Sevgili Peygamberimiz dünyayı şereflendirdiğinde yaşanmış olan harikulade vakalar

0

Kainatın serverinin doğduğu gün hemen hemen güneş doğmamıştı ki Evren nûr ile dolmuştu. Sevgili peygamberimizin sallallahü aleyhi ve sellem doğduğu geceye “Mevlid Gecesi” denir. Bu gece o şekilde bir gecedir ki, Kadir gecesinden sonrasında en kıymetli gecedir. Mevlid gecesinde, sevgililer sevgilisinin doğduğuna sevinenler affolunur. Mevlid gecesinde Peygamberimizin (sallâllâhü aleyhi ve sellem) doğduğu sırada görülen halleri, olağanüstü şeyleri okumak, dinlemek, öğrenmek fazlaca sevabtır.

Peygamber Efendimizin Doğumu Esnasında Yaşanmış olan Mucizeler

Efendimiz doğduğu gece Amine Hatunun yanında bulunan Safiye Hatun, peygamberimizi yıkamak istediği sırada biz onu yıkanmış olarak yolladık diye ses işitti. Hem de göbeği kesilmiş ve sünnet edilmiş olarak görüldü.

Efendimiz aleyhisselamın doğduğu gece Kâbe’de bulunan tüm putlar yüz üstü yere yıkıldı. Urvetübni Zübeyr rivâyet eder: “Kureyşte bir cemaatin bir putu vardı ve yılda bir kere onu tavaf eder, develer keserler ve şarap içerlerdi. Gene o şekilde bir gündü ve putu tavaf etmek için yanına vardıklarında, putun yüzüstü yere yıkılmış bulunduğunu gördüler. Putu kaldırdılar sadece put gene yüzüstü yere kapanmış oldu. Tekrardan 3 kere daha putu kaldırdılarsa da gene yıkıldı. Bunun üstüne putun yere yıkılmaması için etrafına destek yaptıkları sırada şu şekilde bir ses işitildi: “ Bir kimse dünyaya geldi ve yer yüzünde her yer harekete geldi. Ne kadar put var ise yıkıldı ve kralların korkudan kalpleri titredi.” Bu hadiseler Muhammed aleyhisselamın doğduğu geceye rastlıyordu.

Efendimizin doğduğu gece Medâyin şehrindeki İran hükümdarı Kisrânın görkemli sarayının on dört kulesi (burcu) yıkıldı. O gece Kisra ve halkı gürültü ve dehşet içinde uyandı. Kendi içlerinde bazı ileri gelenlerin gördükleri korkulu rüyaları tabir ettiler ve bu durumun büyük bir şeye alamet bulunduğunu anladılar.

Sevgili peygamberimizin aleyhisselavatü vesselam doğduğu gece Mecusilerin şu demek oluyor ki ateşe tapanların bin senedir yanan dev gibi ateş yığını aniden söndü.

Peygamber efendimiz sallalahü aleyhi vesselemin doğduğu gece, Tahran yakınında bulunan ve mecusilerin mukkaddes saydığı Sâve Gölünün suyu aniden çekildi ve kupkuru kaldı.

Efendimizin doğduğu gece Şam tarafında bin senedir akmayan ve kuruyan Semave Nehrinin vadisi o gece su ile doldu taştı ve aniden akmaya başladı.

Peygamberimizin doğduğu geceden itibaren artık şeytan Kureyş kahinlerine vuku bulacak hadiseleri haber edemez oldu ve kehanet sonlanmış oldu.

Efendimizin doğduğu gece İran’da ateşperestlerin İstahrabad şehrindeki tapınağında on asırdır fasılasız yanan ocağın ateşi söndü.

Efendimiz dünyaya geldi ve devrin ileri gelenleri acayip acayip rüyalar görmeye başladılar. Rüyalarında; Şam’ın İran’ın Irak’ın Fırat’ın Dicle’nin İslamın mülkü olacağını haber verdiğine dair en namlı kahinler  yorumlar halletmeye başladı.

Muhammed aleyhisselâmın doğduğu gece ve hemen sonra o zamâna kadar görülmemiş bu hâdiselerden başka pekçok hâdise vukû buldu, bunların hepsi son Peygamber Muhammed aleyhisselâmın dünyâyı teşrif ettiğine işâret olmuştur.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.