Tam Buğday Ekmeği Tarifi, 1 Dilim Tam Buğday Ekmeği Kaç Kalori?

0

Tam buğday ekmeği vitamin ve mineral deposudur, en sıhhatli ekmek türleri içinde yer alır. Kalsiyum, demir ve çinko benzer biçimde pek fazlaca gıda kıymeti açısından oldukça zengindir. 1 tüm tam buğday ekmeği 636 kaloridir, 1 ince dilim tam buğday ekmeği ise 50-60 kaloridir. 1 dilim beyaz ekmekte lif oranı 1.4 gram iken, 1 dilim tam buğday ekmeğinde ise bu oran 2.6 grama kadar yükselmektedir. Tam buğday ekmeği lif açısından varlıklı içinde ne olduğu yardımıyla kişiyi uzun süre tok meblağ, sindirim sistemini düzenle, mide boşalmasını ve acıkmayı geciktirir ve böylece zayıflamaya destek sağlar. Bu makalemizde Beslenme Uzmanı ve Diyetisyenler tarafınca tarifi verilen evde tam buğday ekmeği iyi mi yapılır? Tariflerini de okuyabilirsiniz.

Tam Buğday Ekmeği Kaç Kaloridir ve Tam Buğday Ekmeğinde Bulunan Gıda Değerleri Nedir? Diyetisyen Tuğçe Sert Konu alıyor

 1. 1 Dilim tam buğday ekmeğinin gıda değerleri tablosu;
 2. 1 dilim tam buğday ekmeği 50-60 kalori kıymeti ihtiva eder.
 3. 1 dilim tam buğday ekmeği 0,46 gram yağ ihtiva eder.
 4. 1 dilim tam buğday ekmeği 0,36 gram lif ihtiva eder.
 5. 1 dilim tam buğday ekmeğinde bulunan karbonhidrat miktarı da 1.365 gramdır.
 6. 1 dilim tam buğday ekmeğinde kolesterol ve potasyum içermez.
 7. 1 dilim tam buğday ekmeğinde 49.85 mg benzer biçimde yüksek bir kalsiyum kıymeti bulunur.

Tam Buğday Ekmeği Kilo Aldırır mı? Diyetisyen Elvan Odabaşı Kanar Konu alıyor

Ekmeğinizi tam buğday, çavdar, fazlaca tahıllı yada yulaflı tercih etmeniz sizi tok meblağ, iştah kontrolünü sağlar. Acıkma sıklığınızı dengeler, tokluk hissi sağlar ve kan şekerinizi dengeler. Ekmek yiyerek tatlı ihtiyacınız olan şeyi denetim altına almış olmuş olursunuz. Tam tahıllı ekmek içeren diyetin rejim lif oranı yüksek olduğundan acıkmayı geciktirir, uzun süre tok kalmanızı sağlar. Tertipli olarak tam buğday, yulaf ve çavdar ekmekleri tüketimi karın çevresi yağlanmasını azaltır. Kalorisi düşük bir gıda olan ekmek fazlaca kısa sürede enerji metabolizmasına katılıp enerjiye çevrilir. Tam tahıllı, tam buğday ve çavdar ekmeklerinin glisemik indeksi düşük ve rejim lifi yüksek olduğundan zayıflama rejimlerinde kesinlikle bulunmalı. Ek olarak, ekmek kilo kaybederken cilt elastikiyetinizi korumaya destek sağlar.

Tam Buğday Ekmeği Kilo Zayıflatır mı? Diyetisyen Banu Topalakçı Konu alıyor

Tam buğday ekmeğinin çiğneme süresi daha uzun olduğundan daha fazlaca doygunluk hissi sağlar. Ek olarak fazlaca doyurucudur da. Günde 3 dilimin üstüne çıkmadığınız sürece bilinenin aksine kilo aldırmaz, zayıflamanıza destek sağlar.

