Siyah Maske Etken Karbon Maskesi Ne İşe Yarar Iyi mi Kullanılır?

0

Kömür maskesi son zamanların en popüler yüz maskelerindendir. Sadece bu maske isminde geçen kömür, sobada yaktığımız yada mangalda kullandığımız kömür değildir. Kömür maskesinin öteki adları “siyah maske” ve “karbon maskesi”, “etken karbon maskesi”dir.

Kömür maskesinde kullanılan kömür etken kömürdür, bu maddenin öteki adı etken karbondur. Etken karbon (etken kömür) tıbbi bir maddedir. Bu madde laboratuvar ortamında üretilir. Ek olarak etken kömür doğada bulunmaz. Kömür maskesinde kullanılan etken kömür, Hindistan cevizi kabuğu, bambu, odun, fındıkkabuğu şeklinde maddelerin yüksek ısı kullanılarak laboratuvar şartlarında oluşturulması ile meydana gelir. Kömür maskesi yapmak için kullanacağınız “etken kömür” ü eczanelerden yada web üstünden temin edebilirsiniz. Sadece eczaneden almanız daha güvenli olacaktır.

Kömür maskesi yapmak için isterseniz aşağıda bildireceğimiz kömür maskesi tarifleri yapabilir, veya eczaneden, kozmetikçilerden kömür maskesini hazır olarak satın alabilirsiniz.

Kömür Maskesinin Cilde, Yüze Yararları Nedir?

 1. Cildi derinlemesine temizler, ciltteki bakteri ve toksinleri mıknatıs şeklinde kendine çeker.
 2. Kömür maskesi peeling özelliği ile cildi ölü hücrelerden arındırır, yeni sıhhatli hücre oluşumunu destek sunar.
 3. Genişlemiş gözeneklerden şikayetçi iseniz, kömür maskesi imdadınıza yetişecektir. Kömür maskesinin tertipli kullanımı gözeneklerinizi sıkılaştıracaktır.
 4. Cildi fazla yağdan arındırıp, ciltte yapış yapış görüntüyü, parlama sorununu giderir.
 5. Yaşlanmaya ve fazla kiloya bağlı sarkmaları giderir.
 6. Cildi ölü derilerinden arındıran kömür maskesi bu özelliği ile siyah noktalardan kurtulmanızı sağlar ve cildinizde sıkılaşma sağlar
 7. Güneş ışınları, hava kirliliği, soğuk hava, akne çeşitli faktörlerden dolayı ciltte lekelenmeler meydana gelebilir. Kömür maskesi ciltteki lekelerden kurtulmakta da etkilidir.
 8. Kömür maskesi cildin yağ seviyesini dengeler. Bu özelliği yağlı ciltlerin derinlemesine temizlenmesinde katkı sağlar.
 9. Kömür maskesi ciltte bulunan cilde zarar veren yabancı maddeleri kısa süre içinde ciltten uzaklaştırıp ciltteki gözeneklerin hava almasını sağlar.
 10. Göz altındaki torbalardan kurtulmakta etkili rol oynar.
 11. Kömür maskesi gözenekleri temizleyip sivilceleri kurutur ve sivilce oluşumunu engeller.
 12. Kömür maskesi bir tek yüz değil, dekolte, el ve boyun bölgelerine de uygulanabilmektedir. Böylece bu bölgelerin de bakımını yapar.
 13. Kömür maskesi ciltteki ton farklılıklarını giderir, pürüzsüz bir görüntü sağlar.
 14. Kömür maskesi sivilce izi şeklinde ciltteki izlerin yok edilmesine destek sağlar.
 15. Kömür maskesi cildi besler, nemlendirir, sıhhatli bir cilde kavuşmanızı sağlar.

Kömür Maskesi Iyi mi Yapılır? 1. Tanım

 1. 1 tatlı kaşığı etken karbon
 2. 1 çay kaşığı bal yada 1 tatlı kaşığı aloe vera jel
 3. 2 tatlı kaşığı su

Yapılışı: Tüm malzemeleri karıştırın cildinize sürün. 10 dk bekletip suyla cildinizi sudan geçirin.

Kömür Maskesi Iyi mi Yapılır? 2. Tanım

Malzemeler

 1. 1/2 çay kaşığı etken karbon (Eczaneden temin edebilirsiniz)
 2. 1/2 çay kaşığı bentonit kili
 3. 1/4 çay kaşığı hindistan cevizi yağı (Erimiş ya da yumuşak olabilir)
 4. 1/4 çay kaşığı karbonat
 5. 1 çay kaşığı su

Bir kapta tüm malzemeleri karıştırın. Sadece bunun için metal kap kullanmayın. Bu maskeyi yüzünüze uygulayıp 10 dk beklemeye alın. Arkasından suyla durulayın. Bu maskeyi yaparken giysinize sıçramamasına itina gösterin, bu sebeple elbisede lekeye sebep olabilir.

Kömür Maskesi Ne Vakit Kullanılır?

Kömür maskesi her ne kadar oldukça yararlı bir maske olsa da her gün bu maskeyi yapmamız cildimize zarar verebilir. Bu yüzden kömür maskesinin haftada bigün kullanılması önerilir. Sadece yağlı cildinize var ise haftada 2 kullanabilirsiniz.

Cildinize hassassa ve kömür maskesinin yüzünüzde, cildinizde alerjiye niçin olabileceğinden şüpheleniyorsanız kömür maskesini kullanmadan ilkin alerji testi yapabilirsiniz. Bunun için maskeyi hazırladıktan sonrasında yüzünüze bu maskeyi sürmeden ilkin bileğinizin iç kısmına bir miktar bu maskeden sürün. 1 saat içinde sürdüğünüz bölgede şişlik, kızarıklık, kaşıntı vb emareler ile karşılaşırsanız bu maske sizin için uygun değil anlamına gelir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.