Sivilcelerim Geçmiyor Sivilceye Limon Sarımsak Buz İyi Gelirmi?

0

Sivilce dünyanın her yerinden neredeyse tüm insanları etkileyen bir cilt sorunudur. Sivilceler yağ bezlerinin, belirli bakterilerin bulaşması sonucu enfeksiyon kapıp, şişip, irin ile dolması durumudur.

Market ve eczanelerde birçok ilaç satılmaktadır fakat bu ilaçların işe yaraması uzun sürebilmektedir. Sivilcelerden kurtulmak için evde uygulayabileceğiniz birçok yöntem mevcuttur ve etkilerini daha kısa sürede gösterebileceklerdir. İşte evde uygulayabileceğiniz sivilcelerden kurtulma şekilleri;

Limon

Sivilcelerden kurtulmanın süratli yollarından biri yüksek oranda C vitamini içeren limon suyudur. Limon suyu sivilceleri oldukca acele kurutur. Bu yöntemi uygulamanın birkaç değişik yolu vardır.

 1. Taze sıkılmış limon suyunun içine bir pamuk parçası batırıp, sivilcelerin üstüne yatmadan ilkin sürün.
 2. Ek olarak bir yiyecek kaşığı limon suyunun içine bir tatlı kaşığı tarçın tozu ekleyip bu karışımı gece yatmadan sivilcelerin üstüne sürebilirsiniz. Sabah kalkınca, ılık su ile yüzünüzü iyice sudan geçirin. Fakat bu yöntem kırılgan cildi olanlara önerilmez.

Çay AğacıYağı

 1. Çay ağacı yağı sivilcelerin geçmesi için muhteşem bir maddedir. Antibakteriyel özellikleri yardımıyla, sivilceye yol açan bakterileri yok eder.
 2. Ek olarak ciltteki kızarıklığı ve iltihabı dindiren sakinleştirici bir tesiri de vardır. Ek olarak siyah noktaları da yok etmeye destek sağlar. Çay ağacı yağını aktardan alabilirsiniz.
 3. Bir parça pamuğu bu yağın içine batırıp, sivilceli bölgeye sürün. 15-20 dakika bekledikten sonrasında bölgeyi sudan geçirin.
 4. Öteki bir seçenek ise birkaç damla çay ağacı yağını, bir yiyecek kaşığı aloe vera jeline karıştırmaktır. Bu karışımı sivilceleriniz üstüne sürerek, 20 dakika bekledikten sonrasında sudan geçirin.
 5. Aloe vera jeli elde etmek için aloe vera yaprağını kesip içindeki jeli çıkarabilirsiniz.

Not: Eğer cildiniz kırılgan ise çay ağacı yağı kullanmayın.

Salatalık

Salatalık da sivilceyi hızla geçiren maddelerdendir. Salatalık, potasyum minerali ve A, C ve E vitaminleri açısından oldukca zengindir. Ek olarak cilt üstünde rahatlatıcı ve soğutucu bir tesiri bulunmaktadır.

 1. Bir yada iki salatalığı dilimleyip, dilimleri bir miktar su içinde 1 saat süresince beklemeye alın. Salatalığın içindeki potasyum, A vitamini ve klorofil şeklinde gıda öğeleri su içine geçecektir.
 2. Suyu süzüp, için yada yüzünüzü yıkamak için kullanın.
 3. Ek olarak bir salatalığı rendeden geçirip, yüz maskesi de yapabilirsiniz. Bu maskeyi yüzünüze sürüp 15 dakika beklettikten sonrasında sıcak su ile yıkayabilirsiniz. Bu yöntem cilt gözeneklerinizdeki bakterileri temizlemeye yardım edecektir.

Sarımsak

Sarımsağın ihtiva ettiği virüs, bakteri, mantar önleyici özellikler sivilceleri yok etmeye destek sağlar. İçerdiği sülfür yardımıyla de süratli bir iyileşme sağlar.

 1. Taze bir diş sarımsağı ikiye bölün.
 2. Bu sarımsağı sivilcelerin üstüne sürüp, ılık su ile yıkamadan ilkin 5 dakika bekleyin.
 3. Bu yöntemi günde birkaç kere yeniden edin.
 4. Günde bir diş taze sarımsak yemekte kanınızı temizlemeye destek olacaktır. Fakat pişmeden sarımsağı fazla yemeyin zira midenizi bozabilir.

Buz

Sivilcenin niçin olduğu şişmeyi, kızarıklığı ve enfeksiyonu süratli bir halde yok etmek için buz kullanılabilir. Buz, uygulanan bölgede kan dolaşımını hızlandırır, cilt deliklerini küçültür ve ciltte birikmiş pisliği ve yağı temizler. İsteğinize bağlı olarak buz küpü yada kırılmış buz parçaları kullanabilirsiniz.

 1. İnce bir havlu parçasını buzun etrafına sarın ve sivilceli bölgeye birkaç saniye süresince bastırın.
 2. Birkaç dakika bekleyip gene aynı işlemi uygulayın.

Güzellik Uzmanı Suna Dumankaya’dan Sivilceleri Kurutan Naturel Yöntem

1 çay kaşığı bebe pudrası, 1 kapsül antibiyotik ve 1 tatlı kaşığı oksijenli suyu karışmasını sağlayarak oluşturacağınız karışımdan da yararlanabilirsiniz. Bu karışımı, her gün 20 dakika süresince yüzünüzde beklemeye alın, sonrasında da silin. Sivilceleriniz hızla kuruyacaktır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.