Şubat Ayı Sebzeleri Ve Sağlığa Müthiş Yararları Nedir?

0

Sebzelerin sağlığımıza olan yararlarından yararlanmak için mevsiminde tüketmek gerekir. Günümüz şartlarında her sebze ve meyveyi dört mevsim süresince pazarda ve marketlerde bulmak artık mümkün hale gelmiştir. Sadece her sebzenin bir zamanı, mevsimi vardır. Mevsimi haricinde marketlerde yada pazarlarda bulunan sebzeler naturel şartlarda yetişmeyen serada üretilen sebzelerdir.  

Şubat ayında piyasaya sürülen ve tazeliğini korumuş olan sebzeleri tüketmeye itina göstermeliyiz. Bu sebzeleri bilhassa Şubat ayında tüketmek kış aylarında hastalıklara yakalanma riskini azaltır, bağışıklığı sağlamlaştırır. Makalemizin devamında Şubat ayında tüketilecek sebzelerden ve yararlarından detaylı bir halde yer verdik.

Şubat Ayı Sebzeleri Nedir?

 • Brokoli
 • Pazı
 • Kereviz
 • Havuç
 • Turp
 • Ispanak
 • Kabak
 • Kıvırcık
 • Pırasa
 • Pancar
 • Brüksel lahanası
 • Karnabahar
 • Hindiba
 • Defne yaprağı
 • Nane    
 • Tere
 • Maydanoz
 • Fesleğen
 • Reyhan
 • Roka
 • Dereotu

Şubat Ayı Sebzelerinin Yararları Nedir?

Pancar;

İçeriğinde A, C, E, K, B6 ve B12 vitaminleri bulunur. Yüksek lif içeriğine haiz olan pancar, fosfat, potasyum, demir, kalsiyum ve protein benzer biçimde sıhhatli besinler ile doludur. İçeriğindeki alfa-lipoik asit bileşiği yardımıyla glikoz seviyelerini düşürür ve insülin direncinin dengeler.

Brüksel lahanası;

Yüksek oranda potasyum içeren brüksel lahanası, A, C ve E vitaminleri bakımından zengindir. Antioksidanlar yardımıyla kalp krizi benzer biçimde geçirme riskini azaltır, kalp hastalıklarından korur ve yüksek tansiyonu düşürür.

Dereotu;

İçerisinde A ve C vitaminleri, magzneyum, bakır, demir, fosfar, ve çinko barındırır. Bu vitamin ve mineraller yardımıyla hazımsızlık, gaz, şişkinlik yada mide ağrısı benzer biçimde rahatsızlıklara iyi gelir. Bununla beraber tane düzensizlikleri için oldukça etkili bir sebzedir.

Fesleğen;

İçerisindeki mineraller potasyum bakır, magnezyum ve manganezdir. A ve K vitaminleri açısından oldukça varlıklı içeriklidir. Kolon, meme, pankreas benzer biçimde kanser hastalıklarını önler. Tertipli fesleğen tüketmek yüksek gerilim hastalarının tansiyonunu düşürmede epey etkilidir.  

Reyhan;

İçerisinde omega-3 kalsiyum, magnezyum, manganez ve demir mineralleri bulunur. Midenin asit oranın dengeler ve şişkinlik, hazımsızlık benzer biçimde mide şikayetlerini önler. Reyhan bitkisini kaynatıp süzülen suyu ile cilde tonik uygulamak cildin temizlenmesini sağlar. Faydalarının yanı sıra reyhanın kokusu da baş ağrısına iyi gelmektedir.

Brokoli;

Yüksek oranda potasyum ve kalsiyum içeren brokoli, A, B, C, E ve K vitaminleri ihtiva eder. Bununla beraber demir, kalsiyum, potasyum, magnezyum, selenyum ve folik asit ihtiva eder. Lif içinde ne olduğu yardımıyla sindirim hastalıklarına iyi gelen brokoli, mide, göğüs, akciğer ve prostat benzer biçimde kanser hastalıklarına karşı kalkan olur.

