Sivilce İçin Kil Maskesi Iyi mi Yapılır Sivilce Kurutur mu Geçirir mi

0

Kil maskesi yüzyıllardır hanımefendiler ve erkekler tarafınca kullanılagelmiştir. Kil maskesini hazırlamak oldukça kolaydır. İhtiyacınız olan şeyler yalnızca su ve kildir. Kili aktardan ve kozmetikçilerden temin edebilirsiniz. Kil maskesinin cilde yararları saymakla bitmez. Siyah noktaları giderir, sivilceleri kurutur, ciltteki ölü hücreleri yok eder, cilt tonunu dengeler, kan dolaşımını hızlandırarak parlak ve pürüzsüz bir cilde kavuşmanızı sağlar. Kil maskesi antik çağlardan beri kullanılmıştır. Hatta güzelliği ile dillere destan olan Kleopatra’nın kil maskesi yapmış olduğu bilinmektedir.

Kil Maskesi Iyi mi Yapılır? (Sivilce Kurutucu Kil Maskesi Tarifi)

Kil maskesi şu şekilde yapılır; Aktardan 10 liralık toz kil satın alınır. Bir kase içinde 1 yiyecek kaşığı kile birazcık su karıştırıp macun kıvamına getirilir. Elde edilmiş karışımı, parmaklarınız yardımıyla yüzünüze sürün. Maske kuruyunca yüzünüzü ılık su ile yıkayabilirsiniz. Kil maskesinden cildinize devamlı kullandığınız nemlendirici kreminizi sürebilirsiniz.

Kil maskesi yukarıda bildirdiğimiz şeklinde yalnızca kil ve suyla hazırlanabildiği şeklinde bal, yoğurt, süt, süt tozu, rendeden geçirilmiş portakal kabuğu ve yulaf ezmesi katılarak da yapılabilir.

Kil Maskesinin Yararları Nedir?

Kil maskesi tertipli kullanımda cildin müthiş görünmesine destek olacaktır. Kil maskesi yapmak için herhangi bir cilt sorununuz olması koşul değildir. Cildiniz güzelse bile cilt güzelliğini korumak için kil maskesi yapabilirsiniz.

Kil maskesi cildi zararı olan maddelerden arındırır pürüzsüz bir cilt sağlar.

Kil maskesi yağlı ciltler için en tavsiye edilen maske çeşididir.  Ciltteki fazla yağı giderir, cildin yağını dengeler ve düzgüsel bir cilde kavuşmanızı sağlar.

Cildi, gözenekleri sıkılaştırır, böylece daha genç ve sıhhatli görünmesini sağlar.

Kil maskesi iltihaplı sivilce ve sivilce lekelerine iyi gelir.

Kil maskesinin mühim yararlarından biri de ciltte yeni hücre üretimine destek olmasıdır.

Kilde çeşitli vitamin ve mineraller bulunur. Kilde Çinko, Bakır, Magnezyum ve Fosfor şeklinde mineraller vardır. Bu sayede güzel bir cilde kavuşmanızı sağlar.

Tertipli kullanımda sivilcelerde kurtulmanıza destek verir.

Kil yüzü fazla yağdan arındırır.

Kil maskesi tahriş cildi yatıştırır, ciltteki kızarıklığı geçirir.

Kil maskesi cildi sıkılaştırır, sarkmaları toparlar. Cildin toparlanmasına ve sıkılaşmasına destek oluyor.

Cildiniz eğer pütür pütürse ciltte ölü hücreler birikmiş anlama gelir. Her hafta kil maskesi yapmak ciltteki ölü hücreleri giderecektir.

Cilt tonunu eşitler, ciltteki değişik renkleri giderir tek ton renge kavuşmanızı sağlar.

Cilt lekeleri olanlar bilir bu lekeleri gidermek oldukca zor olsa gerek. Tertipli olarak haftada 1 kez kil maskesi yaparak her türlü cilt lekesinden kurtulabilirsiniz.

Kil maskesinin kan hızlandırıcı tesiri vardır. Dışarıdan gözükmeyen ve eller ile yüze dokunulduğunda rahatsız edici bir ekip pütürler vardır. Bu pütürlerin geçmesini elde eden kil maskesi oldukca iyi gelecektir. 1 aylık kullanım sonucunda, pütürlerden iz kalmayacaktır.

Kil Maskesinin Zararları Nedir?

  • Kil maskesinin cilde bazı zararları da vardır. Bu zararları hakkında şu detayları verebiliriz.
  • Kil maskesinin sık sık yapılması cildi gerip kırışıklığa niçin olabilir.
  • Kil maskesi süratli ve etkili olduğundan uygulamadan sonrasında derhal yanma hissi verebilir ve maskenin en fazla 5 dk süreden fazla bekletilmemelidir.
  • Kil maskesi duyarlı cildi olanlarda ciltte yanma hissi ve kızarıklığa niçin olabilir. Kil maskesinin size zararı olan olup olmadığını tecrübe etmek için, bileğinizin iç kısmına birazcık kil maskesi sürün kurumaya bırakın, eğer kızarıklık, tahriş yoksa bu maskeyi güvenle yapabilirsiniz.

Kil Maskesi Ne Sıklıkta Kullanılmalı?

Kil maskesi yapmak isteyenlerin merak etmiş olduğu suallerden biri de bu maskeyi ne kadar çoğunlukla yapmalıyım sorusudur. Cildiniz kuruysa bu maskeyi ayda 1 yapmalısınız. Eğer yağlı bir cildiniz var ise haftada 1 kez kullanabilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.