Sucuk Zararı dokunan mı Sucuğun Zararları Nedir?

0

Sucuk Kalori Kıymeti Nedir Sucuklu Yumurta Kaç Kalori

Sucuk kahvaltıların vazgeçilmezi olan, bilhassa çocuklar tarafınca oldukça sevilen bir yiyecektir. Diyetisyen Esra Sarıyer 100 gram sucuğun 333 kalori bulunduğunu bildiriyor.Bu makalemizde sucuğun zararları hakkında da data edinebilirsiniz.

Sucuk Kaç Kaloridir?

  1. 50 gram yağlı sucuk 166 kaloridir.
  2. 1 ince dilim yağlı sucuk 26 kaloridir.

Sucuk Kaç Kalori: İnce bir dilim yağlı sucuk, ortalama 25 Kcal değerindedir. Bir porsiyon tüketildiğinde alınacak kalori miktarı ise 200 Kcal olur. 100 gram yağsız hazırlanmış sucuk, averaj 280 kalori taşır. Kangal sucuğun kalori miktarı ise hazırlanırken kullanılan malzemelere bakılırsa değişim gösterir.

Sucuklu Yumurta Kalorisi: 2 yumurta ve 1 porsiyon sucuk ile hazırlanmış sucuklu yumurta 370 kaloridir. Hazırlanırken eklenen ilave yumurta, tuz ve yağ kalori miktarının artmasına sebep olur. Sucuklu yumurta yaparken bu değerleri göz önünde bulundurarak kalori hesabı yapabilirsiniz.

Sucuk Kilo Aldırır mı: Sucuk hazırlanırken yağ oranı yüksek tutulmuşsa kilo artışına niçin olur. Bununla birlikte içindeki sodyum ve kolesterol değerleri de yükselmiş olur. Mevcut kilonuzu korumak ya da fazla kilolarınızdan kurtulmak istiyorsanız, sucuk yerken dikkatli olmanızı tavsiye ederiz.

Rejimde Sucuk Yenir mi?

Yağ oranı yüksek olan hiçbir hayvansal gıda, diyetisyenler tarafınca tavsiye edilmez. Rejim yaparken hedef fazla kilolardan kurtulmaktır. Bundan dolayı kalori kıymeti yüksek olan gıdalardan uzak durarak, vücudun gerekseme duyduğu gıda ögelerini almaya yönelik listeler hazırlanır. Sucuk, yüksek kalori değerleri sebebiyle sıhhatli bir zayıflama programına uygun değildir. Haftada bir kez, yarım porsiyondan fazla tüketilmesi kilo artışına niçin olur. Protein ve demir yönünden varlıklı bir gıda olsa da, rejim yaparken tüketilmemesi gerekir. Kilo kaybının sağlanması için, kişiye hususi beslenme programlarının hazırlanması gerekir. Yakılan ve alınan kalori miktarı doğru şekilde belirlenmezse kilo vermek mümkün olmaz. Netice olarak yağ ve kalori miktarı fazlaca yüksek olan sucuk, rejim sıralamasında bulunmaması ihtiyaç duyulan bir yiyecektir.

Sucuğun Sağlığa Zararları Nedir?

Sosis, jambon, salam, pastırma ve sucuk benzer biçimde işlenmiş et ürünlerinin geneline şarküteri ürünü adı verilir. Bu ürünler, başta çocuklar olmak suretiyle birçok şahıs tarafınca sevmiş olarak tüketilir. Sadece insan sağlığı üstünde oldukça büyük zararları olduğu da bir gerçektir. Dünya Sıhhat Örgütü, meydana getirilen araştırmalar sonucunda bu ürünlerin kolon kanseri riskini arttırdığını kanıtlamıştır. Ek olarak içinde bulunan rafine tuz ve katı yağlar sebebiyle aşırı kiloluluk, yüksek gerilim, kalp ve damar hastalıkları riskini tetiklediği de açıklanmıştır.

Sucuğun üretimi esnasında, daha uzun süre dayanmasını sağlamak ve bozulmasını engellemek amacıyla çeşitli katkı maddeleri kullanılmaktadır. Bu maddelerden biri de sodyum nitrittir ve meme kanseri, lösemi, kolorektal kanser, pankreas kanseri, beyin tümörü benzer biçimde dirimsel risk taşıyan hastalıkları tetiklemektedir. Monosodyum glutamat (MSG) adlı madde ise migren, aşırı kiloluluk ve alzheimer benzeri hastalıklara yol açmaktadır. Şarküteri ürünlerinin raf ömrünü uzatabilmek ve lezzet katabilmek için yoğun oranda tuz kullanılır. Bu durum sonucunda ise kalp hastalıkları, damar hastalıkları ve yüksek gerilim benzer biçimde sıhhat problemlerinin görülme oranı artmaktadır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.