Süt Kaç Günde Bozulur Açılmış Süt Dolapta Kaç Gün Dayanır

0

Sağlığa birçok faydası olan süt, vitamin ve mineral bakımından oldukça zengindir. Varlıklı içinde ne olduğu yardımıyla bilhassa gelişim dönemindeki evlatların kemik gelişimine destek sağlar. Süt yalnız protein deposu değil bununla birlikte hamur harcı işi ve tatlıların da ana malzemesidir. Hamur harcı işinde ve tatlılarda sıkça kullanılan sütün taze olmasına dikkat edilmelidir. Süt acele bozulan bir besin olup, bozuk olarak tüketildiğinde ise sağlığa zarar veren bir besindir. Marketlerden alınan sütün kapağı açıldıktan sonrasında ömrü kısalır ve birkaç gün içinde tüketilmesi gerekir. Tüketilmediği vakit süt, gerek kokusuyla gerek rengiyle bozulduğunu belli etmeye adım atar.

Süt Kaç Günde Bozulur ve Açıldıktan Sonrasında Kaç Gün Dayanır?

  • Pastörize edilmiş günlük süt buzdolabında saklanmalıdır. Sütün ağzı açıldıktan sonrasında, 2 gün içinde tüketilmesi gerekir. Sütün ağzı açıldıktan sonrasında tekrardan buzdolabına koyulmalıdır.
  • Marketten satın alınan UHT süt, ağzı açılmadan mutfak dolabında ortalama 4 aya kadar saklanabilir. Sadece UHT süt, ağzı açıldıktan sonrasında muhakkak buzdolabına koyulmalıdır. Sütün ağzı açıldıktan sonrasında kalan ömrü 3-4 gündür. Bu yüzden sütü açtıktan sonrasında en fazla 4 gün içinde tüketmek gerekir.
  • Pişmeden süt ise, ne soğuk ne de sıcak bir ortamda bırakılmamalıdır. Oda sıcaklığında yakaşık 5-6 saat bekleyebilir. Pişmeden süt buzdolabında 48 saat kısaca iki gün durabilir. Pişmeden süt kaynadıktan sonrasında ise en fazla 12 saat içinde tüketilmesi gerekir. 

Sütün Bozulduğunu Anlamanın Püf Noktaları Nedir?

Kıvamına Bakılır

Süt normalde sıvı ve akıcı bir kıvamdadır. Süt bozulmaya yüz tuttuğunda ise, sıvılığını kaybeder ve katılaşıp yoğunlaşmaya adım atar. Fazlaca bekletilip bozulan süt, sıvılığını tamamen kaybeder yoğurt şeklinde olur. Sütün bozulup bozulmadığını anlamadıysanız sütü, bir tasa alın  ve kısık ateşe koyun. Süt dibe çöküp topak topak oluyorsa süt bozulmuştur.

Kokusuna Bakılır

Süt acele bozulmaya eğilimli bir gıdadır. Eğer sütün ağzını açtıktan sonrasında buzdolabına koymayı unuttuysanız, süt kısa bir sürede bozulur. Sütün bozulup bozulmadığı kokusundan belirgin bir halde anlaşılır. Süt yeni bozulmaya başladıysa ekşimiş kokar. Süt, uzun süreden beri bozuksa oldukca ağır hatta balık kokusuna benzer bir kokusu olur.

Renk Değişimine Bakılır

Sütün bozulduğunu anlamanın bir öteki yolu ise sütün rengine bakmaktır. Sütün rengi normalde beyaz olur. Sadece sütün rengi sarılaşmaya başladıysa, sütün bozulmaya başladığı anlaşılır. Süt bozulmaya devam ettikçe sarı rengini mavi ve kırmızı renge bırakır. Süt beyazdan başka bir renge döndüyse kesinlikle tüketilmemelidir. Ek olarak süt, bardağa boşaltıldığında üstü köpük köpük olmuşsa bu da sütün bozulduğuna alamettir.

Tadına Bakılır

Sütün bozulup bozulmadığını anlamanın son olarak yolu tadına bakmaktır. Süt bozulduğunda tadında bir ekip farklılıklar olur. Sütün tadına bakmış olduğunuzda, ekşi, acımsı ve yanık şeklinde bir tadı var ise süt bozulmuştur. Sütün tadına baktıktan sonrasında tükürmeli ve ağzınızı su ile çalkalamalısınız. Bozulmuş süt kesinlikle tüketilmemelidir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.