Siyah Noktalardan Iyi mi Kurtulunur Kurtulurum?Kati Çözüm Naturel Yollar

0

Siyah nokta; cildimizde hava alması için dizayn edilmiş ufak delikler bulunur. Bu delikler teri dışarı atmaya da yararlar. Eğer bu delikler bir halde tıkanıp teri ve kiri uzaklaştıramayacak duruma gelirse, burada biriken kir ve yağ oksitlenerek siyah kimi zaman de koyu kahverengi bir renk alır, buna da siyah nokta deriz. Ağırlıklı olarak yüzümüzde ortaya çıkabildikleri şeklinde kollar, göğüs ve sırt şeklinde öteki cilt bölgelerinde de oluşabilir. Bizi en fazlaca rahatsız edeni elbet yüz bölgesinde ortaya çıkanıdır. Bunlar güzel duyu olarak nahoş bir görüntü oluşturduğu şeklinde, tedavi edilmediğinde kalıcı lekelere, sivilce yada aknelere sebebiyet verebilirler. Bizde bu yazımızda siyah noktalardan kurtulmanız için naturel tedavi şekillerinden bahsettik.

Sual: Siyah Noktalardan kurtulmak için en etkili maske tarifi nedir?

CEVAP

Güzellik Uzmanı Suna Dumankaya’nın cevabı:

 1. 1 plaka jelatin (aktarlarda bulabilirsiniz)
 2. 3 çorba kaşığı süt
 3. 1 çorba kaşığı bal
 4. 2 çorba kaşığı kil
 5. Bir parça gazlı bez

Yapılışı:
Jelatini sıcak suyla ıslatın ve jöle kıvamını alana kadar eritin. Bir cezvenin içine süt ve bal koyun, cezveyi içine su doldurduğunuz (su cezveyi iki parmak kadar geçebilir) tencerenin içine koyun. Cezvenin içine jelatini ilave edin. Su kaynayıp cezvedeki karışımı da kaynatınca ayrı bir kaba dökün ve üstüne krem kıvamını alacak kadar kil koyun. Beyaz, kremsi bir görünüm elde edeceksiniz. İçine bir parça gazlı bezi batırın ve siyah noktalardan arındırmak istediğiniz bölgenin üstüne karışıma bulanmış gazlı bezi koyun. Burnunuzun üstü, çene ve alın bölgeniz için ayrı ayrı hazırlayabilirsiniz. Kuruyana kadar bekleyin ve yavaşça cildinizin üstünden alın. Yüzünüzü soğuk suyla sudan geçirin.

Limon

Limonun naturel asidik yapısı sebebiyle cilt temizliğinde kullanımı fazlaca yaygındır. Cildinizi temizlemesinin yanında, akne sivilce ve siyah noktalardan kurtulmanıza da destek sunar. Yarım limonu sıktıktan sonrasında içine bir çay kaşığı tuz katın. Bir yiyecek kaşığı bal ve aynı oranda yoğurdun içine tuzlu limonu dökerek karıştırın. Macun kıvamına gelmiş bu karışımı sorunlu bölgeye masaj yaparak sürün. Su ile durulamadan ilkin 7-8 dakika peeling uygulayın. Öteki bir yöntem ise, bir limonu sıkın ve içine aynı oranda gül suyu ilave edin. Siyah noktaların üstüne sürün. 15 dakika bekledikten sonrasında su ile durulayın. Gün içinde 2-3 kere tekrarlayabilirsiniz. Oldukça kırılgan bir cilde sahipseniz, uygulamalardan sonrasında direk güneşe çıkmayın.

Yumurta Akı

Yumurta akı deriyi gerginleştirerek pürüzsüz bir görünüm kazandırmasının yanında cildi temizleyerek siyah noktaların ciltten atılmasına destek sunar. Uygulanması ; 2 tane yumurta akını yüzünüze sürün. 5 dakika sonrasında 1 tane daha yumurta akını yüzünüze 2. Kat olarak uygulayın. Ilık su ile durulamadan ilkin 15-20 dakika kurumasını bekleyin.

Bal

Bal naturel antibakteriyal hususi durumunun yanında cildi nemlendirir ve ölü hücreleri uzaklaştırarak taze derinin oluşmasını hızlandırır. Süzme balı tüm yüzünüze bir kat sürün. 10-15 dakika bekledikten sonrasında soğuk su ile durulayın. O gün yüzünüze sabun yada öteki kozmetik ürünleri uygulamayın. Öteki bir tanım ise; ufak bir kap yardımı ile ısınmasını sağladığımız yarım bardak süzme balın içine yarım limon atalım. 5 dakika bekledikten sonrasında limonun kesik olan yüzünü cildimize sürelim. Sürerken de limonu hafifçe hafifçe sıkarak bal ile limonun cildimize nüfus etmesini sağlayalım. 10 dakika kurumasının arkasından ılık su ile durulayalım.

