Tam Yağlı Yoğurt Zayıflatır mı Yoksa Kilo Yapar mı?

0

Piyasada yoğurtlar tam yağlı, yağlı, yarım yağlı azca yağlı ve yağsız şeklinde değişik birçok çeşitte satılmaktadır. Bunların içlerindeki tam yağlı yoğurttaki protein ve kalsiyum miktarı oldukça yüksektir ve tok tutmasının yanı sıra iştahı da azaltmaya yardımcıdır. Uzmanların yapmış olduğu araştırmalar göstermiştir ki tam yağlı tüketen insanların bel kalınlıkları, vücut ağırlıkları ve vücuttaki yağ oranlarının tüketmeyen insanlara bakılırsa daha azdır.

Tam Yağlı Yoğurdun Kalorisi Ne Kadardır?

  1. 1 çorba kaşığı tam yağlı yoğurt 30 kaloridir.
  2. 1 su bardağı (200 ml) tam yağlı yoğurt 119 kaloridir.
  3. 1 yarım kâse (90 gr) tam yağlı yoğurt 59 kaloridir.
  4. 1 orta kâse (180 gr) tam yağlı yoğurt 119 kaloridir.
  5. 1 tepeleme çorba kaşığı tam yağlı yoğurt 33 kaloridir.
  6. 100 gram tam yağlı yoğurt 66 kaloridir.

Tam Yağlı Yoğurt Kilo Yapar mı?

Zayıflama rejiminde olan kişilerin en oldukça tükettiği yoğurt türü azca yağlıdır. Fakat İspanya’da 8500 şahıs üstünde 7 yıl yürütülen araştırma, tam yağlı yoğurdun azca yağlı yoğurda bakılırsa daha çok zayıflatmaya destek bulunduğunu göstermiştir.

İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Ayça Kaya tam yağlı yoğurt yiyerek zayıflamanın metabolizma üstüne olan tesirleri mevzusunda informasyon veriyor:

Tam yağlı yoğurt protein açısından oldukça varlıklı olduğundan tok tutma özelliği oldukça uzun sürelidir. Ek olarak içindeki yağ midede daha yavaş sindirildiği için tam yağlı tüketen kişinin açlık duygusunu bastırıyor. Fakat tam tersi azca yağlı yoğurt ise midede daha acele sindirilir ve bu da kişinin daha kısa sürede acıkmasına sebep oluyor.  Dahası, tam yağlı yoğurttaki süt şekeri şu demek oluyor ki laktoz yemekten sonrasında kişinin tatlı yemeye olan isteğini kırıyor. Son olarak yoğurdun ana maddesi olan süt oldukça iyi bir kalsiyum deposudur ve dolayısıyla vücutta tüm damarları koruma, metabolizmayı hızlandırma tesiri bulunmaktadır. Öteki bir deyişle, yoğurt tüketerek hem zayıflayacak hem de damarlarınız daha sıhhatli hale gelecek. Tam yağlı yoğurt tüketimine oldukça ehemmiyet vermeli ve her gün ortalama 400 gram şu demek oluyor ki 2 su bardağı kadar 2 porsiyon tüketmelisiniz.”

Rejim Yaparken Tam Yağlı Yoğurt Yenir mi?

Rejim süresindeki kişilerde çoğu zaman insanoğlu yoğurt ve süt şeklinde ürünlerin azca yağlı olanını tüketmeye çalışır. Fakat bu doğru bir tercih değildir. Bundan dolayı tam yağlı yoğurt ve süt tüketenlerin light ve azca yağlı olanlarını tüketenlere kıyasla oldukça daha iyi ve sıhhatli kilo verdikleri ispatlanmıştır. Bu şeklinde daha birçok araştırma yapılmıştır. Bir öteki araştırma ise, tam yağlı süt ve süt ürünleri tüketen kişilerde diyabet, kalp damar hastalıkları, kemik erimesi ve aşırı kiloluluk riskinin oldukça daha düşük bulunduğunu göstermiştir. Bunun sebebi ise tam yağlı sütte sağlığa yararlı yağ asitleri bulunmasıdır. Dahası, tam yağlı yoğurttaki protein, kalsium ve yağ bileşenleri kişinin iştahını denetim etmede oldukça etkilidir.

2016’da Amerikan Klinik Beslenme Dergisi’nde gösterilen 11 senelik hanımefendiler üstünde yürütülen bir araştırmanın sonucunda süt tüketimi ve kilo arasındaki bağlantı açıklanmıştır. Buna bakılırsa daha çok tam yağlı süt ürünü tüketen bayanların; azca yağlı süt ürünü tüketen bayanlara oranda daha azca kilo almış olduğu görülmüştür.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.