Sırtta Sivilce Niçin Çıkar? Sırtımda Sivilce Var, Iyi mi Geçer?

0

Akneler; rahatsız edici ve kimi süre ağrı veren cilt problemlerindendir. Sadece bu sivilceler sırtınızda oluşursa, daha büyük bir sorunumuz var anlamına gelir. Sırtınızda olması; uyku sorunlarını bununla beraber getirir ve iyileşme sürecini uzatır. Buna ek olarak, aknenin büyüklüğünü ve durumunu kendiniz gözlemleyemediğinizden, ciddi bir durumu gözden kaçırabilirsiniz. Tıpkı yüzümüzdeki sivilcelerde olduğu benzer biçimde; sırtımızdaki sivilcelerde bakterilerden ve cildimizdeki gözeneklerinde fazlasebum (yağ bezlerinin salgıladığı bir tür yağ) üretiminden oluşur. Akneler çoğu zaman; göğüs, omuz kol ve kalçalarımızda oluşurlar. Vücut losyonları, güneş kremleri, masaj yağları da akne oluşumuna ve öteki cilt problemlerine sebep olabilir. Sırtta sivilcenin sebepleri içinde; karaciğer hastalıkları, dar giysiler giyme, sağlıksız beslenme, stres, vücuttaki hormonal değişimler ve uygun olmayan cilt bakım ürünlerinin kullanımı gösterilebilir. Evde kullandığımız organik ürünler ile sırttaki sivilcelerden kurtulabilirsiniz

Güzellik Uzmanı Suna Dumankaya’dan Sırttaki Sivilcelerden Kurtulma Kürü Tarifi

Sual:Sırtım sivilcelerle dolu. Bu durum beni oldukca rahatsız ediyor. Sırtımdaki sivilcelerden en kısa zamanda kurtulmamı sağlayacak bir formülünüz var mı? 

CEVAP

Güzellik Uzmanı Suna Dumankaya’nın cevabı: (1 tane portakalın bir tek kabuklarını rendeleyip iyice ezin. Arkasından portakal rendesini 1 çay kaşığı kabartma tozuyla karıştırın. Bu karışımın içine birkaç damla portakal suyu damlatın ve 1 çay kaşığı pirinç kepeği yağı ilave edin. Bu karışımı sırtınızdaki sivilceli bölgelere iyice yedirerek sürün. Ortalama 20 dakika beklettikten sonrasında, sırtınızı ılık suyla masaj yaparak sudan geçirin. Arkasından da sırtınıza, bir parça bebekler için üretilmiş pişik pudrası serpin. Bu formülü, sivilceleriniz geçene kadar her gece yatmadan ilkin uygulayın. )

İşte Sırtınızdaki Sivilcelerden Kurtulacağınız Naturel Yöntemler:

Elma Sirkesi:

Elma sirkesi, sırtınızdakiler de dâhil olmak suretiyle tüm vücudunuzdaki sivilcelerden kurtulmanız için etkili organik tedavi aracıdır. Anti-inflamatuar ve antibakteriyel özelliklerinden dolayı sivilce oluşumundan görevli iltihabı ve bakteri üremesini engeller.  Buna ek olarak, cildinizin pH düzeyini dengelemeye destek verir ve cildinizi birçok sorundan uzak meblağ.

Bir bardak suya, 1 yiyecek kaşığı sirke katın. Bunu sırtınızdaki sivilcelere masaj yaparak yedirin.10 dakika beklettikten sonrasında ılık su ile durulayın.Temiz bir bez ile kuruttuktan sonrasında su bazlı bir nemlendirici sürün. Sivilcelerden kurtulana kadar, günde 2 yada 3 kez uygulayabilirsiniz. Buna ilave olarak, sirkeyi günlük yiyecek listesine dâhil edebilirsiniz. Örnek her gün günde 1-2 kez 1 tatlı kaşığı sirke ve bir miktar balı bir bardak suya ekleyip içmeniz, tüm cildinizin daha sıhhatli olmasına, sırtta sivilce oluşumunun önlenmesine  destek olacaktır.

Çay Ağacı Yağı

Sırttaki sivilceler için evde kullanabileceğiniz bir öteki organik yardımcımız çay ağacı yağıdır.Bu uçucu yağ, akne tedavisinde etkili organik antiseptik ve anti-inflamatuar özelliklere haizdir. Cilde sürülerek kullanıldığında, çay ağacı yağı kolayca cilde nüfuz eder ve sırttaki aknenin hızla kurumasına destek verir. Ek olarak çay ağacı yağının kızarıklık ve irin azaltma özelliği de vardır.

