Tarçın Maskesi Tarifi Tarçının Cilde Yararları Bal Tarçın Limon Maskesi

0

Bal muhteviyatında glukoz, fruktoz ve demir, kalsiyum, fosfor, klor, potasyum, magnezyum şeklinde mineraller barındırır. Ek olarak B1, B2, B3, B5 ve B6 vitaminleri ihtiva eder. İltihap önleyici, antiseptik, antibakteriyel, antioksidan özelliklere ve iyileştirme özelliklerine haizdir. Tüm bu özellikleri yardımıyla cilt için oldukça faydalıdır. Bal, yazımızda tarifini vereceğimiz tüm maskelerde kullanılacaktır. Cildinizi nemlendirir, rutubet koruma özelliği yardımıyla cildinizi yumuşak meblağ ve cildin yenilenmesini sağlar.

Antibakteriyel ve antiseptik özellikleri yardımıyla, cildi sivilcesiz tutmakta oldukça etkilidir. İltihap önleyici özelliği de ek olarak sivilcelerin niçin olduğu kızarıklık ve şişmeyi indirir.

Tarçın, muhteşem bir antioksidan deposudur. A, E, D ve K vitaminleri barındırır. Ek olarak, oldukça etkili mikrop ve irin önleyici özellikleri vardır. Cilt için en yararlı maddelerdendir.

Tarçın Maskesinin Cilde Yararları

 1. Tarçının sağlamış olduğu bakteri ve mantar önleyici özellikler yardımıyla, cildinizi sivilcelere karşı korur.
 2. Yüzdeki yağ üretimini dengelediğinden dolayı, yağlı ciltler için oldukça faydalıdır.
 3. Cilt gözeneklerini temizler ve ölü cilt hücrelerini döker. Cilde naturel peeling uygular.
 4. Cildi yenileyerek cilt kusurlarını önler.
 5. Antiseptik özelliği yardımıyla ciltteki yaraları iyileştirir.
 6. Kuru ve kaşınan cildi, nemlendirip, kuruluğu giderir, yumuşatır.

Tarçın Ve Süt Maskesi

Yüzyıllardır, cildi naturel olarak nemlendirmek için insanoğlu, inek ve keçi sütlerini kullanmaktadır. Süt içindeki laktik asit, cildi temizler, ciltteki ölü hücreleri döker ve nemlendirir. Süt ek olarak lüzumlu proteinler, amino asitler ve antioksidanlar barındırarak, cildi sıhhatli tutmaya destek sunar.

 1. 2 tatlı kaşığı inek yada keçi sütünü, minik bir kaseye koyun. İçerisine 2 tatlı kaşığı bal ilave edin ve tamamen çözünene kadar karıştırın.
 2. Bir tutam tarçın ilave edin ve iyice karıştırın.
 3. Parmak uçlarınızla maskeyi yüzünüze sürün. Gözlerinizin çevresindeki kırılgan bölgeye sürmemeye dikkat edin.
 4. Minimum 10 dakika süresince maskeyi yüzünüzde bırakın.
 5. Ondan sonra yüzünüzü ılık su ile sudan geçirin.
 6. Havlu ile yüzünüze dokunarak kurutun.

Bal ve Tarçın Maskesi Sivilceyi Tedavi Eder

Tarçın, bakteri, irin önleyici ve antioksidan özellikleri yardımıyla sivilceleri tedavi eder. Tarçın ve bal karışımı, sivilceler için kullanabileceğiniz ve oldukça yaygın olarak kullanılan, etkili bir yöntemdir. 2 tatlı kaşığı bal ve 1 çay kaşığı toz tarçını karışmasını sağlayarak, yoğun bir macun kıvamına getirin. Bu macunu, sivilceli bölgelere sürün ve 10-15 dakika süresince beklemeye alın. Ilık su ile sudan geçirin, havlu ile yüzünüzü nazikçe kurulayın ve hafifçe bir nemlendirici sürün. Bu yöntemi birkaç hafta süresince her gün uygulayın.

Siyah Noktaları Yok Etmek İçin Tarçın Ve Aloe Vera Maskesi

Aloe vera, A, C, E vitaminleri ihtiva eder ve bunlar antioksidanlardır. Ek olarak muhteviyatında B12 vitamini barındırır. Tüm bu özellikleri, siyah noktaları, kuru ve kaşınan cildi ve sivilceleri yok eder. Badem yağı, yumuşak bir yapıdadır ve cildin en derinlerine kadar nüfuz edip, cilt gözeneklerinde birikmiş olan kir ve yağ tabakasını, cildinizden söker atar.

 1. 1 tatlı kaşığı toz tarçını, 3 tatlı kaşığı aloe vera jelini, yarım tatlı kaşığı badem yağını, bir macun haline gelinceye dek karıştırın.
 2. Yüzünüzü ve boynunuzu temizledikten sonrasında bu macunu istediğiniz bölgeye sürün.
 3. 10-15 dakika süresince bekletip, sudan geçirin.
 4. Haftada 2-3 kez yine edin.

Tarçın, Bal Ve Limon Suyu Maskesi

Tarçın, siyah noktaları önler ve tedavi eder. 1 tatlı kaşığı toz tarçın ve 1 tatlı kaşığı limon suyunu karıştırın. İstediğinize bağlı olarak bir tutam zerdeçal tozu da ekleyebilirsiniz. Yüzünüze sürün ve 10-15 dakika süresince beklettikten sonrasında, sudan geçirin.

Alternatif olarak, 1 tatlı kaşığı toz tarçını ve 1 tatlı kaşığı balı, iyice karıştırın. Yatmadan ilkin istediğiniz bölgeye sürün ve gece süresince beklemeye alın. Sabah, düzgüsel su ile yüzünüzü sudan geçirin. Bu yöntemi, en iyi neticeleri almak için, 10 gün süresince her gün uygulayın.

Bal Tarçın Maskesi Zararları

Bazı kişilerin ciltlerinde bal ve tarçın maskesi alerjiye niçin olup kızarıklık, yanma hissi yapabilir. Bu durum geçicidir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.