Sarımsak Ve Sarımsak Çayı Zayıflatırmı? Nadir Saraç Sarımsak Çayı Tarifi

0

Sarımsak, binlerce senedir alternatif tıpta kullanılagelmiş şifalı bitkilerdendir. Maryland Üniversitesi Tıp Merkezi, sarımsağın, kalp hastalığı, soğuk algınlığı ve kanserin önlenmesinde etkili bulunduğunu bildiriyor. Sarımsağın, sağlığa yararları haricinde bir yararı daha vardır o da zayıflamaya destek bir nebat olmasıdır. Sarımsağın zayıflamaya destek bulunduğunu gösteren pek oldukca bilimsel araştırma mevcuttur.

Sarımsak çayı içmek de zayıflamakta kullanılan yöntemlerdendir. Sarımsak çayı ile zayıflayanların yorumları hep müsbettir. Doğrusu deneyen pek oldukca şahıs sarımsak çayının zayıflamakta etkili bulunduğunu bildiriyor.

Diyetisyen Gonca Güzel, sarımsak ve soğanın, vücut metabolizmasını hızlandıran, yağ depolarının azalmasına destek olan bitkilerden bulunduğunu bildiriyor.

Diyetisyen Nadir Saraç’dan Zayıflatan Sarımsak Çayı Tarifi

Diyetisyen Nadir Saraç da sarımsağın zayıflamaya destek bulunduğunu bildirip, zayıflatan sarımsak çayı yapmak için şu tarifi veriyor;

“Tencereye 2 bardak su koyun, içine 4-5 tane parmak ucu büyüklüğünde taze zencefil yada 4-5 tane parçalanmış kuru zencefil atıp ortalama 6 dk kaynatın. Arkasından bu karışımın içine 2 tane büyük yada 3 tane minik sarımsak ve yarım tatlı kaşığı taze sıkılmış limon suyu katın. Ilınınca 2 minik kahve kaşığı bal ilave edin. Bu çaydan her sabah ve akşam birer fincan için. Sarımsak çayını, oldukca açken yada oldukca tokken içmeyin. Hedeflediğiniz kiloya inene kadar birkaç hafta süreyle belirtilen oranda tüketmeye devam edin.”

“Nutrition Research and Practice” (Beslenme Araştırma ve Uygulama) Dergisi’nde Haziran 2012 senesinde piyasaya sürülen bilimsel çalışmaya gore, 12 hafta süresince hergün 80 mg sarımsak aslı alan bayanların, zayıfladığı ve vücut kitle indekslerinin azaldığı tespit edilmiştir.

Eylül 2011’de “The Journal of Nutrition” (Beslenme Dergisi’nde) gösterilen bir başka çalışmada da, sarımsağın, günlük faaliyetler esnasında yaktığımız kaloriyi artırdığı ve vücudun yağ üretimini azalttığı gözlemlenmiştir.

Sarımsağı zayıflama amacıyla kullanmak için her gün bir diş sarımsağı tüm halde değil de, bıçakla minik minik kesip, su ile beraber hap şeklinde yutarak tüketebilirsiniz. Fakat bunu yapmadan ne olursa olsun doktorunuza danışın.

Yüksek kalorili gıdalara devam edip, hareketsiz bir yaşamla, tek başına sarımsaktan medet beklemek de yanlıştır. Zayıflamak için esas olan kalorisi düşük, besleyicilik oranı yüksek gıdalarla beslenmek ve tertipli egzersiz yapmaktır. Sarımsak yutmak sadece o süre daha etkili bir halde zayıflamanıza destek sunar.

Sarımsağın zayıflama üstündeki tesiri, bilhassa sarımsakta bulunan alisin olarak adlandırılan maddeden meydana gelmektedir. Bu madde hayvanlar üstünde kontrol edilmiştir. Bir grup farelere alisin verilmiş, arkasından bu fareler yüksek şekerli yiyeceklerle beslenmiştir, öteki grup farelere ise alisin verilmemiştir. Araştırma sonucuna gore alisin verilen farelerin kan basınçlarının, insülin düzeylerinin alisin verilmeyenlerden daha düşük olduğu tespit edilmiştir.

Sarımsak ve ceviz zayıflama kürü ile ayda 16 kilo zayıflayın

  1. Su
  2. 2-3 tane ceviz içi
  3. 1 diş sarımsak

Yapılışı
1 bardak suyun içine akşamdan cevizleri ve sarımsağı atın.
Sabahleyin aç karnına bu suyu için, cevizleri yiyin ve sarımsağı 3-4 parça halinde kesip, ilaç şeklinde su ile yutun. Bu karışımı tükettikten sonrasında yenisini hazırlayın, ertesi sabah tekrardan tüketin. Sarımsağı zayıflamak için kullanmadan ilkin ne olursa olsun doktorunuza danışmalısınız. Sarımsak, kan sulandırıcılar, doğum denetim hapları, steroidal olmayan anti-enflamatuvar ilaçlar, tüberküloz için ilaçlar ile ve bağışıklığı zayıflatan virüslerle etkileşime girebilir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.