Şekeriz Kolanın Bilinmeyen Zararları Kalorisi ve Gıda Kıymeti

0

Coca Cola Zero kısaca şekersiz kola kilosunu korumak ve şekerden uzak durmak isteyenlerin tükettiği son zamanların en popüler içeceklerindendir. Şekersiz kolada şeker ve kalori olmamasına karşın orijinal kola lezzeti bulunmaktadır. Bu kola türünün üretilmesindeki amaç ise daha azca şeker tüketmek isteyen yada kilo kontrolü meydana getiren insanları cezbetmek ve daha oldukca satılmasını sağlamaktır.

Coca Cola Zero (Şekersiz Kola) Kilo Yapar mı?

Kalori, kilo almanızı ve zayıflamanızı elde eden şeydir.Şekersiz kola 0 kalori içerdiğinden kilo aldırmaz. Sadece bu içecekler sodyum içerdiğinden vücutta su tutulumuna kısaca ödeme sebep olduğundan, daha şiş ve şişman görünmenize yol açabilir.

Coca Cola Zero (Şekersiz Kola) Gıda Kıymeti Nasıldır?

Bir kutu (354 ml) Coca-Cola Zero’nun gıda değerleri şöyledir;

  1. Kalori: 0
  2. Yağ: 0 gram
  3. Protein: 0 gram
  4. Şeker: 0 gram
  5. Sodyum: Günlük İhtiyacınız Olan Sodyum Değerinin (DV) %2’si
  6. Potasyum: Günlük İhtiyacınız Olan Potasyum Değerinin DV’nin %2’si

Coca Cola Zero, her ne kadar kalori ya da şeker içermese de sıhhatli bir içecek değildir. Üretiminde orijinal kolanın şeker tadını tutturmak için ve kalori oranını sıfır tutmak için suni tatlandırıcı kullanılmaktadır. Bu suni tatlandırıcıların sıhhat açısından tartışmalı tesirleri bulunmaktadır.

Coca-Cola Zero Sugar (Cola Zero)’daki aspartam ve asesülfam potasyum (Ace-K) benzer biçimde değişik birden oldukca suni tatlandırıcı bulunmaktadır. Bu kolanın içindeki öteki bileşenler karbonatlı su, karamel rengi, öteki besin katkı maddeleri ve organik aromalardır.

Şekersiz Kola Kilo Aldırır mı?

Coke Zero ve muhteviyatında suni tatlandırıcı bulunan içeceklerin vücutta zayıflama mevzusunda meydana getirilen bazı araştırmaların sonucunda elde edilmiş veriler şu şekildedir:

Şekersiz kola benzeri bir haftada 21’den fazla muhteviyatında suni tatlandırıcı bulunan içecek tüketen kişilerin 8 yıl gözlemlenmesi sonucun bu kişilerde bu tür içecekleri tüketmeyen kişilere oranla 2 kat kadar daha yüksek aşırı kilo ve aşırı kiloluluk riski olduğu görülmüştür. 

Bu mevzuda yürütülen başka bir çalışmada ise 12 hafta devam eden rejim döneminde suni olarak tatlandırılmış içecekler tüketen kişilerin 13 kilo (6 kilogram) verdiği ve bu içecekler yerine su içenlerin ise 9 kilo (4 kilogram) verdiği gözlemlenmiştir.

Bu araştırmaların neticelerinden da anlaşıldığı benzer biçimde başta Coke Zero olmak suretiyle içeriğindeki şeker yerine suni tatlandırıcı bulunan içeceklerin tüketimi ve zayıflamaya tesiri üstüne meydana getirilen sonuçların birbiriyle tutarsız olduğu görülmektedir. Bu yüzden bu içeceklerin riskleri ve faydalarının daha net görülebilmesi için üstünde daha çok gözlem, araştırma ve emekler yürütülmelidir.

Şekersiz Kolanın Zararları Nedir?

Coca Cola Zero benzer biçimde muhteviyatında şeker bulunmayan kolalarda aspartam ve asüsülfam potasyum ya da  asüsülfam K adlı iki tür suni tatlandırıcı yer almıştır. Besin ve İlaç İdaresi bu tatlandırıcılarının tüketimini onaylamış ve güvenli (GRAS) olarak kabul etmiştir. Fakat buna karşın bu tür tatlandırıcıların sağlığa zararı dokunan olabileceği bilinmektedir.

Nutrition Reviews’da 2017 senesinde bildirilen bir incelemede, aspartam suni tatlandırıcısının aşırıya kaçılmadan güvenli oranda tüketilmesi halinde dahi vücutta oksidatif stresin meydana geldiğ ve bu stresin ise vücuttaki mevcut sıhhatli antioksidan dengesini bozma, hücrelerdeki  zarlara zarar verme ve yaygın kronik inflamasyona sebep olma ihtimalini yükselttiği fade edilmiştir.

Gene 2017’de İran Böbrek Hastalıkları Dergisi’nde ise şekersiz koladaki aspartam tatlandırıcısınınn kişide kilo alımı ve hatta aşırı kiloluluk, metabolik sendrom, bağırsaklardaki bakteri dengesinin bozulması ve böbrek dokularında hasar benzer biçimde birçok sıhhat problemine yola açabilme riskinin olduğu bir emek harcama yürütülmüş olduğu bildirilmiştir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.