Tam Yağlı Yoğurt Zayıflatır mı Yoksa Kilo Yapar mı?

0

Piyasada yoğurtlar tam yağlı, yağlı, yarım yağlı az yağlı ve yağsız gibi farklı birçok çeşitte satılmaktadır. Bunların içlerindeki tam yağlı yoğurttaki protein ve kalsiyum miktarı oldukça yüksektir ve tok tutmasının yanı sıra iştahı da azaltmaya yardımcıdır. Uzmanların yaptığı araştırmalar göstermiştir ki tam yağlı tüketen insanların bel kalınlıkları, vücut ağırlıkları ve vücuttaki yağ oranlarının tüketmeyen insanlara göre daha azdır.

Tam Yağlı Yoğurdun Kalorisi Ne Kadardır?

  1. 1 çorba kaşığı tam yağlı yoğurt 30 kaloridir.
  2. 1 su bardağı (200 ml) tam yağlı yoğurt 119 kaloridir.
  3. 1 yarım kâse (90 gr) tam yağlı yoğurt 59 kaloridir.
  4. 1 orta kâse (180 gr) tam yağlı yoğurt 119 kaloridir.
  5. 1 tepeleme çorba kaşığı tam yağlı yoğurt 33 kaloridir.
  6. 100 gram tam yağlı yoğurt 66 kaloridir.

Tam Yağlı Yoğurt Kilo Yapar mı?

Zayıflama diyetinde olan kişilerin en çok tükettiği yoğurt türü az yağlıdır. Fakat İspanya’da 8500 kişi üzerinde 7 sene yürütülen araştırma, tam yağlı yoğurdun az yağlı yoğurda göre daha fazla zayıflatmaya destek olduğunu göstermiştir.

İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Ayça Kaya tam yağlı yoğurt yiyerek zayıflamanın metabolizma üzerine olan etkileri konusunda bilgi veriyor:

Tam yağlı yoğurt protein açısından oldukça zengin olduğu için tok tutma özelliği oldukça uzun sürelidir. Ek olarak içerisindeki yağ midede daha yavaş sindirildiği için tam yağlı tüketen kişinin açlık duygusunu bastırıyor. Fakat tam tersi az yağlı yoğurt ise midede daha çabuk sindirilir ve bu da kişinin daha kısa sürede acıkmasına sebep oluyor.  Dahası, tam yağlı yoğurttaki süt şekeri yani laktoz yemekten sonra kişinin tatlı yemeye olan isteğini kırıyor. Son olarak yoğurdun ana maddesi olan süt çok iyi bir kalsiyum deposudur ve dolayısıyla vücutta tüm damarları koruma, metabolizmayı hızlandırma etkisi bulunmaktadır. Diğer bir deyişle, yoğurt tüketerek hem zayıflayacak hem de damarlarınız daha sağlıklı hale gelecek. Tam yağlı yoğurt tüketimine çok önem vermeli ve her gün yaklaşık 400 gram yani 2 su bardağı kadar 2 porsiyon tüketmelisiniz.”

Diyet Yaparken Tam Yağlı Yoğurt Yenir mi?

Diyet süresindeki kişilerde genellikle insanlar yoğurt ve süt gibi ürünlerin az yağlı olanını tüketmeye çalışır. Fakat bu doğru bir tercih değildir. Çünkü tam yağlı yoğurt ve süt tüketenlerin light ve az yağlı olanlarını tüketenlere kıyasla çok daha iyi ve sağlıklı kilo verdikleri ispatlanmıştır. Bu gibi daha birçok araştırma yapılmıştır. Bir diğer araştırma ise, tam yağlı süt ve süt ürünleri tüketen kişilerde diyabet, kalp damar hastalıkları, kemik erimesi ve obezite riskinin çok daha düşük olduğunu göstermiştir. Bunun sebebi ise tam yağlı sütte sağlığa yararlı yağ asitleri bulunmasıdır. Dahası, tam yağlı yoğurttaki protein, kalsium ve yağ bileşenleri kişinin iştahını kontrol etmede çok etkilidir.

2016’da Amerikan Klinik Beslenme Dergisi’nde yayınlanan 11 senelik kadınlar üzerinde yürütülen bir araştırmanın sonucunda süt tüketimi ve kilo arasındaki bağlantı açıklanmıştır. Buna göre daha fazla tam yağlı süt ürünü tüketen kadınların; az yağlı süt ürünü tüketen kadınlara oranda daha az kilo aldığı görülmüştür.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.