Sütün Cilde 11 Faydası Ve Cilt, Yüz İçin Kullanım Şekilleri

0

Süt, cilt ve yüz için fazlaca faydalıdır. Cildi beyazlatmasıyla malum süt, cilde rutubet kazandırır ve cilt lekelerini giderir. Süt içinde fazlaca sayıda; hiroksi asit, A, B,D vitamini, kalsiyum, magnezyum, selenyum, biyotin ve protein ihtiva eder. Varlıklı içinde ne olduğu yardımıyla cildin daha parlak ve pürüzsüz görünmesini sağlar.

Süt Yüz İçin Iyi mi Kullanılır?

  • Yüzü derinlemesine temizlemek için; ufak bir kase içine 2-3 yiyecek kaşığı süt koyulur. Bir parça pamuk sütün içine batırılır ve pamukla cilt güzelce silinir. Peşinden cilt soğuk su ile yıkanır.
  • Kuru cildi nemlendirmek için; ufak bir kap içine 4-5 yiyecek kaşığı soğuk süt koyulur. Bir parça pamuk, soğuk sütün içine batırılır. Sütün tamamı, pamuk yardımıyla cilde sürülür. Süt, ciltte ortalama olarak 15 dakika bekletilir. Peşinden cilt, soğuk su ile durulanır.
  • Ciltteki sivilceleri gidermek için; bir kabın içine 1 tatlı kaşığı süt, 1 tatlı kaşığı maden suyu ve 3-4 damla kadar limon damlatılır ve kaşık yardımıyla karıştırılır. Bir parça pamuk, kasenin içine batırılır ve cilde sürülür. Süt, cilt üstünde 20-25 dakika bekletilir ve arkasından soğuk su ile yıkanır. Bu işlem haftada iki kez tekrarlanır.

Sütün Cilde ve Yüze Olan Yararları Nedir?

Yüzü Beyazlatır

Sütün yüzü beyazlatıcı ve ciltteki ölü hücreleri arındırıcı özelliği vardır. Süt bu özellikleri yardımıyla yüze canlılık ve beyazlık kazandırır. Yüzü ölü hücrelerden arındırarak daha aydınlık ve bakımlı bir cilt görünümüne kavuşturur.

Yüzdeki Kuruluğu Giderir

Süt, yüze rutubet kazandırarak yüzdeki kuruluğu giderir. Kuru cilde haiz olanların cildini onarır, cilt hücrelerini yeniler. Bir parça pamuğa dökülen sütü yüze sürüp 15 dakika kadar yüzde bekletmek, yüzün nemlenmesini sağlar. Yüze rutubet ve ışıltı katarak daha canlı bir cilde canlılık kazandırır.

Yüzdeki Kırışıklıkları Giderir

Süt varlıklı gıda içeriğine haizdir. İçerdiği varlıklı besinler yardımıyla yüzdeki ince kırışıklıkların görünümün azaltır. Bununla birlikte yaşlanmayı geciktirerek, yüzü kırışıklıklara karşı korur.

Yüze Parlaklık Kazandırır

Süt şeker ile beraber karıştırılıp yüze uygulandığında, yüzün parlamasını sağlar. Peeling tesiri veren şeker, yüzü derinlemesine temizler. Süt ise cildi muhteşem bir halde nemlendirerek yüzün parlamasını sağlar.

Ölü Hücreleri Giderir

Süt, ihtiva ettiği hidroksi asit yardımıyla yüzdeki ölü derilerin temizlenmesine destek sunar. Süt cildin üst tabaksında bulunan ölü deriyi onararak, yüzün daha canlı ve sıhhatli görünmesini sağlar.

Sivilceleri Giderir

Süt, yüzdeki sivilceleri geçirerek, yüzde sivilce oluşumunun önüne geçer. İçerdiği yüksek antioksidan içinde ne olduğu yardımıyla ciltteki özgür radikallerle savaşan süt, cildi korur. Böylece ciltteki sivilcelerin kısa zamanda kurumasını sağlar. Sivilceleri geçirmede etkili olduğu şeklinde yüzde sivilce oluşumunun da önüne geçer.

Siyah Noktaları Giderir

Bir parça pamuğa dökülen soğuk sütü yüze uygulayarak, yüzün siyah noktalardan arınmasını sağlayabilirsiniz. Bilhassa; burun, alın, çene ve yanaklardaki siyah noktaların giderilmesine destek olarak yüzün daha temiz görünmesini sağlar.

Cildi Korur

Kalsiyum ve protein yönünden varlıklı içeriğe haiz olan süt, cilt için kuvvetki bir koruyucu maddedir. Cildi, çevresel faktörlerin zararı olan etkilerine karşı koruyarak cildin daha genç ve canlı gözükmesini sağlar.

Gözenekleri Temizler

Süt, kuvvetli temizleyici özelliği yardımıyla ciltteki gözeneklerin temizlenmesini sağlar. Bir parça pamuğa damlatılan süt ile cilt güzelce temizlenir. Süt, tıkalı gözeneklerin açılmasını ve gözeneklerin içinin temizlenmesini sağlar.

Lekeleri Giderir

Süt ile ciltteki lekelerden kurtulmak da mümkündür. Güneş lekesi, sivilce lekesi şeklinde lekelerin geçmesini elde eden süt, hem de güneş yanığının verdiği acıyı hafifletir. Güneşten yanan cildin rahatlamasını sağlar.

Cilt Renk Tonunu Eşitler

Sütün cilde olan yararlarından biri de cilt renk tonunu eşitlemesini sağlamasıdır. Cilde sürülen süt, cilt renk tonunun açılmasını ve yüzün her tarafının eşit renk tonunda olmasını sağlar. Bununla birlikte cildin renklenmesini ve daha canlı bir görünüme kavuşmasına destek sunar.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.