Sırtta Sivilce Neden Çıkar? Sırtımda Sivilce Var, Nasıl Geçer?

0

Akneler; rahatsız edici ve kimi zaman ağrı veren cilt problemlerindendir. Ancak bu sivilceler sırtınızda oluşursa, daha büyük bir sorunumuz var demektir. Sırtınızda olması; uyku problemlerini beraberinde getirir ve iyileşme sürecini uzatır. Buna ek olarak, aknenin büyüklüğünü ve durumunu kendiniz gözlemleyemediğinizden, ciddi bir durumu gözden kaçırabilirsiniz. Tıpkı yüzümüzdeki sivilcelerde olduğu gibi; sırtımızdaki sivilcelerde bakterilerden ve cildimizdeki gözeneklerinde fazlasebum (yağ bezlerinin salgıladığı bir tür yağ) üretiminden kaynaklanır. Akneler genellikle; göğüs, omuz kol ve kalçalarımızda oluşurlar. Vücut losyonları, güneş kremleri, masaj yağları da akne oluşumuna ve diğer cilt problemlerine sebep olabilir. Sırtta sivilcenin nedenleri arasında; karaciğer hastalıkları, dar giysiler giyme, sağlıksız beslenme, stres, vücuttaki hormonal değişimler ve uygun olmayan cilt bakım ürünlerinin kullanımı gösterilebilir. Evde kullandığımız doğal ürünler ile sırttaki sivilcelerden kurtulabilirsiniz

Güzellik Uzmanı Suna Dumankaya’dan Sırttaki Sivilcelerden Kurtulma Kürü Tarifi

Sual:Sırtım sivilcelerle dolu. Bu durum beni çok rahatsız ediyor. Sırtımdaki sivilcelerden en kısa zamanda kurtulmamı sağlayacak bir formülünüz var mı? 

CEVAP

Güzellik Uzmanı Suna Dumankaya’nın cevabı: (1 adet portakalın sadece kabuklarını rendeleyip iyice ezin. Ardından portakal rendesini 1 çay kaşığı kabartma tozuyla karıştırın. Bu karışımın içine birkaç damla portakal suyu damlatın ve 1 çay kaşığı pirinç kepeği yağı ekleyin. Bu karışımı sırtınızdaki sivilceli bölgelere iyice yedirerek sürün. Yaklaşık 20 dakika beklettikten sonra, sırtınızı ılık suyla masaj yaparak yıkayın. Ardından da sırtınıza, bir parça bebekler için üretilmiş pişik pudrası serpin. Bu formülü, sivilceleriniz geçene kadar her gece yatmadan önce uygulayın. )

İşte Sırtınızdaki Sivilcelerden Kurtulacağınız Doğal Yöntemler:

Elma Sirkesi:

Elma sirkesi, sırtınızdakiler de dâhil olmak üzere tüm vücudunuzdaki sivilcelerden kurtulmanız için etkili doğal tedavi aracıdır. Anti-inflamatuar ve antibakteriyel özelliklerinden dolayı sivilce oluşumundan sorumlu iltihabı ve bakteri üremesini engeller.  Buna ek olarak, cildinizin pH düzeyini dengelemeye yardımcı olur ve cildinizi birçok sorundan uzak tutar.

Bir bardak suya, 1 yemek kaşığı sirke katın. Bunu sırtınızdaki sivilcelere masaj yaparak yedirin.10 dakika beklettikten sonra ılık su ile durulayın.Temiz bir bez ile kuruttuktan sonra su bazlı bir nemlendirici sürün. Sivilcelerden kurtulana kadar, günde 2 veya 3 kez uygulayabilirsiniz. Buna ilave olarak, sirkeyi günlük yemek listesine dâhil edebilirsiniz. Misal her gün günde 1-2 kez 1 tatlı kaşığı sirke ve bir miktar balı bir bardak suya katıp içmeniz, tüm cildinizin daha sağlıklı olmasına, sırtta sivilce oluşumunun önlenmesine  yardımcı olacaktır.

Çay Ağacı Yağı

Sırttaki sivilceler için evde kullanabileceğiniz bir diğer doğal yardımcımız çay ağacı yağıdır.Bu uçucu yağ, akne tedavisinde etkili doğal antiseptik ve anti-inflamatuar özelliklere sahiptir. Cilde sürülerek kullanıldığında, çay ağacı yağı kolayca cilde nüfuz eder ve sırttaki aknenin hızla kurumasına yardımcı olur. Ayrıca çay ağacı yağının kızarıklık ve iltihap azaltma özelliği de vardır.

