Sivrisineklerin İnsana ve Doğaya En Mühim Yararları Nedir

0

Doğada hiçbir şey gereksiz olarak yaratılmamıştır. Her yaratılanın bir hikmeti vardır. Yaz aylarımızı kabusa çeviren sivrisineklerin bile yaratılmasında sayısız hikmet vardır. Hep birlikte bunlara göz atalım;

Gıda Deposu Olarak Sivrisinekler

Sivrisinekler pekçok hayvanın ana gıda maddelerinden biridir ki, bu doğada ekosistemi sağlar. Her ne kadar faydası yok benzer biçimde görünseler de sivrisinekler de tabiatın bir parçasıdır ve ekosistemde onlar da başka bir canlı tarafınca yenmekte ve bu sayede organik döngü devam etmektedir. Sivrisinekler onu yiyen hayvanlar için iyi bir protein deposudur. Bu hayvanlara örnek olarak kuşlar, balık, haşarat, yarasalar, amfibiler ve sürüngenler verilebilir.

Naturel dögünün parçası olan sivrisineklerin neslinin tükenmesi bilhassa de bazı bölgelerde göç yolu olan kuşların %50’sinin oldukca mühim ve yaşamsal bir gıda kaynağının sonu olacaktır. Sivrisineklerin çoğalması oldukca süratli gerçekleşir ve dünyanın her yerinde yaşama potansiyelleri vardır. Bu yüzden yer yüzünde yer edinen birçok yarasa, örümcek ve kuş çeşidi için ana gıda deposu bolca protein içeren sivrisineklerdir. Sivrisineklerin bu organik döngüden çıkarılmaları ekosistemin bozulmasına sebep olur. Bu yüzden bilinmelidir ki dengeli bir tabiat yaşamı için sivrisineklerin varlığı önemlidir.

Teknolojik Faydası

Doğada yaradan tarafınca yaratılan birçok canlı ve nebat insanlara esin olmaktadır. Sivrisinekler de bacak ve kanat hareketleri açısından incelenen ve günümüz teknoloji mühendisleri mühim cihazları tasarlarken sivrisineklerin kanat hızının uyumu benzer biçimde birçok kabiliyetinden esin almaktadır. Buna en iyi ve en çağdaş örnek drone şu demek oluyor ki insansız hava araçlarıdır.

Sivrisinek ısırığı çoğunlukla hissedilmez. Bunun sebebi ise sivrisineğin ısıracağı bölgeyi ısırmadan ilkin uyuşturmasıdır. Sivrisinek tükürüğünde bulunan anestezik özellikler incelenmiş ve hemen sonra bu salgı tıpta tedavi için uyuşturmak için başvurulan lokal ve topikal anesteziklere bileşik şekilde karıştırılmıştır. Ek olarak diyabet hastalığının tedavisindeki sivrisineğin ağzındaki dokunaçlara benzer bir aygıt kullanılır ve bu aygıt kan şekeri ölçümünün daha acısız yapılmasına olanak sağlar.

Sivrisinekler Atıkları Giderir

Sivrisinek larvaları suda yaşayan bir tür böcektir ve bu böcekler suda yaşayan balık benzer biçimde birçok hayvan için yararlı bir gıda deposudur. Sivrisinel larvaları sivrisinek yumurtalarının gelişmiş halidir ve larvalar ise 7-10 gün içinde erişkin sivrisinekler olmaktadır. Sivrisinekler larvalarının faydası ise doğadaki parazit, alg, mantar ve değişik mikroorganizmaları yemesidir ve bu sayede doğadaki canlı dengesini sağlamış olduğu bilinmektedir.

Bitkileri Tozlaştırır

Sivrisineklerin bitkileri tozlaştırmaya tesiri de vardır. Sivrisinekler ömürlerinin neredeyse tamamında çevrelerinde bulunan su bitkilerinin tozlaşmasına katkı sağlamaktadır. Öteki bir deyişle, sivrisineğin destek olduğu bu tozlaşma bitkilerin yaşamlarının devamına destek verir ve nebat çeşitliliği sağlar.  Ekosistemdeki hayvan ve nebat çeşitliliği oldukca önemlidir ve fonksiyoneldir.

Sivrisinekler Yok Edilirse Ne Sonuçlara Yol Açar?

  1. Sivrisinekler yok edilirse, sivrisinekleri yiyen bazı balık türleri de yok olacaktır.
  2. Doğada sivrisineklerle beslenen kurbağa ve yarasalar şu demek oluyor ki faunanın mühim temsilcilerinin oranı ciddi oranda azalma gösterecektir.
  3. Sivrisineklerin olduğu yere geyikler gelmez. Şundan dolayı geyikler sivrisineklerden ve onların kan emmesinden korkarlar. Bu yüzden de bilhassa sivrisineklerin oldukca olduğu yerde geyik olmaz. Netice olarak sivrisineklerin yok olması geyiklerin göçüne şu demek oluyor ki birçok değişik yere yayılmasına sebep olacaktır. Bu durum ise geyiklerin tükettiği canlılar açısından problemdir ve o canlıların da neslini fena etkileyecektir.
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.