Havuç;

Vitamin deposu olan havuç, protein kalsiyum, fosfor potasyum tiamin, çinko, bakır, magnezyum ve sodyum benzer biçimde varlıklı minerallere haizdir. Bu gıda içerikleri yardımıyla kan şekeri seviyesini dengeler, kanser hastalıklarını önler. A vitamini ve beta karoten içeriğiyle göz sağlığına görkemli yararları olan bir sebzedir.

Ispanak;

Yüksek oranda potasyum, magnezyum, demir, folik asit ve A, C, E ve K vitaminleri bakımından varlıklı bir sebzedir. Kan yapıcı özelliği bulunur. Lif ve antioksidanlar yardımıyla Alzeheimer hastalığına kalkan olur, kan dolaşımı hızlandırır, hastalıklara ve enfeksiyonlara karşı vücudun direncini arttırır.

Kabak;

Yüksek oranda lif içeren kabak, potasyum, kalsiyum fosfor, magnezyum ve demir açısından zengindir. Sindirime yardımcıdır. Kabak fena kolesterol seviyesini düşür ve kalp hastalıkları risklerini azaltmaya destek verir.

Kereviz;

Bolca oranda vitamin ve mineraller ihtiva eder. Gıda içinde ne olduğu varlıklı olan kereviz, kan yapıcı özelliği bulunur. Metabolizmanın hızını arttırır böylece sık idrara çıkmayı ve kilo vermeyi sağlar.  

Kıvırcık;

A,B,C ve D vitaminleri içeren kıvırcık, bolca oranda mineral ihtiva eder. En mühim yararlarından biri idrar söktürmesi ve sinir hastalıklarına iyi gelmesidir.

Pazı;

İçeriğinde  A, C ve K vitaminleri bulunur. Yüksek orada demir, kalsiyum ve magnezyum folik asit ihtiva eder. Bu antioksidanlar yardımıyla kemik sağlığına, ağız ve diş sağlığına oldukça faydalıdır.

Turp;

Vitamin deposu olan turp, muhteviyatında lif, çinko, potasyum, magnezyum, bakır, kalsiyum, demir ve manganez mineralleri bulunur. Boğmaca, bronşit, astıma iyi gelir. Karaciğeri ve böbreği korur.

Roka;

Kuvvetli bir antioksidan deposudur. Yüksek lif içinde ne olduğu yardımıyla sindirim sisteminin düzenlenmesine destek verir. Unutkanlığı giderir.

Pırasa;

Vitamin deposudur. Mineraller ve antioksidanlar bakımından zengindir. Sindirim sistemini çalıştırır, hazımsızlık, şişkinlik ve kabızlığa iyi gelir.  Bununla beraber böbreklerdeki kum ve taşın düşürülmesine destek verir.

Karnabahar;

İçeriğinde A, B, C vitaminleri, potasyum, fosfat, kalsiyum, fosfor, ve demir minerallerini barındırır. Cinsel gücü artırır, ve kalsiyum oranı fazla olduğundan kemik ve diş sağlığına faydalıdır.

Defne yaprağı;

Vitamin, bakır kalsiyum, potasyum ve çinko yönünden zengindir. Romatizma, migren ve baş ağrılarına iyi gelir. Kepek oluşumunu önler, solunum hastalıklarına karşı etkilidir.

Taze nane;

İçeriğinde kalsiyum, magnezyum, potasyum, folat ve omega-3 yağlarını barındırır. A vitamini bakımından zengindir. Solunum sistemini temizleyen nane iltihaplanmaları önler. Ferahlatıcı kokusu baş ağrısını alır ve mide bulantısını giderir.

Tere;

Bolca antioksidanlar ve mineraller içeren tere vitamin deposudur. Tere, iştah açar mide hastalıklarına iyi gelir ve kansızlığı giderir.

Maydanoz;

Vitamin deposu olan maydanoz  türlü mineraller ve antioksidanlar bakımından oldukça zengindir. Anti-inflamatuar özellikleri yardımıyla karaciğeri temizler, diş ağrılarını giderir, vücudu toksinlerden arındırır. Sindirim sistemini çalıştırır, gaz ve kabızlığı giderir.

Hindiba;

A ve C vitamini ile ve türlü mineraller ve nikotinik asit yönünden besleyici ve faydalıdır. Sindirim sistemi bozukluklarına iyi gelir, bağırsakları çalıştırır, idrar söktürür ve kan akışına yardımcıdır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.