Siyah Noktalardan Kurtulmanın 5 Değişik Naturel Yöntemi

0

Siyah nokta oluşumunun aslolan sebebi ciltteki yağ üretiminin artışıdır. Cildin ürettiği bu fazla yağ sonucunda, gözeneklerin tıkanır ve siyah noktalar oluşmaya adım atar. Siyah noktalar ilerleyen süreçte ne yazık ki sivilceye dönüşürler. Yazımızın devamında siyah nokta temizleme maskesi evde iyi mi yapılır merak edenler için 5 ergonomik organik maske tarifine yer verdik.

Siyah Noktlalardan Kurtulmanın 5 Değişik Naturel Yöntemi

Siyah Noktaları Yok Eden Yoğurt Mısır Unu Maskesi

Malzemeler;

 • Bir su bardağı yoğurt
 • Bir su bardağı mısır unu
 • Bir çorba kaşığı limon suyu

Yapılışı;

Ilk olarak bir kasenin içine bir su bardağı mısır unu eklenmiş olur. Arkasından bir su bardağı yoğurt ilave edilir. (ev yapımı yoğurt olursa daha etkili ve yararlı netice alınmaktadır) Mısır unu ile yoğurdu karıştırdıktan sonrasında kasenin içine bir çorba kaşığı limon suyu eklenmiş olur ve karıştırılır. Ondan sonra su ile temizlemiş olduğunuz yüzünüze karışımı hafifçe daireler çizerek uygulayın. Bu maske yardımıyla cildinizdeki yağ oranı dengelenir ve cildin rutubet kazanarak daha parlak görünmesini sağlayabilirsiniz. Haftada 1 kere uygulayabilirsiniz.

Siyah Noktaları Geçiren Limon Karbonat Maskesi

Malzemeler:

 • 1 tatlı kaşığı karbonat
 • Birkaç damla taze sıkılmış limon suyu

Yapılışı;

Limon karbonat maskesi uygulanmadan ilkin cilt güzelce yıkanır. Arkasından 1 tatlı kaşığı karbonat ufak bir kaseye eklenmiş olur ve üstüne maun kıvama alacak kadar birkaç damla limon suyu eklenmiş olur. Limon ilave ettikten sonra karbonat köpürecektir ve bu köpürme bittikten sonrasında cilde masaj yaparak dairesel hareketlerle uygulanır. Bu maske yardımıyla siyah nokta oluşumuna yol açan cilt üstündeki bakteri ve kirler azalacaktır. Duyarlı ciltler haftada 1 kez uygulamalı, yağlı ciltler ise haftada 2 kere uygulamalıdır.

Evde Siyah Noktaları Geçiren Kil Maskesi Tarifi

Malzemeler;

 • Kil
 • İçme suyu

Yapılışı;

Aktardan yada güvendiğiniz web sitesinden kil temin edilir. Ufak bir kasenin içine bir yiyecek kaşığı kil eklenmiş olur ve birkaç damla içme suyu ilave ederek macun kıvamına getirilir. Arkasından yıkayıp kurulamış olduğunuz cildinize kil güzelce yedilir ve 15-20 dakika kadar beklenir. Bekledikten sonrasında ılık su ile cilt yıkanır. Kil maskesini haftada 1 kere uygulayabilirsiniz. Kil varlıklı mineralleri yardımıyla ciltteki yağ oranını düzenler ve gözenekleri kirden arındırır. Hem de kan dolaşımını hızlandırır. Kil maskesi genel anlamda yağlı ciltler için güzel bir yöntemdir. Kuru ve kırılgan ciltler kil maskesi uyguladıktan sonrasında ciltlerini kesinlikle nemlendirmelidir.

Siyah Noktalardan Kurtulmayı Elde eden Yumurta Akı Maskesi

Malzemeler;

 • 1 yiyecek kaşığı toz şeker
 • 1 tane yumurtanın akı

Yapılışı;

Ilk olarak cildinizin temiz olduğuna güvenli olun. (Cildinize buğu banyosu yapmış olursanız, gözeneklerin açılır ve siyah noktaları temizlemek için uygulayacağınız yumurta akı maskesi daha etkili sonuçlar verir.) Bir kasenin içine yumurtanın yalnız akı dökülür ve bir yiyecek kaşığı toz şeker ile karıştırılır. Arkasından göz çevresi hariç tüm yüze uygulanır. 15-20 dakika kadar kurumasını beklenir. Ondan sonra toz şeker ile cilde peeling yapılarak yüz ılık su ile yıkanır. Yumurta akı maskesini haftada 1 kere uygulayabilirsiniz. Bu maske yardımıyla siyah noktalarınız temizlenir, cildiniz beslenir ve parlak bir cilde kavuşmanızı sağlar.

Evde Siyah Noktaları Geçiren Bal Ve Süt Maskesi

Malzemeler;

 • 1 tatlı kaşığı bal
 • 2 tatlı kaşığı süt

Yapılışı;

Bal ve süt maskesi uygulamadan ilkin cilt güzelce yıkanır. Ondan sonra bir kasenin içinde 1 tatlı kaşığı bal ile 2 tatlı kaşığı süt karıştırılır. Arkasından cilde dairesel hareketler ile nazikçe uygulanır. Ortalama 20-30 dakika bekledikten sonrasında ılık su ile cilt durulanır. Bu maske yardımıyla gözenekleriniz temizlenecek, akne ve siyah noktalarınızdan yaratı kalmayacaktır. Hem de gözenekleriniz açık ve temizken limon suyu sürerek gözenekleri sıkılaştırabilirsiniz.  

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.