Semizotu Yemeği Kalori Kıymeti Ne Yararları Neler

0

Semizotu zayıflamak isteyenlerin bol miktarda tüketmesi ihtiyaç duyulan mükemmel düşük kalorili bir sebzedir. Hem salata olarak hem de semizotu yemeği olarak tüketilebilir.

Semizotu Kaç Kaloridir?

Diyetisyen Ecem Mullaoğlu 100 gram pişmeden semiz otunun 32 kalori bulunduğunu bildirmektedir.

 1. 1 demet semizotu ise 40 kaloridir.
 2. 1 büyük porsiyon semiz otu 200 gramdır ve 64 kaloridir.
 3. 1 yiyecek kaşığı semizotu 20 gramdır ve 6 kaloridir.

Semizotu 2 gr lif, 41 mg sodyum, 414 mg potasyum, 155 mg kalsiyum, 1320 iu A vitamini, 25 mg C vitamini ihtiva eder.

 1. 1 yiyecek kaşığı semizotu yemeği 17 kaloridir.
 2. 1 orta porsiyon semizotu yemeği 165 kaloridir.
 3. 1 büyük porsiyon semizotu yemeği 273 kaloridir.

Diyetisyen Neslihan Hacıbeyli’den Rejim Semizotu Yemeği Tarifi

200 gram semizotu haşlanır. Bir ufak soğanın yarısı, yarım tatlı kaşığı salça ve 1 tatlı kaşığı yağ beraber kavrulur. Üç yiyecek kaşığı bulgurdan pilav yapılır. Semizotu pilavın üstüne eklenip karıştırılır. Yağsız yoğurtla birlikte yenebilir. 4 yiyecek kaşığı yoğurt yeterlidir.

Semizotu Zayıflatır mı?

Diyetisyen Fatma Baysal’ın bu husustaki açıklamaları şöyledir:

Semizotu ile zayıflama çabanız bir adım ileriye taşınacaktır. Bu leziz ve yararlı sebze zayıflama sürecine ivme kazandırır. Onun için rejimde semizotu yemeği sık aralıklarla tüketilmelidir. Folik asit, magnezyum ve potasyum bakımından varlıklı olan bu gıda; B, C ve E vitaminleri yönünden de kuvvetli bir kaynaktır. Ödem sorununa iyi gelir. Koenzim Q10 ve omega-3 ihtiva eder. Sindirim problemlerine yararlıdır. Mide yanmasından kurtarmış olur, bağırsakların tertipli çalışmasını sağlar. Mental yorgunluğu da ortadan kaldırır. Sinir sistemini rahatlatır.’

 1. Semizotu kalorisi son aşama düşük bir gıdadır. Buna karşılık semizotunun gıda kıymeti mükemmeldir.
 2. Semizotu ile zayıflama hedefinizde başarıya ulaşmış olmanız kolaylaşacaktır. Metabolizmanın daha etken olmasında rol oynayan semizotu ödemlere şifalıdır.
 3. Semizotuyla zayıflamak istiyorsanız beslenme programınızda bu sebzeye belli aralıklarla yer vermeniz gerekir. Doyuncaya kadar tüketmenizin sakıncası yoktur. Semizotu yağ yakımını hızlandırarak ideal kiloya ulaşmanızda size yardım edecektir.

Semizotunun Zayıflamaya ve Sağlığa Yararları

 1. Glisemik indeksi ve kalori kıymeti düşüktür. Kan şekerini dengede meblağ. Kilo alımının engellenmesinde etkilidir.
 2. 100 gram semizotu takriben 22 kalori barındırır. Bunun için rejim listelerinde güvenle bulundurulabilir. Sağlığın dostu, vücutta depolanmış fazla yağ ve kalorilerin düşmanıdır.
 3. Semizotu bol miktarda lif ihtiva eder. Bu özelliğiyle kabızlığın önüne geçer, kabızlık yaşıyorsanız semizotu yiyecek buna çözüm elde edecektir. Bağırsakları çalıştıran bu sebze, vücudu temizler ve kilo vermeyi destek sunar.
 4. Omega-3 deposu olan semizotu bu ihtiyacınızın bir bölümünü de karşılayacaktır.
 5. Sofralarımıza konuk olarak tadını damağımızda bırakan, faydalarıyla da sağlığımızı sakınan semizotu C vitamini, potasyum, kalsiyum ve demir hazinesidir. Semizotunda yer edinen omega-3 yağ asitleri, öteki yeşil yapraklı sebzelere kıyasla daha fazladır. Hatta en oldukca omega-3 semizotunda yer ediniyor denebilir. Semizotu bu muhtevasıyla nüzul, damar tıkanıklığı şeklinde hastalıkların, kalp-damar hastalıklarının önlenmesinde tesirlidir.
 6. Semizotunda omega-3’ün yanı sıra değişik doymamış yağ asitleri de mevcuttur. EPA, a-linolenik asit, glutamik, DHA, aspartik ve glutatyon asit; semizotunun gıda içeriğini oluşturan öteki öğelerdendir.
 7. Antiinflamatuar ve antioksidan özelliklere haiz olan semizotu vücut direncini artırır, kanser başta olmak suretiyle pek oldukca hastalıkla savaşım eder.
 8. Mantar ve bakterilerle de savaşır. Zararı olan mikroorganizmaların sağlığımızı bozmalarına engel olur.
 9. Taşımış olduğu A vitaminiyle tümörlerin ve akciğer kanserinin önüne geçer. Bağışıklık sistemini güçlendirerek vücudu daha dayanıklı bir hâle getirir.
 10. Yoğun oranda potasyum bulundurur. Tansiyonu (kan basıncını) düzenlemesi bundan oluşur.
 11. Manganez, kalsiyum, magnezyum ve demir mineralleri yardımıyla diş, kemik ve kas sağlığının destekçisidir.
 12. Kolesterol seviyesini düşürür.
 13. Vücudun müdafa mekanizmasını kuvvetlendirir. Hastalıklara karşı paratonerdir.
 14. Böbreklerde oluşan taş ve kumların atılmasına katkısı büyüktür.
 15. Yapısındaki liflerle kabızlıktan korur, daha uzun süre tok meblağ.
 16. Halsizlik ve bitkinlik şikâyetlerini yok eder.

Meydana getirilen emekler göstermiştir ki semizotu kandaki toksinleri uzaklaştırmaktadır ve idrar söktürücüdür. Vücudu arındıran bu sebze zihinsel yorgunluğu geçirir, sinir krizini yatıştırır. Böbrek sağlığının devamında da semizotunun oranı inkâr edilemez.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.