Sivilceye Buz  Sürülür mü, Buz Yüze İyi Gelirmi, Yüze Faydası Neler?

0

Buz, suyun dondurulması ile elde edilir. Aşağıdaki tariflerde geçen buz küpü ise suyun buz kalıplarına dökülüp buzlukta dondurulmasıyla yapılır. Buzun cilde sayısız faydası vardır, ciltteki kan dolaşımını artırıp cildi canlandırır, göz altındaki şişlikleri giderir, sivilceleri geçirir, ciltteki gözenekleri sıkılaştırır… Bu makalemizde Güzellik Uzmanı Suna Dumankaya tarafınca tarifi verilen evde yapabileceğiniz buz ile meydana getirilen maske tariflerine yer verdik.

Buzun, Buz Maskesinin Cilde Yararları

Buz Ciltteki Gözenekleri Sıkılaştırır

Buz, cildi sıkılaştırıcı tesiri yardımıyla genişlemiş gözenekleri küçültmeye destek olan kolay ve etkili bir maddedir. Bu ek olarak ciltteki dolaşımı uyarır ve daha sıhhatli bir cilde haiz olmanızı sağlar. Gözenekleri sıkılaştırmak için birkaç tane buz küpünü temiz bir beze sarın ve 15-30 saniye süresince cildinizde tutun. Bunu günde birkaç kez yapın.

Buz Sivilceleri Yok Eder

Buz sivilcelerin geçmesinde de mühim rol oynar. Buz, sivilceli ciltteki kan dolaşımını iyileştirerek sivilceleri tedavi etmeye destek sunar. Buz ek olarak ciltte biriken yağ ve kir parçalarını da giderir. Böylece sivilcelerin niçin olduğu irin ve ağrı giderilmiş olur. Buz küplerini yada ezilmiş buzu temiz, pamuklu bir bezle sarın ve birkaç saniye süresince sivilcelerin üstüne hafifçe bastırın. Birkaç dakika böylece bekleyin. Bir iki gün içinde sivilcelerden kurtulmak için bunu günde iki kez yapın.

Göz Altı Torbalarını Ve Morluklarını Giderir

Buz ciltteki kan dolaşımını artırarak göz altı morluklarından ve torbalarından kurtulmakta  etkilidir.  Buzluktan çıkaracağız buz küpünü temiz bir beze sarıp göz altlarına uygulayın.  Kısa sürede morluklar geçecek ve şişlikler inecektir.

Buz Sarkmış Göğüsleri Dikleştirir

Buz sarkmış göğüslerin sıkılaşmasında ve dikleşmesinde de fazlaca etkilidir. 2 buz küpü  alıp dairesel hareketlerle göğüslerinizin çevresine bir tek 1 dakika masaj yapın. Göğüsleri yumuşak bir havlu ile kurutun ve sütyeninizi takının. 30 dakika geriye yaslanın. Bunu gün süresince tertipli aralıklarla yapın.

Buzun Cilde Öteki Yararları

  1. Buz ciltteki kan dolaşımını artırıp ciltteki solgunluğu giderip canlı görünmesini sağlar. Dokuları canlandırarak canlı bir görünüm kazandırır. Buzun içindeki mineraller cildin daha canlı ve diri olmasında etkilidir.
  2. Buz cilt hücrelerini harekete geçirip ciltteki koyuluğu giderip beyazlamasına destek sunar.
  3. Buz cildin gerilmesini sağlayarak cildin sarkmasına engel olur.
  4. Buz ciltteki şişliği iltihabı giderip uçuğun süratli bir halde geçmesine destek sunar.
  5. Buz ciltteki güneş lekelerini ve sivilce izlerini yok eder.
  6. Makyaj yapmadan ilkin cilde buz küpü dolaştırmak genişlemiş gözenekleri küçültür, sürülen fondötenin daha pürüzsüz görünmesini sağlar ve makyajın ciltte uzun süre kalmasına destek sunar.
  7. Uçuk enfeksiyonun niçin olduğu bir cilt enfeksiyonudur. Çoğu zaman dudak çevresinde çıkar, bağışıklık sisteminin zayıflamasıyla meydana gelir. Temiz bir beze sarılmış buz küpünü uçuğa birkaç dakika tutmak da uçuğun hızla geçmesini sağlar.
  8. Buz güneş yanıklarının geçmesinde de etkilidir. Buz küplerini temiz bir beze sarıp bu bezi güneş yanığı olan yere tutun. Buz iltihabı giderip güneş yanıklarını geçirecektir.