Tam Buğday Ekmeği Kilo Aldırır mı? Diyetisyen Hilal Batmaz Cevaplıyor

Tam buğday ekmeği kilo aldırabilir. Bu sebeple kalorisi beyaz ekmeğe nazaran daha düşük değildir.Sadece toplumda tam buğday ekmeğinin kalorisinin düşük olduğu inancı yaygındır. Bu yüzden rejim yaparken tam buğday ekmeği tercih edilir ve daha çok tüketilir bu ekmekler. Bu durum da rejim listesinin kalorisini artıracağı için zayıflama programlarının başarısını düşürecektir. Tam buğday ekmeğinin tek pozitif yanları posa açısından ve B grubu vitamini açısından varlıklı olmasıdır.

Evde Tam Buğday Ekmeği Iyi mi Yapılır? Diyetisyen Gülşen Altın’ın Tarifi

Malzemeler

 1. 4 su bardağı tam buğday unu
 2. 2 tatlı kaşığı toz maya
 3. 1 çay kaşığı tuz
 4. 3 çay bardağı ılık su
 5. Ekmeğe biçim verirken kullanmak için azca zeytinyağı
 6. Üstü için susam yada çörek otu

Yapılışı:

Ilık su içine toz mayayı koyup karıştırın, 10-15 dakika bekleyin. Ayrıca mayalı suyun üstü hafifçe hafifçe kabarmaya başlayacaktır. Tam buğday ununu genişçe bir kaba koyup ortasını havuz benzer biçimde açtıktan sonrasında mayalı suyu ilave edin. Ilkin karıştırın, sonrasında yoğurarak yumuşak bir hamur harcı haline getirin. 8-10 dakika yoğurduktan sonrasında hafifçe yağlanmış bir kalıba koyup ağzını kapatın. Bu şekilde ılık bir yere koyun ve tercihen iki saat kadar kabarmaya bırakın. Bu sürenin sonunda, birazcık daha yoğurduktan sonrasında bir siniye koyun. Yine mayalanması için 30 dakika kadar bekleyin. İsterseniz üstüne susam yada çörek otu serpiştirin. Fırının ısısını 200 dereceye ayarlayın ve ortalama 30-40 dakika, altı ve üstü kızarana dek pişirin. Fırınınız turbo ise 180 C’de pişirebilirsiniz. Bu süre sonunda ekmeğinizi fırından çıkarın ve bir telin üstünde ılınmaya bırakın. Ondan sonra kalıptan çıkarıp kesebilirsiniz.

Evde Tam Buğday Ekmeği Iyi mi Yapılır? Diyetisyen Betül Kaygusuzoğlu’nun Tarifi

 1. 4,5 su bardağı tam buğday unu (500 gr)
 2. 1 paket maya (10 gr)
 3. 1.5 su bardağı ılık su (300 gr)
 4. 1.5 tatlı kaşığı tuz (10 gr)
 5. 1 çorba kaşığı sıvı yağ yada zeytinyağı (10 gr)

Yapılışı:

Mayayı una katın ve 1-2 dk karıştırın. Hamur harcını maya tanecikleri yok olana kadar iyice yoğurun. Isterseniz bu işlemi kolaylaştırmak için mayayı yarım çay bardağı ılık süt ile eritip una katabilirsiniz. Öteki hamur harcı malzemelerini de ilave ederek kulak memesi kıvamında hamur harcı elde edin ve üzerini örterek 30 dk kabarmaya bırakın. Hamur harcını 2 dk daha yoğurup gazını çıkarın. 3 eşit bölüme ayırıp yuvarlayın. Parçaları 10 dk daha beklemeye alın. Sonrasında hamurlara silindir şekli verip siniye dizin. Ilık bir yerde 60 dk kabarmaya bırakın. Fırça yardımıyla hamurların üstüne ince bir katman olacak şekilde su sürün. Keskin bıçak yardımıyla hamurları boylamasına ve 2-3 mm derinliğinde çizikler atın. 220 °C‘de evvel ısıtılmış fırında 20 dk pişirin.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.