Sivilce İzleri Lekesi Yarası Iyi mi Geçer? Naturel Yöntemler Maske Tarifleri

0

Sivilce tüm yaştan insanlarda görülebilen bir problemdir. Bilhassa gençlerde ve menapozdaki hanımlarda oldukça sık görülür. Sivilceler genel anlamda vücuttaki hormonal düzensizlikler sebebiyle oluşur. Hormonal değişimler sonucunda yağ bezleri daha çok yağ üreterek ciltteki gözeneklerin tıkanmasına ve bakterilerin üremesine neden olur. Sivilce ile savaşmak büyük bir problemdir fakat sivilcenin niçin olduğu izleri yok etmek daha büyük bir problemdir. Sivilce izleri her tür ciltte oluşabilir ve genel anlamda koyu kırmızı, kahverengi renkte olabilir. Aşağıda sivilce izlerinden, lekelerinden kurtulmak için uygulayabileceğiniz evde yapabileceğiniz yöntemlerden bahsedeceğiz.

Sivilce Lekeleri Evde Iyi mi Geçer? Naturel Tarifler

Bal

Bal muhteşem bir nemlendiricidir ve antibiyotik özelliklere haizdir. Sivilceyi ve sivilcelerin yol açmış olduğu sivilce izlerini geçirip, ölü cilt hücrelerini yok edip yeni cilt hücrelerinin üretimini sağlar.

  1. Bir miktar balı direkt cildinize sürün ve bir bandaj ile kapatıp gece süresince bırakın. Bir sonraki sabah sıcak su ile sudan geçirin. Her gün yatmadan ilkin bu yöntemi uygulayın.
  2. Bir öteki yöntem; 2-3 asprini ezip, toz haline getirin ve 2 tatlı kaşığı bal ile karıştırın. Bu karışımı yaraların üstüne sürerek 15 dakika bekleyin. Ilık su ile sudan geçirin. Bu yöntemi de her gün bir kez uygulayabilirsiniz.

Hindistan Cevizi Yağı

Hindistan cevizi yağı, E vitamini ve yağ asitleri bakımından zengindir ve bunların yardımıyla cildi onarıp, sivilce lekelerini, izleri geçirip, cildi sıhhatli hale getirir. Ek olarak nemlendirici özelliği yardımıyla cildinizi nemlendirerek, sivilce lekelerini yok eder.

  1. Cezvede birazcık ısıtılmış hindistan cevizi yağını direkt sivilce izlerinin üstüne sürün. Sivilce lekesi olan bölgelere 5-10 dakika süresince masaj yapın. 1 saat süresince bekledikten sonrasında ılık su ile sudan geçirin.
  2. Başka bir seçenek ise, birkaç damla lavanta yağını, bir yiyecek kaşığı hindistan cevizi yağına ekleyip, lekeli bölgeye birkaç dakika süresince bu karışım ile masaj yapmaktır. 20-30 dakika süresince bekleyin ve ılık su ile sudan geçirin.

Bu yöntemlerden herhangi birini birkaç hafta süresince, günde bir yada iki kere uygulayın.

Elma Sirkesi

Elma sirkesinin asidik özelliği cildin rengini açarak sivilce lekelerinden kurtulmakta oldukça etkili rol oynar. Ek olarak kolajen üretimini arttırarak hücreleri onararak, sıhhatli hücre oluşumunu destek sunar. Cilt renk tonunu eşitleyerek ilerde iz oluşumunu da önler.

  1. Eşit miktarlarda elma sirkesi ve suyu karıştırın. Mesela 1tatlı kaşığı elma sirkesi ile 1 tatlı kaşığı suyu karıştırın. Bir pamuk parçasını bu karışıma batırıp, sivilce izlerinin üstüne sürün. 5 dakika süresince bekleyip, su ile sudan geçirin. Bunu her gün uygulayın.
  2. Alternatif olarak, iki yiyecek kaşığı elma sirkesini, yarım bardak suyu ve iki yiyecek kaşığı balı karıştırın. Bir pamuk parçası ile bu karışımı izlerin üstüne sürün. 10-15 dakika süresince bekleyin ve su ile sudan geçirin. Bu yöntemi de günde bir kez uygulayabilirsiniz.

Patates

Patates de sivilce lekelerini geçirmek için kullanabileceğiniz bir başka yöntemdir. İçerisinde bulunan bolca oranda nişasta, cildinizdeki lekeleri yok edecektir.

  1. Bir büyük patatesi rendeleyerek, bir tülbentin içinde sıkıp içindeki sıvıyı çıkartın. Bu sıvıyı sivilce lekelerinin üstüne sürün. 20 dakika bekleyip, yüzünüzü sudan geçirin.
  2. Alternatif olarak, patatesi kalınca dilimler halinde kati. Bir dilimi cildinize 1 dakika süresince sürün ve 15-20 dakika süresince bekleyin. Hemen sonra su ile sudan geçirin.

Bu yöntemlerden herhangi birini günde 2-3 kez uygulayabilirsiniz.

Aloe Vera

Aloe vera, bakteri ve irin önleyici özellikleri yardımıyla organik bir yara iyileştirme aracıdır. Ek olarak organik bir cilt yumuşatıcı olması dolayısıyla, ziyan olmuş cildinizi iyileştirip, sıhhatli cilt oluşumu sağlar.

  1. Bir aloe vera yaprağını yarıya bölüp, içindeki jeli çıkartın. Bu jeli sivilce izlerine sürün ve dairesel hareketlerle masaj yapın. 30 dakika süresince bekleyin ve sudan geçirin. Bu yöntemi günde 2-3 kez uygulayın.
  2. Alternatif olarak, Bir yiyecek kaşığı taze çıkartılmış aloe vera jeline, 2-3 damla çay çiçeği yağı damlatın. Bu karışımı yaralara sürün ve 10-15 dakika bekledikten sonrasında soğuk su ile sudan geçirin. Bu yöntemi günde bir sefer uygulayın.

Not: Aloe vera oldukça eski sivilce izleri üstünde etkili olmayabilir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.