Tamponla Denize Girmek Problem Olur mu Tamponla Denize Girebilir miyim

0

Tampon, pamuktan yapım edilmiş olup silindir şeklinde hijyenik bir tıbbi üründür. Tampon bayanların tane kanını emme amacıyla ve vajinanın içini tamamen dolduracak şekilde tasarlanmıştır. Tamponun ucunda bir ip bulunur ve bu ip yardımıyla tamponun vajinadan kolayca çıkmasını sağlar.

Tamponun ufak, orta ve büyük olmak suretiyle 3 değişik boyutu bulunur. Bu boyutlar tane kanamasının miktarına bakılırsa ve kadının doğum yapmış olup yapmamasına bağlı olarak kişiden kişiye değişik boyutlarda kullanılabilir. Tamponun ambalajını açtıktan sonrasında hiçbir yere temas edilmemeli, ve derhal vajinaya uygulanmalıdır. Tampon en fazla dört saatte bir değiştirilmeli ve kullanım öncesiyle sonrası genital bölgenin temizliği yapılmalıdır. Eğer ilk kez tampon kullanılıyorsa kutunun üstünde bulunan kullanma talimatına bakılırsa hareket etmelidir. Tamponu, çoğu zaman spor yapanlar, denize yada havuza giren bayanlar tane periyodu içinde gönül rahatlığı ile kullanabilir.

Deniz Yada Havuza Tamponla Girilebilir mi?

Denize yada havuza girerken tampon kullanmanın mahsuru yoktur. Dr. Yeşim Yerçok denize giden hanımlara tane geciktirici yerine tampon kullanmayı önermektedir.

Tampon Kullanmanın Yararları Nedir?

Bayanların tampon kullanmasının faydası, sıcak havalarda genital bölgenin pişik olma olasılığını en aza indirmesidir.

Tampon kullanırken şahıs kısıtlanmaz ve hareket özgürlüğü vardır.

Tampon doğru uygulanmış olduğu vakit mikropların zemin hazırlamasına izin vermez. Böylece tampon kullanmak vajinal enfeksiyon riskini azaltır.

Tampon kullanmak tane dönemlerinde bayanların yüzme, koşu yada sıkıntılı spor etkinliklerini daha rahat yapmaları sağlar böylece hareket kısıtlaması olmaz.

Tampon kullanmanın bayanların yaşamını kolaylaştıran bir öteki mevzu ise kesinlikle tane dönemlerinde de yüzme özgürlüğüdür. Tampon kullanarak hem denizde hem de havuzda gönül rahatlığıyla yüzebilirsiniz.

Tampon Kullanmanın Zararları Nedir?

Tamponu beş saat geçmesine karşın değiştirmemek, enfeksiyon kapma riski taşımış olduğu benzer biçimde genital bölgede koku da yapabilir. Şu demek oluyor ki toksik şok sendromu durumuna niçin olur. Bu bakterilerin salgıladığı toksikler kişide enfeksiyonlara niçin olabilir. Bu enfeksiyonun emareleri baş ve boğaz ağrısı, dalgınlık, yükselen ateş, devamlı kusma hali, kaşıntı, eklem ağrıları ve gerilim düşüklüğüdür.

Tamponu tane zamanı hariç kullanmanız sakıncalıdır bu yüzden kullanmamalısınız.

Kokulu parfümlü tamponlar, vajinada ve genital bölgesi çevresinde alerjik reaksiyonlara niçin olabilir.

Tampon Kullanırken Yapılmaması Gerekenler Nedir? 

  • Vajinal tamponlar asla 8 saatten uzun uygulanmamalıdır.
  • Vajinal tamponlar 5 saatten uzun uygulanamamalıdır.
  • Gece yatarken tampon uygulanması sakıncalıdır.
  • Aynı anda birden fazla tampon kesinlike uygulanmamalıdır.
  • Vajinal akıntı sebebi ile tampon kullanılmamalı, günlük hijyenik pedler kullanılmalıdır.
  • Vajinada tampon varken cinsel ilişkiye kesinlikle girilmemelidir.
  • Tane süreci hafifçe geçmiş olduğu zamanlarda tampon kullanılmamalıdır. Bunun yerine günlük hijyenik pedler tercih edilmelidir
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.