Siyah Nokta Iyi mi Temizlenir Geçer Ne İyi Gelir Siyah Nokta Giderici

0

Siyah noktalar ciltte kir, yağ ve ölü hücrelerin gözenekleri tıkanması sonucunda oluşur. Cildimiz binlerce minik gözenekten oluşur. Cildin naturel yağı (sebum) bu gözenekler içinde toplanıp sertleştiğinde, bakterilerin ve ölü hücrelerin yüzeye çıkmasına ve oksitlenmeye bağlı olarak siyahlaşmasına niçin olup siyah noktalar meydana gelir. Siyah noktalar, çoğu zaman burun, kol, yüz, çene, göğüs, sırt, boyun ve omuzlar bölgelerinde görülür.

Siyah Noktalardan Iyi mi Kurtulurum? Evde Naturel Çözümler

Bal

Bal ihtiva ettiği anti bakteriyel ve antiseptik özelliklerle tıkalı gözenekleri açarak siyah noktaların geçmesinde etkili rol oynar. Bununla beraber naturel bir antibiyotik olarak gözeneklerdeki kirleri temizleyerek cildin temizlenmesini sağlar.

 1. Balı cildinize siyah noktaların yoğun olduğu bölgelere uygulamalısınız.
 2. Balı cildinizde 15 dakika kadar beklemeye alın.
 3. Ilık suya duruladıktan sonrasında yüzünüzü soğuk su ile sudan geçirin.
 4. Daha iyi neticeleri almak için bunu haftada 2-3 kez uygulayın.

Not: Ilık bal daha iyi sonuçlar verir.

Yumurta Beyazı

Yumurta beyazında olan özellikler yardımıyla gözenekleri açarak cilt yüzeyindeki yağların birikimini giderir. Yumurta beyazındaki proteinler aşırı yağı emerek cildi siyah noktalardan arındırır. Yumurta beyazındaki vitamin ve amino asitler cildi besleyerek yeni cilt hücrelerinin oluşmasını sağlar, siyah nokta oluşumunu engeller.

 1. Bir kâsede bir yumurtayı kırın ve beyazını sarısından ayırın.
 2. Sonrasında kaşık yardımı ile bunu güzel bir karıştırın.
 3. Üstüne bir yiyecek kaşığı limon suyu ilave edin.
 4. Bunu da karıştırdıktan sonrasında yüzünüzde siyah noktalar üstüne sürün.
 5. Tamamen kuruyuncaya kadar bekledikten sonrasında su ile durulayın.
 6. Bunu haftada 3-4 kez uygulayın.

Karbonat

Karbonat da siyah noktalardan kurtulmakta en etkili yöntemlerdendir. Bir tatlı kaşığı karbonatı ve azca oranda suyu karışmasını sağlayarak macun kıvamına getirin.

 1. Ilk olarak yüzünüzü güzelce paklayın.
 2. Sonrasında siyah noktaların yoğun olduğu bölgelere bu macun kıvamındaki karışımı sürün.
 3. 2-3 dakika bekleyin.
 4. Bu süre süresince yüzünüze dairesel hareketlerle masaj yapın.
 5. Bu yöntem ölü hücrelerin, siyah noktaların, kirlerin ve yağların gevşeyip temizlenmesine sebep olur.
 6. Sonrasında ılık suyla yüzünüzü durulayın.

Tarçın

Tarçın içinde bulundurduğu anti bakteriyel özelliklerle yüze maske yapılarak sağlamış olduğu birçok faydanın içinde siyah noktaların temizlenmesi de vardır. Bunun yanında tarçın kan dolaşımını hızlandırarak cilde sıhhatli bir görünüm sağlar. Gözenekleri küçültür.

Malzemeler

 1. 1 tatlı kaşığı toz tarçın
 2. 1 tatlı kaşığı limon suyu

Ilk olarak tarçın tozunu limon suyuyla temiz bir kâsede karıştırın. Bu karışımı siyah noktaların üstüne sürün. 20 dakika bekledikten sonrasında yüzünüzü durulayın. Siyah noktalardan kurtulmak için bu karışımı günde 2-3 kez uygulayabilirsiniz.

Zerdeçal

Zerdeçal, siyah noktalardan kurtulmaya destek olan antiseptik ve anti bakteriyel özellikleri ile bilinir. İçinde bulundurduğu curcumin maddesi cilt gözeneklerinde bulunan bakterileri yok etmeye destek olan, naturel bir mikrop öldürücüdür.

Malzemeler

 1. Yarım bardak süt
 2. Yarım yiyecek kaşığı toz zerdeçal

Bir kâsede sütle zerdeçal tozunu karıştırın. Macun kıvamına getirdikten sonrasında bu karışımı siyah noktalarının olduğu bölgeye sürün. 6 dakika beklemeye alın ve arkasından yüzünüzü soğuk suyla sudan geçirin. Güzel sonuçlar almak için bunu haftada 3-4 kez tekrarlayın.

Domates

Domates içinde bulundurduğu naturel anti bakteriyel özelliklerle siyah noktaları yok etme özelliğine haizdir. Bunun yanında, içindeki likopen maddesi cilde antioksidan tesirleri gösterir. Ek olarak tüm özgür radikallerin zararlarını ortadan kaldırır. Bundan dolayı, domates suyu siyah noktalar için evde yapılabilecek en etkili naturel tedavilerden birisidir.

Malzemeler

 1. 1 minik domates
 2. 2-3 pamuk parçası

Ilk olarak domatesleri ezin daha sonrasında pamuğu domates suyuna bandırın. Pamuğu yüzünüzde siyah noktaların olduğu bölgeye sürün. Bunu bir gece bekledikten sonrasında sabah su ile durulayın.

Mısır Unu

Mısır unu ciltte gözeneklerdeki kirleri temizlenmesine destek verir. Bununla beraber siyah noktaların ortadan kaldırılmasında en iyi yöntemlerden biridir.

 1. Bir yiyecek kaşığı mısır unuyla birazcık süt yada birazcık su ile karıştırın.
 2. Daha sonrasında siyah noktaların üstüne bunun sürün
 3. Bununla beraber cildinize dairesel hareketlerle masaj yapın.
 4. Birkaç dakika sonrasında bunu yüzünüzden soğuk suyla durulayın.
 5. Bu yöntemle tıkalı gözenekler açılmış olacaktır.
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.