Şekerli Çay Kaç Kalori Eder Şekerli Çay Kilo Aldırır mı?

0

1 Bardak Çay, Şekersiz Çay Kaç Kalori Zayıflatır mı Kilo Yapar mı?

Türk kültüründe son aşama mühim bir yeri olan siyah çay, birçok kişinin tiryakisi olduğu bir içecektir. Güne güzel başlamanın, gün içinde mola vermenin ve gün sonunda yorgunluğu gidermenin en iyi yollarından biridir. Hele siyah çay yoksa kahvaltı sofraları  tamamlanmamış kalmış anlama gelir. Siyah çay, tarafındaki yiyeceklerden daha iyi tat almamızı sağlar, içimizi ısıtır, muhabbetleri iyice koyulaştırır; kısaca bu kadar sevilmesinin haklı sebepleri çoktur. Siyah çayla ilgili en fazlaca dört gözle beklenen hususlardan biri de çayın kalorisi ve kilo alıp aldırmadığıdır.

1 Bardak Siyah Çay Kaç Kaloridir? Diyetisyen Betül Yücel Konu alıyor

1 bardak şekersiz çayın kalorisi 0’dır. Evet, doğru okudunuz. Çaya bir tatlandırıcı, şeker vs. katmadan orta demde tüketirseniz asla kalori almazsınız. Tıpkı su benzer biçimde çayın da kalorisi yoktur. Bu yüzden çayın tek başına kilo aldırmış olduğu söylenemez.

Şekerli Çay Kaç Kaloridir?

1 küp şeker 20 kaloridir.  1çay kaşığı şeker 8 kaloridir. 1 tatlı kaşığı şeker 16 kaloridir. 1 yiyecek kaşığı şeker: 48 kaloridir. Çayın kalorisi sıfır olduğuna bakılırsa şekerli çaydaki kalori miktarında yalnızca şekerin kalorisi kaçsa şekerli çayın kalorisi de aynı olacaktır. Mesela 2 küp şeker eklenmiş 1 bardak çay 40 kaloridir. Zira çayın kalorisi 0’dır. Bu durumda yalnızca şekerin kalorisini alırız.

Siyah Çay Zayıflatır mı?

Son dönemde meydana getirilen araştırmalar, siyah çayın zayıflamaya katkıda bulunduğunu göstermiştir. California Üniversitesi’nde meydana gelen bir araştırmaya bakılırsa siyah çay kilo almaya engel olmakta; buna sebep olan bakterinin çoğalmasını önleyerek zayıflamaya yardım etmektedir. Araştırma yazarı Dr. Zhaoping Li, “Bu durum siyah çay sevenlerin fazlaca işine yarayacak. Buna dayanarak bol miktarda çay tüketebilirler. Siyah çayda yer edinen büyük moleküller ince bağırsakta tamamen emilemez. Zayıflamada rol oynayan yararlı bakterinin büyümesine destek olur. Obeziteyi tetikleyen bakteri seviyesinin de azalmasını sağlar.” diyerek siyah çayın zayıflatıcı etkisine dikkat çekmiştir.

Şekerli Çay Kilo Aldırır mı? Diyetisyen Betül Yücel Konu alıyor

Şekersiz çayın kilo aldırmadığını söylemiştik. Sadece içine şeker eklenince durum tersine döner. Nitekim şekerli her yiyecek ve içecek fazla tüketilirse kilo aldırır. O yüzden çayı şekersiz içemiyorsak tüketirken dikkatli olmalı, öteki şekerli besinlere karşı da ölçüyü muhafaza etmeliyiz.

Günde 2-3 bardak çay içiyor ve çayınıza atıştırmalık bir şeylerle eşlik ediyorsanız kilo alma ihtimaliniz yüksektir. Çayla beraber abur-cubur, hamur harcı işi benzer biçimde ürünler tüketmekten vazgeçemiyorsanız maalesef kilo almaya da hazırlıklı olmalısınız.

Siyah Çayın Sağlığa Yararları Nedir?

Siyah çay, vücudumuz için lüzumlu olan çeşitli vitamin ve minerallere haizdir. Bağışıklık sisteminin muntazam çalışmasında rol oynar.

 1. Baş ağrısına iyi gelir.
 2. Tip 2 diyabet başlangıcının önlenmesinde etkilidir.
 3. Diş çürüklerini engeller.
 4. Kemik erimesine karşı koruyucudur.
 5. Mide bulantısı ve kusma benzer biçimde şikayetlerin önüne geçer.
 6. İshal ve kabızlık benzer biçimde sindirim sorunlarını azaltır.
 7. Böbrek taşlarının düşmesine destek verir.
 8. Kalp-damar sağlığını destek sunar. Kafein içerdiğinden enfeksiyonların tedavisinde ve kanın pıhtılaşmasında faydalıdır.

Siyah Çayın Zararları Nedir?

Yüksek oranda içilen siyah çayın yan tesirleri;

 1. Kaygı ve uyumakta güçlük yaşama
 2. Nefes alıp vermenin hızlanması
 3. Sık idrara çıkma
 4. Baş ağrısı,
 5. Kalp ritminin bozulması
 6. Mide bulantısı ve kusma
 7. Gerginlik ve huzursuzluk,
 8. Kulaklarda çınlama,
 9. Titreme

Siyah Çay Zayıflatırmı, Kilo Aldırırmı, 1 Bardak Çay Kaç Kalori? Tıklayınız

Çay Kilo Aldırırmı, Kilo Yaparmı, Çay İçmek Kaç Kalori? Tıklayınız

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.