Sosisin Sıhhat İçin Zararlarını Uzmanlar Konu alıyor

0

Sosis Ve Sosisli Sandviç Kaç Kaloridir Kilo Yapar mı Rejimde Yenir mi

Sosis, diyetisyenlere nazaran kalorisi yüksek besleyiciliği olmayan boş kalorilerdendir. Sosis yalnızca kalorisi yüksek olmakla kalmıyor, bu besinin sıhhat için de çeşitli zararları mevcuttur.

Sosis Kaç Kalori?

Diyetisyen Müge Çakırkaya  bu mevzuda şu detayları vermektedir;

“Salamın, sucuğun ve sosisin kalorisi oldukça fazladır. Her birinin 100 gramında ortalama 250-300 kalori vardır. Bu ürünler fazlaca yağlıdır ve çeşitli etlerin bir araya getirilmesiyle üretilmektedir. Dolayısıyla tüketiminin güvenli olduğu söylenemez. Nitrat ve nitrit isminde kanserojen maddeler, bu biçim ürünlerin raf ömrünü uzatmak amacıyla kullanılmaktadır. Aşırı oranda tüketilirse bağırsak florasının bozulmasına yol açarlar. Bunun sonucunda bağırsak kanseri meydana gelebilir. Fakat gene de salam, sosis vb. şeklinde yiyeceklerden vazgeçemeyenler, bilindik markaların ürünlerini alarak ve seyrek aralıklarla ölçülü tüketerek zararlarını azaltabilir.

Sosis Kalori Cetveli

  1. 1 tane kızarmış sosis 80 kaloridir.
  2. 1 ufak tane sosis gramdır ve 40 kaloridir.
  3. 1 köfte boyutunda 30 gramdır ve sosis 59 kaloridir.
  4. 1 tane orta büyüklükte sosis 60 gramdır ve 119 kalori vardır.

Sosisli Sandviç Kaç Kaloridir?

Sosisli sandviç 442 kaloridir. Ufak boy sosisli sandviç ise215 kaloridir.

Tavuk Sosis Kaç Kaloridir?

Tavuk Sosis Kalori Kıymeti: Bu ürünün 100 gramı 198 kcal kalori ihtiva eder. Öte taraftan piliç sosisin 30 gramında şu demek oluyor ki 1 Köfte miktarında 60 kalori vardır.

Sosis Kilo Aldırır mı, Rejimde Yenir mi?

Sosis yüksek kalori ve yağ içerdiğinden kilo aldıran besinlerdendir. Sosis yüksek kalorilidir ve kilo aldırır. Bilhassa rejim yapıyorsanız yada aşırı kiloluluk sorununuz var ise fazlaca azca miktarıyla yetinmeniz yada asla tüketmemeniz gerekir.

Sosisin Sağlığa Zararları Nedir?

Meşhur onkolog Prof Dr. Erkan Topuz’un mevzuyla ilgili açıklaması şöyledir;

“Her hafta 2 sosis yiyecek bile, kanser olma riskini 3 kat artırmaktadır. Beyaz şeker, beyaz un, salam, sucuk, sosis, konserve, margarin ve hazır meyve suları kanserojen maddeler ihtiva eder. Hazır yemlerin birçoğunda dioksin olduğu tespit edilmiştir. Dioksin esasen %100 kansorejendir. Salamlarda, sucuklarda ve sosislerde de yer alır. Bu biçim pişmeden etleri tüketmekten kaçınılmalıdır. Haftada 1 tane sosis tüketen evlatların beyin tümörüne yakalanma riski, tüketmeyen ufaklıklara nazaran 2 kat daha yüksektir. 1 ay içinde 12 sosis yiyen çocuklar lösemi hastalığına yönelik 5 kat daha yüksek risk taşır.

Dünya Kanser Araştırmaları Merkezi tarafınca meydana getirilen emek harcama göstermiştir ki, fazla oranda salam ve sosis tüketenler bağırsak kanserinde ciddi risk grubundadırlar. Öte taraftan mide, akciğer ve prostat kanserlerin görülme riski de bu tüketicilerde maalesef daha çoktur. Kalp hastalıklarına ve diyabet şu demek oluyor ki şeker hastalığına da zemin hazırlayan bu ürünlerin hiçbir vakit soframızda yer almaması gerekir. Özetlemek gerekirse bunlar sağlığın düşmanıdır.

Dünya Sıhhat Örgütü’nün hazırladığı kanserojen gıdalar sıralamasında pastırma, salam, sosis ve sucuk da bulunmaktadır. Oldukca fazla kırmızı et, sosis, salam ve sucuk tüketimi kolon kanseri riskini de artırmaktadır.

Sosisin ihtiva etmiş olduğu bitkisel ve hayvansal maddeler obeziteye niçin olabilir. Çoğunlukla tüketilirse sağlığa zarar vereceği kesindir.

Salam ve sosisi asla tüketmemek en doğrusudur. Fakat gene de vazgeçemiyorsanız en azından aşırı tüketiminden uzak durmalısınız. Yoksa sinir sisteminiz hasar görebilir, ağrılar ve ruhsal problemler meydana gelebilir. Salam ve sosis şeklinde yiyecekler hem mideyi hem de vicdanı rahatsız eder. O şekilde ya, bu biçim gıdaları yedikten sonrasında pişman olmayan fazlaca azdır.

Salamın ve sosisin ihtiva ettiği maddelerin herhangi bir faydası yoktur. Tam aksine mideyi ve bağırsakları negatif etkisinde bırakır. Ölçüsüz tüketimi; kabızlık, şişkinlik, hazımsızlık ve gaz şeklinde problemler ortaya çıkarır.

Sosis yapılırken insan sağlığını tehlikeye atan maddeler kullanılır. Uzun solukta hücre tahribatına sebep olur ve sağlığı bozar.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.