krizlerini engeller.
 • Tarçınlı su, vücuttaki ödemin atılmasına destek verir böylece süratli zayıflamaya destek verir. Metabolizmayı hızlandıran tarçınlı su, kişinin fazlaca kısa bir sürede fazla kilolarından kurtulmasını sağlar.
 • Tarçınlı su zayıflamaya destek olduğu şeklinde vücutta bulunan zararı olan toksinlerin vücuttan atılmasını sağlar.
 • Tarçınlı su kuvvetli antioksidan özelliği yardımıyla vücuttaki özgür radikallerle savaşır, kanserli hücrelerin büyümesini ve çoğalmasını önler. Böylece kanser oluşumunun önüne geçerek kişiyi kanser hastalığına karşı korur.
 • Tarçınlı su kalp-damar sağlığını korur. Böylece kalp ve damar hastalıklarına karşı vücudu korur.
 • Tarçınlı su, anti-inflamatuar özelliği yardımıyla vücuttaki iltihabı önler. Tarçınlı su tüketerek vücuttaki iltihaplanmayı azaltabilirsiniz.
 • Şahıs kendini devamlı olarak bitkin, bitkin ve halsiz hissediyorsa tertipli olarak tarçınlı su tüketmelidir. Tarçınlı su kişideki yorgunluğu alarak kişiye dinçlik sağlar ve bolca enerji verir.
 • Tarçınlı su kemik sağlığını korur, romatizmal hastalıkların oluşumunu engeller.
 • Tarçınlı su tüketimi beyin sağlığını korur. İlerliyen yaşlarda oluşabilecek Alzheimer ve Parkinson şeklinde nörolojik hastalıkların oluşmasını engeller. Hem de tarçınlı su, Alzheimer hastalarına iyi gelmektedir.
 • Tarçnlı su tüketerek sindirim sistemi hastalıklarından korunabilirsiniz. Tarçınlı su içerek, huzursuz bağırsak sendromu probleminin önüne geçebilirsiniz.

Tarçınlı Suyun Zararları

 • Tarçınlı su tüketirken aşırıya kaçılmamalıdır. Aksi taktirde kişide bazı yan etkilere niçin olabilir. Tarçınlı su fazla tüketildiğinde kabızlık problemine neden olur.
 • Tarçınlı su, gerilim düşürücü etkiye haizdir. Bundan dolayı yüksek gerilim hastalarının tarçınlı su tüketirken dikkat etmeleri, fazla içmemeleri gerekir.
 • Tarçınlı su kan şekerinin düşürmeye destek verir. Bundan dolayı cerrahi operasyon geçirecek olan kişilerin, ameliyattan 15 gün ilkin tarçınlı su kürünü bırakmaları gerekir.
 • Hamile bayanların tarçınlı su tüketmeden ilkin muhakkak doktoruna danışmaları gerekir.
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.