Tahin Helvası İçindekiler, Gıda Kıymeti ve Zararları

0

Tahin helvası, şeker, susam, çöven ve tahin ile meydana getirilen oldukça leziz, besleyici bir tatlıdır. Sadece her ne kadar leziz bir tatlı da olsa maalesef yüksek kalorili ve kilo meydana getiren besinlerdendir.

Tahin Helvası Kaç Kaloridir?

 1. Bir ince dilim kısaca 1 porsiyon tahin helvası 35 gramdır ve 197 kaloridir.
 2. Bir kalınca dilim tahin helvası 40 gramdır ve 225 kaloridir.
 3. 100 gram tahin helvası 550-600 kaloridir.

Tahin Helvası Kilo Aldırır mı?

Tahin helvası öteki pek oldukça tatlı benzer biçimde yüksek kalorilidir. Bu yüzden sık sık ve büyük oranda tüketilmesi kolaylıkla kilo almanıza niçin olabilir. Rejim yaparken tahin helvası yiyecek pek doğru olmaz. Sadece canınız oldukça çektiyse, günlük kalori ihtiyacını aşmamak şartıyla azca oranda yiyebilirsiniz.

Tahin Helvasının İçinde Neler Bulunur?

Tahin helvasında, tahin, çöven, şeker, sitrik asit, vanilin, antep fıstığı bulunabilir.

Tahin Helvasının Sağlığa Yararları Nedir?

 1. Tahin helvası yüksek kalori içinde ne olduğu ile enerji verir, halsizliği giderir güç ve kuvvet kazandırır.
 2. E vitamini, tahin helvasında bulunan vitaminlerdendir. Bu vitamin kuvvetli bir antioksidandır, vücuda zarar veren oksitleyici bileşiklerle savaşır, kalp hastalıkları, yaşlanmayı ve kanseri önler, tane ağrılarına iyi gelir.
 3. Kalbe kan pompalayan kan damarları kalsiyumla beslenir ve helvada bulunan susam tohumları yüksek oranda kalsiyum ihtiva eder. Kalsiyum ek olarak kemik erimesini de önler
 4. Kansızlık (anemi) kan oranının düşük olmasıdır ve tahin helvası bu rahatsızlığın iyileşmesine katkı sağlamaktadır. Tahin helvası kansızlıkla ilişkili çeşitli hastalıkların tedavisinde etkilidir ve sağlığın korunmasına destek olur.
 5. Vücut direncini artırır. Tahin helvası tüketmek hastalıklara karşı daha dirençli olmanıza yardım edecektir. Yaşam kalitenizi korumak ve kendinizi zinde sezmek istiyorsanız tahin helvası yemeniz önerilir.
 6. Sindirim sistemini rahatlatır, mide ve karın bölgesinde meydana gelen şikâyetlerin iyileşme sürecini hızlandırır. Mide ağrısı yada karın ağrısı yaşayanlara tahin helvası tüketmeleri tavsiye edilir.Tahin benzer biçimde tahin helvası da mide için oldukça faydalıdır.
 7. Tahin helvası şeker ve yağ içeren bir tatlıdır. Bundan dolayı kalorisi fazladır. Aşırı derecede tüketilirse şişmanlatır. Eğer bir türlü kilo alamamaktan muzdaripseniz bu durumu memnuniyetle karşılayabilirsiniz fakat istenmeyen kilolar korkulu rüyanız ise tahin helvasıyla onlara merhaba demek sizin için asla hoş bir durum olmayacaktır. Aşırı kiloluluk problemi yaşıyorsanız ya da aşırı kiloluluk riskiniz var ise, hareketsiz bir yaşam tarzına sahipseniz tahin helvasını ve yoğun kalori içeren buna benzer gıdaları tüketirken kontrolü elden bırakmamalısınız.
 8. Tahin helvası protein ve sıhhatli yağlar bakımından zengindir. Enerji düzeyini artırdığı için sporcular ve yorucu işlerde çalışanlar tahin helvası yiyerek enerji depolayabilir.
 9. Tahin helvasının ana malzemesi susamdır. Bu madde omega-3 yağ asitleri ihtiva eder. Tahin helvası bu özelliğiyle kalp sağlığının korunmasında yararlıdır.
 10. Tahin helvası bununla beraber kuvvetli bir mineral deposudur ve kemik sağlığı için faydalıdır.
 11. Tahin helvasında çöven ve susam bulunur. B grubu vitaminler de barındıran tahin helvası; öğrenme, konsantrasyon ve bellek benzer biçimde nörolojik fonksiyonları ve sindirim sistemini destek sunar.
 12. Çöven, susam ve tahinin leziz birleşimi olan bu tatlıda B grubu vitaminlere ilâveten bol miktarda kalsiyum, magnezyum ve protein de yer alır.

Tahin Helvasının Zararları Nedir?

Tahin helvasının kalorisi yüksektir ve bu yüzden sık sık tüketilirse kilo aldırır. Tahin helvası zararı olan mı? sorusuna verebileceğimiz en mühim cevaplardan biri budur.

Bir de tahin helvası bol miktarda şeker ihtiva eder. Diyabet hastaları -doktor, bu besini tüketebileceklerine dair onay vermedikçe- tahin helvasınddan uzak durmalıdır. Aksi takdirde kan şekeri yükselebilir.

Tahin Helvasının Gıda Kıymeti

Toplam yağ 22 g

Doymuş Yağ 4,1 g

Çoklu Doymamış Yağ 8 g

Tekli Doymamış Yağ 8 g

Kolesterol 0 mg

Sodyum 195 mg

Potasyum 187 mg

Karbonhidrat 60 g

Rejim Lifi 4,5 g

Protein 12 g

A Vitamini 2 IU C Vitamini 0,1 mg

Kalsiyum 33 mg Demir 4,5 mg

B6 Vitamini 0,3 mg Kobalamin 0 µg

Magnezyum 218 mg

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.