Güzellik Uzmanı Suna Dumankaya’dan Yüzü Canlandıran Buz Maskesi

1 şişe maden suyu, 1 tane limon suyu karıştırın. Buz kabına dökün ve dondurun, her sabah-akşam temiz cilde dolaştırın.

Güzellik Uzmanı Suna Dumankaya’dan Gözenek Sıkılaştırıcı Cildi Tazeleyen Buz Maskesi

Havuç ve limonun suyunu çıkarıp karıştırın, bu karışımı buz kalıbına döküp buzlukta dondurun. Her gün bir kapsül buzu cildinizde dolaştırın. Bu işlem gözeneklerinizi sıkılaştırır ve cildinizi tazeler.

Güzellik Uzmanı Şems Aslan’dan Göz Altı Morluklarına, Göz Altı Torbalarına Buz Maskesi

250 gr. ahududu (Ahududu yoksa böğürtlen ya da çilek kullanabilirsiniz) , 100 gr. yoğurt , 1 yiyecek kaşığı limon suyu. Tüm malzemeyi karıştırıp blenderden geçirin buz kalıplarına döküp dondurup ,bu buz parçalarını yüzünüzde ve gözaltlarında gezdirirseniz ödeme ve morluklara yararlı olur.

Güzellik Uzmanı Şems Aslan’dan Cilt Rengini Açan Buz Maskesi

Cildiniz çeşitli nedenlerden karardıysa bu yöntemi deneyebilirsiniz; 1 tutam maydanozu blenderden çekin. Yarım litre suda bir süre kaynatın. Süzmeden ,öylece buz kalıplarına koyun buzlukta dondurun. Bu buzlarla günde 2 sefer cilde uygulama yapın.

Güzellik Uzmanı Suna Dumankaya’dan Yüz Sarkmasına Çözüm Buz Maskesi Tarifi

3 çay bardağı maden suyu, 1 çay kaşığı deniz tuzu ve 1’er tutam dere otu ile semiz otunu robottan geçirin. Buz kabına döküp dondurun. Sabah-akşam bir kapsülü cildinizde dolaştırın. Kuruyana kadar cildinizde bekletip arkasından sudan geçirin.

Güzellik Uzmanı Suna Dumankaya’dan Kuru Ciltler İçin Buz Maskesi

Kuru cilde buz maskesi yapmak için kaynama zamanı vardığında sütün içinde bir tutam papatyayı çay benzer biçimde demleyin. Karışımı süzgeçten geçirin. Süzdüğünüz sütü buz kabına dökün. Her gün bu sütü yüzümüzde dolaştırdığımızda, cildimizdeki kuruluk ve gerginlik yok olur ve sarkması gider.

Güzellik Uzmanı Suna Dumankaya’dan Bitkin Ciltler İçin Buz Maskesi

Lahananın kalınca tarafını ve yarım greyfurtu meyve sıkacağından geçirip suyunu çıkarın ve buz kalıplarına koyun. Donduktan sonrasında sabahları cildiniz üstünde hafifçe gezdirin ve beklemeye alın. Maske benzer biçimde 10-15 dakika kalsın, sonrasında yüzünüzü sudan geçirin.

Güzellik Uzmanı Suna Dumankaya’dan Yağlı Ciltler İçin Buz Maskesi

3 çay bardağı suyu ufak bir tencerede kaynatın, ocaktan alıp bu suyun içine 2 tane poşet yeşil çay atıp 5 dl demleyin. Süzdükten sonrasında içine yarım limonun suyunu sıkın. Bu karışımı buz kalıbına dökün. Sabah-akşam bir kapsülü cildinizde dolaştırın. Cildinizdeki yağlanma hızla ortadan kalkacaktır.

Güzellik Uzmanı Suna Dumankaya’dan Göz Altı Ve Göz Çevresi Torbaları İçin Buz Maskesi Tarifi

Bir tutam gül yaprağını 2 su bardağı kaynar suyun içinde çay benzer biçimde demleyin. Arkasından bir buz kalıbında dondurun. Sonrasındaysa bir tülbente sararak gözlerinizin çevresinde dolaştırın. Bu formülü her gün uygulayın. Sorununuz geçmezse, ne olursa olsun bir doktora görünün.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.