Sararmış Brokoli ile Ne Yapılır Iyi mi Değerlendirilir

0

Kış mevsimi sebzelerinden olan brokoli, gıda kıymeti bakımından mükemmel bir sebzedir. Sağlığımız için oldukca yararları bulunan brokoli yemeklerde ve salatalarda kullanılır. Bir çok şahıs tarafınca leziz bulunan brokoli, bazı kimseler tarafınca da yalnız yararları için tüketilir.

 Brokoli uzun süre buzdolabında bekletildiğinde veya güneş gören, rutubetli ve açık bir alanda saklanırsa bozulmaya ve sararmaya adım atar. Bu durumda sararmış brokoli yenir mi, yenirse ziyanı var mıdır sorusu akıllara gelmektedir. Brokoli sarardığında tüm vitamin ve minerallerini kaybeder, ne yazık ki tüketilemez hale gelir. Sararmış brokoli zehirler mi yada sararmış brokoli iyi mi değerlendirilmelidir? İşte bu soruların cevapları detaylı bir halde yazımızın devamında mevcuttur.

Sararmış Brokoli Yenir Mi?

Sararmış brokolinin yalnız bir kısmı sarardıysa, o kısmı kesilip aralarda ki yeşil kısımlar yenilebilir. Sadece tamamı sararan brokolinin malum bir ziyanı olmasa da tüketilmemesi tavsiye edilir.

Gerek gıda kıymeti kaybolan sararmış brokoli tüketilse bile acı tadından dolayı leziz bir tat alınmayacaktır. Bununla birlikte sararan brokolinin fena kokusundan pek de yenilemeyeceği anlaşılmaktadır.

Sararmış Brokoli Yenirse Zararı dokunan Olur Mu?

Sararmış brokolinin tüketilmesinde herhangi bir zarar yoktur. Bununla birlikte sararan ve brokolinin vitaminleri ve mineralleri de yoktur. Brokoli oldukca fazla sararmamışsa, tüketilmesinde mahsur yoktur, isteğe bağlıdır.

Sararmış Brokoli Zehirler Mi?

Sararan brokoli zehirli değildir, tüketen kişiler zehirlenmez. Sadece yenmemesi tavsiye edilir. Eğer brokolinin bir kısmı sarı ise, o kısmı çöpe atılır ve geri kalan yeşil kısmı kullanılır. Pişmemiş brokoli iyi mi acı ise, sarardığında bilhassa de piştiğinde acılığına acılık katar. Keza tüm gıda kıymetini kaybettiğinden, brokoli tüketmenin de bir faydası olmaz.

Sararmış Brokoli Iyi mi Değerlendirilir?

Sararmış brokolinin acı olduğundan, salatalarda veya yemeklerde kullanılamaz. Sadece bir kısmı sararan brokolinin, sarı kısımları hariç ara ara yeşilliklerinden brokoli çorbası yapılabilir. Şunu da unutmamak gerekir ki, çorbanın tadı düzgüsel zamanda yaptığınız brokoli çorbasından birazcık daha değişik ve lezzeti tamamlanmamış olacaktır. Bir öteki yöntem ise sararmış brokolileri haşlayıp ufak ufak doğrayabilir arkasından salatada kullanabilirsiniz.

Brokoliyi manavdan yada pazardan satın aldıktan sonrasında en fazla 4 gün içinde tüketmelisiniz. Şu sebeple bu süre geçtikten sonrasında brokoli tazeliğini kaybedip solmaya ve bozulmaya başlayacaktır.

Brokoli Niçin Sararır?

Brokoli yapısal olarak değişikliklere uğradığında sararmalar başlayacaktır. Bu yapısal değişiklik çoğu zaman uzun süre kullanılmayan brokolinin kimyasal durum sebebiyle oluşmaktadır. Brokoli eğer oldukca fazla güneş altında bekletilir veya rutubetli alanda saklanırsa tadında acılık, görüntüsünde sararmalar meydana gelecektir.  Aynı zamansa oda sıcaklığında yada uzun süre buzdolabında bekletilen brokolide de sararmalar başlayacaktır.

Buzdolabında muhafaza edilmeyen brokolide sararma oluşması, hem de vitamin ve minerallerin kaybolmasına da yol açmaktadır. Sararmadan kullanımı bu bakımdan da ehemmiyet arz etmektedir.

Brokoli iyi mi saklanmalıdır?

Brokoli için en uygun şart buzdolabında muhafaza etmektir. Buzdolabının sebze bölümünde 4 derecelik ısıda muhafaza edilmelidir. Brokolileri tüm halde buzdolabı poşetine koyup poşetin ağzını bağladıktan sonrasında hava alması için birkaç yerinden delik açabilirsiniz. Brokoli buzdolabında muhafaza edilse bile bir haftayı geçmemeli, en kısa süre içinde yemeklerde yada salatası yapılarak tüketilmelidir.

Yedi gün yada daha uzun süre bekletilen brokoli fena koku yayacak, sararma ve solma başlayacaktır. Ek olarak brokoliyi ne olursa olsun buzdolabında kuru şekilde muhafaza etmelisiniz. Eğer brokoli ıslak olursa birkaç saat içinde çürüyecek ve asla kullanılmaz hale gelecektir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.