2007 senesinde, , ‘’Venereoloji ve Leprology’’  adlı Hint Dermatoloji Dergisinde gösterilen bir çalışmada; çay ağacı yağının hafifçe ve orta derecede olan sivilcelerin tedavisinde etkili olduğu açıklanmıştır.

Ucunda pamuk olan minik bir çubuk yardımı ile, 1-2 damla çay ağacı yağını sırttaki sivilcelerinize sürün. 15-20 dakika bekletikten sonrasında ılık su ile durulayın. Bunu günde bir kez uygulamanız kafi olacaktır. İkinci bir tanım ise; bir tatlı kaşığı bal ile 4-5 damla çay ağacı yağını karıştırıp sivilceli bölgeye sürebilirsiniz. Bunu da 15 dakika beklettikten sonrasında su ile durulamalısınız. Günde 1 kez uygulayabilirsiniz.

Not: Eğer cildiniz duyarlı ise çay ağacını su ile seyreltip kullanmalısınız. Ölçü 1’e 3 olmalıdır. Sözgelişi 1 damla çay ağacı yağına 3 damla su benzer biçimde.

Boraks

Geniş bir kullanım alanına haiz olan boraks, bununla beraber etkili bir akne ilacıdır. Antimikrobiyal tesiri ile cildinizdeki bakteri ve toksinleri uzaklaştırıcı etkiye haizdir. Bununla birlikte sırttaki sivilceye bağlı, ağrı ve iltihaplanmayı azaltmaya destek olan anti-inflamatuar görevi de görür. Sırttaki sivilceden kurtulmak için boraksı şöyleki kullanabilirsiniz;

Bir kaba yarım tatlı kaşığı boraks,  bir tatlı kaşığı gliserin ve birazcık su ilave edin. Macun olana kadar karıştırın. Sırttaki sivilceli bölgeye sürün. Kuruyana kadar bekledikten sonrasında su  ile durulayın. Son olarak, temiz bir havlu ile kurulayın. Bunu günde 1 yada 2 kez tekrarlamalısınız.

Bal

Bal, organik antibiyotik ve antibakteriyel özellikleri yardımıyla sırttaki aknelerle savaşım eder ve enfeksiyonu önleyebilir. Balı sırttaki sivilcelerinize sürüp 10-15 dakika bekledikten sonrasında ılık su ile durulayın. Günde 2-3 kez tekrarlayın. Başka etkili bir yöntem ise; 1 yiyecek kaşığı bal ile yarım tatlı kaşığı toz tarçını karıştırıp macun haline getirin. Bunu aknelerinize sürüp 10 dakika sonrasında ılık su ile sudan geçirin. Bu formülü günde bir kez uygulamanız kafi olur.

Zerdeçal

Sivilcelere yol açan Propionibacterium acnes bakterilerini öldürmeye destek olan antibakterial özelliğe haiz olan zerdeçal da sırtınızdaki sivilcelerden kurtulmak için etkili bir baharattır. 2013 tarihindeki “ Kimyasal ve İlaç Bülteni” nde piyasaya çıkan bir araştırmaya nazaran, zerdeçal da bulunan, curcumin’in -Propionibacterium acnes-  bakterilerini etkisiz hale getirerek antimikrobiyal olarak hareket etmiş olduğu tespit edilmiştir. Dahası cildin ph seviyesini dengeleyici özelliği yardımıyla de sırtta sivilce oluşumunu engeller.  1-2 tatlı kaşığı zerdeçal tozuna birazcık susam yağı karıştırıp macun yapın. Bunu sivilcelerinize sürün. Durulamadan ilkin bir saat beklemelisiniz. Bunu günde 1 yada 2 kez yapın.

Limon

L-askorbik asit bakımından varlıklı olan limon da sırtınızdaki sivilcelere açtığını muharebede oldukca etkili bir bitkidir. Limonda bulunan bu organik asit yardımıyla; vücudunuz ölü hücrelerden arınır, gözenekler açılır, limon ek olarak antibakteriyel özelliği yardımıyla de sırtta akne üreten bakterileri ciltten uzaklaştırır. Bir dilim taze limonu, sırtta sivilcelerin olduğu bölgeye sürün. Soğuk su ile durulamadan ilkin 10 dakika bekleyin. Bunu günde 1-2 kez uygulayın. Eğer duyarlı bir cilde sahipseniz, limonu direk cildinize sürmek yerine, eşit oranda gül suyu ile karıştırıp, bir pamuk yardımı ile sırttaki sivilcelerinize sürün. 20-25 dakika bekledikten sonrasında soğuk su ile sudan geçirin. Bunu günde 2 kez tekrarlayın.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.