2007 yılında, , ‘’Venereoloji ve Leprology’’  isimli Hint Dermatoloji Dergisinde yayınlanan bir çalışmada; çay ağacı yağının hafif ve orta derecede olan sivilcelerin tedavisinde etkili olduğu açıklanmıştır.

Ucunda pamuk olan küçük bir çubuk yardımı ile, 1-2 damla çay ağacı yağını sırttaki sivilcelerinize sürün. 15-20 dakika bekletikten sonra ılık su ile durulayın. Bunu günde bir kez uygulamanız yeterli olacaktır. İkinci bir tarif ise; bir tatlı kaşığı bal ile 4-5 damla çay ağacı yağını karıştırıp sivilceli bölgeye sürebilirsiniz. Bunu da 15 dakika beklettikten sonra su ile durulamalısınız. Günde 1 kez uygulayabilirsiniz.

Not: Şayet cildiniz hassas ise çay ağacını su ile seyreltip kullanmalısınız. Ölçü 1’e 3 olmalıdır. Mesela 1 damla çay ağacı yağına 3 damla su gibi.

Boraks

Geniş bir kullanım alanına sahip olan boraks, aynı zamanda etkili bir akne ilacıdır. Antimikrobiyal etkisi ile cildinizdeki bakteri ve toksinleri uzaklaştırıcı etkiye sahiptir. Bununla beraber sırttaki sivilceye bağlı, ağrı ve iltihaplanmayı azaltmaya yardımcı olan anti-inflamatuar görevi de görür. Sırttaki sivilceden kurtulmak için boraksı şöyle kullanabilirsiniz;

Bir kaba yarım tatlı kaşığı boraks,  bir tatlı kaşığı gliserin ve biraz su ekleyin. Macun olana kadar karıştırın. Sırttaki sivilceli bölgeye sürün. Kuruyana kadar bekledikten sonra su  ile durulayın. En son, temiz bir havlu ile kurulayın. Bunu günde 1 veya 2 kez tekrarlamalısınız.

Bal

Bal, doğal antibiyotik ve antibakteriyel özellikleri sayesinde sırttaki aknelerle mücadele eder ve enfeksiyonu önleyebilir. Balı sırttaki sivilcelerinize sürüp 10-15 dakika bekledikten sonra ılık su ile durulayın. Günde 2-3 kez tekrarlayın. Başka etkili bir yöntem ise; 1 yemek kaşığı bal ile yarım tatlı kaşığı toz tarçını karıştırıp macun haline getirin. Bunu aknelerinize sürüp 10 dakika sonra ılık su ile yıkayın. Bu formülü günde bir kez uygulamanız yeterli olur.

Zerdeçal

Sivilcelere neden olan Propionibacterium acnes bakterilerini öldürmeye yardımcı olan antibakterial özelliğe sahip olan zerdeçal da sırtınızdaki sivilcelerden kurtulmak için etkili bir baharattır. 2013 tarihli “ Kimyasal ve İlaç Bülteni” nde yayımlanan bir araştırmaya göre, zerdeçal da bulunan, curcumin’in -Propionibacterium acnes-  bakterilerini etkisiz hale getirerek antimikrobiyal olarak hareket ettiği tespit edilmiştir. Dahası cildin ph seviyesini dengeleyici özelliği sayesinde de sırtta sivilce oluşumunu engeller.  1-2 tatlı kaşığı zerdeçal tozuna biraz susam yağı karıştırıp macun yapın. Bunu sivilcelerinize sürün. Durulamadan önce bir saat beklemelisiniz. Bunu günde 1 veya 2 kez yapın.

Limon

L-askorbik asit bakımından zengin olan limon da sırtınızdaki sivilcelere açtığını savaşta çok etkili bir bitkidir. Limonda bulunan bu doğal asit sayesinde; vücudunuz ölü hücrelerden arınır, gözenekler açılır, limon ayrıca antibakteriyel özelliği sayesinde de sırtta akne üreten bakterileri ciltten uzaklaştırır. Bir dilim taze limonu, sırtta sivilcelerin olduğu bölgeye sürün. Soğuk su ile durulamadan önce 10 dakika bekleyin. Bunu günde 1-2 kez uygulayın. Eğer hassas bir cilde sahipseniz, limonu direk cildinize sürmek yerine, eşit miktarda gül suyu ile karıştırıp, bir pamuk yardımı ile sırttaki sivilcelerinize sürün. 20-25 dakika bekledikten sonra soğuk su ile yıkayın. Bunu günde 2 kez tekrarlayın.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.