Epsom Tuzu

Halk içinde İngiliz tuzu olarakta malum epsom tuzunun bilimsel adı magnezyum sülfattır. Oldukça geniş kullanım alanı olan epsom tuzundan siyah noktaların tedavisinde de faydalanmaktayız. Aktarlardan, eczanelerden ve web sitelerinden satın alabileceğiniz epsom tuzu ile siyah noktalardan iyi mi kurtulacağınızı anlatacağız. Bir bardak sıcak suya 1 tatlı kaşığı epsom tuzu katın ve karışmasını sağlayarak erimesini sağlayın. Cidinizi yakmayacak ısıya düştüğünde bir pamuk yardımı ile cildinize sürün. Su ile durulamadan ilkin 10 dakika bekleyin. Haftada 2-3 gün tekrarlayın.

Karbonat

Alkali bir tuz çeşidi olan karbonat, temizlikten kozmetiğe kadar fazlaca geniş bir alanda kullandığımız bir öteki yardımcımızdır. Bir tatlı kaşığı karbonata birkaç damla limon sıkın ve bu karışımı temiz cilde sürün. 2-3 dakika sorunlu bölgeye masaj yaparak yedirin. Hemen sonra ilkin ılık, sonrasında soğuk su ile cildinizi sudan geçirin.

Tarçın

Tarçında antibakteriyal özelliğe haiz hoş kokulu bir bitkidir. Derideki kiri, yağı uzaklaştırır ve siyah nokta oluşumunu engeller. 1 tatlı kaşığı süzme bal ile gene aynı oranda toz tarçını karışmasını sağlayarak bir macun elde edin. Bu karışımı gece yatmadan ilkin siyah noktalarınızın üstüne sürün. Sabah kalktığınızda çeşme suyu ile durulayın. Haftada 1 yada 2 kere uygulayın.

Çemen

Çemende siyah noktalardan kurtulmanızda etkili bir silahtır. Bulabilirseniz taze çemen yapraklarını ezerek kazanmış olduğunuz lapayı cildinize sürün. 10-15 dakika sonrasında su ile durulayın.

Mısır Unu

Mısır unu emici özelliğinden faydalandığımız naturel bir temizleyici vazifesi görür. Bu özelliği yardımıyla tıkalı gözeneklerdeki kir ve yağı emerek cildin nefes almasını sağlar bu sayede siyah noktaları cildinizden uzaklaştırmış olmuş olursunuz. Bir su bardağı mısır ununa yarım su bardağı su ilave edin. Bunu kısık ateşte 7-8dakika ısıtın. Ocaktan alın ve cildinize zarar vermeyecek ısıya düşmesini bekleyin. 5 dakika süresince masaj yaparak bu macunu cildinize uygulayın ve sonrasında soğuk su ile durulayın.

Yoğurt

Yoğurtta cilt maskelerinde sık kullanılan hücre dostu bir gıdadır. Bir yiyecek kaşığı yoğurt ile bir tatlı kaşığı karbonatı karıştırın. Etkilenen bölgeye masaj yaparak yedirin. 1 saat bekledikten sonrasında ovarak çıkarın. Haftada bigün yapmanız kafi olur.

Genel Tavsiyeler

 1. Önerilerimizi uygulamadan ilkin el ve yüz temizliğine itina gösterin.
 2. Gece yatmadan var ise makyajınızı paklayın ve cildinizi sudan geçirin.
 3. Cildinizin yağlanmasına sebep olacak yiyeceklerden uzak durun
 4. Siyah noktaları bastırarak çıkarmaya çabalamayın. Bunu yerine tüm cilde peeling uygulayarak üst derinin incelmesini sağlayın.
 5. Yüzünüzü soğuk su ile yıkamaya alışın.
 6. Yastık kılıflarınızı haftalık yıkamaya çalışın. Bu çarşafa bulaşan deri döküntüleri ve cilt yağının yine cildinize temas etmesini önleyecektir.
 7. Yüzünüze uygulayacağınız buğu tedavisi de gözeneklerin açılıp hava almasını böylece temizlenmesini sağlar.
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.