Soğuk havanın cilde duyunca şaşıracağınız zararları

0

Sonbaharın son demlerini yaşadığımız şu günlerde soğuklar kendini iyice belli etmeye başladı. Kış mevsimine yaklaştıkça hava sıcakları iyice düştü ve maalesef cilt problemleri de artmaya başladı. Soğuk hava düzgüsel ciltleri kuruturken, kuru olan ciltler ise daha da kurutup cildin zarar görmesine niçin olur. Soğuk havanın cilt üstündeki en büyük ziyanı cildin erken yaşlanmasına niçin olmasıdır. Bu yüzden soğuk havalarda kişinin normale nazaran daha özenli bir halde cildini nemlendirmesi gerekir.

Soğuk Havanın Cilde Negatif Tesiri

Kış aylarının soğuğuna ve rüzgarına maruz kalmak en başta cildin kurumasına neden olur. Cilt kuruluğunun bununla beraber cildin daha cansız ve hatta yaşlı görünmesine niçin olur. Cildin soğuktan etkilenmesiyle cilt gereksinim duyduğu nemi kaybeder. Nemsiz kalan cilt ise zaman içinde kızarmaya, yanmaya, kaşıntıya, pul pul dökülmeye ve ciltte renk değişikliğine neden olur.

Soğuk Hava Cildi Yaşlandırıyor

Bilhassa hanımefendilerin göz çevresinde oluşan kuruluk, göz etrafının daha koyu renkli görünmesine neden olur. Bu da hanımefendilerin cildinin daha cansız ve yaşlı görünmesine niçin olur. Cildin erken yaşlanmasının en büyük sebebi soğuk havalardır diyebiliriz. Bu yüzden soğuk havalarda cildi nemlendirmeyi unutmamalı ve kucak kucak su içmeye itina gösterilmelidir.

Cilt Rengini Solgunlaştırır

Güzellik Uzmanı Figen Aktos, soğuk havaların cilde olan negatif tesirleri hakkında şöyleki söylemiştir;

“Soğuk ve rüzgarlı havalar, cildi sakınan organik tabakanın bozulmasına, ciltteki yağ ve su oranının azalmasına neden olur. Nemini yitirmiş kuru cildin rengi ise gri-beyazımsı bir renge dönerek solgun bir görünüme niçin olur. Bununla beraber ciltteki ince çizgiler çoğalır, ciltte pullu görüntü ile beraber pürüzlü bir görünüm olur. Cildin soğuklarda kurumasının en büyük sebebi, ciltteki yağ bezlerinin yeterince sebum üretememesidir. Ciltteki nemin azalmasının sebebi ise cildin gereksinim duyduğu suyu karşılayamamasındandır.”

Egzama, Sedef Şeklinde Hastalıkları Tetikler

Cildimiz daima bakıma gereksinim duyar, sadece kış aylarında bu bakımın birazcık daha çok olması gerekir. Sıhhatli bir cildin her gün nemlendirilmeye ihtiyacı vardır. Kışın bu gereksinim daha da çoğalır. Dolayısıyla düzgüsel zamana nazaran kış mevsiminde cildi daha çok nemlendirmek gerekir. Aksi taktirde soğuk havalar ve rüzgar cildin kurumasına niçin olarak, cildin zarar görmesine niçin olabilir. Soğuk havaların niçin olduğu cilt zararlarından bir diğeri de egzama, sedef benzer biçimde cilt hastalıklarını tetiklemesidir.

  • Egzama; başta stres olmak suretiyle birçok çevresel faktöre dayanan kronik bir deri hastalığıdır. Soğuk ve rüzgarlı havalar yağ egzaması kısaca seboreik dermatit şikayetlerini arttırıyor. Bu şikayetle bilhassa yüz bölgesinde; kaşıntı, pullanma, kızarıklık olarak görülüyor.
  • Sedef; stresin tetiklediği kronik bir cilt hastalığıdır. Havaların sıcak olduğu zamanda azalan sedef hastalığı, soğuyan havalarla beraber tekrardan gün yüzüne çıkar. Havaların soğumasıyla cilt daha oldukça kurur ve kaşıntı şikayeti artar.
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.