Salamın Sıhhat İçin Bilinmeyen Zararları Nedir?

0

Salam Kaç Kaloridir Kilo Yapar mı Diyetisyen Cevaplıyor

1 Dilim Salam Kaç Kaloridir?

Salam, pek oldukca evde kahvaltıların vazgeçilmezi, bilhassa evlatların oldukca sevilmiş olduğu bir besindir. Bu kadar sevilen salamın maalesef çeşitli negatif yönleri vardır. Bunlar; Kalorisinin yüksek olması ve kolaylıkla kilo aldıran gıdalardan olmasıdır.

Salam Kaç Kaloridir?

Diyetisyen Fatma Fidan 100 gram salamın 446 kalori içerdiğini, yüksek kalorili bir gıda bulunduğunu bildiriyor. 1 ince dilim salam 45 kaloridir. 1 kalınca dilim salam 75 kaloridir. 1 orta boy porsiyon salam 150 kaloridir.

Macar Salam Kaç Kaloridir?

1 ince dilim Macar salam 15 gramdır ve 30 kaloridir.

Hindi Salam Kaç Kaloridir?

1 dilim orta kalınlıkta hindi salam 17 kaloridir.

Salamın Sağlığa Zararları Nedir?

Prof. Dr. Osman Müftüoğlu bu mevzuda şu detayları vermektedir;

“Et ürünlerinin bozulmasını, içinde mikrop üremesini, renginin daha pembe olmasını, daha çekici görünmesini ve daha leziz olmasını sağlamak için nitrat ve nitrit kullanılmaktadır. Jambon, salam, sosis benzer biçimde ürünlerde bu zararı olan maddeler yoğun olarak bulunmaktadır. Nitrat ve nitrit tuzları ise pişerken ya da vücuda girdiğinde kanserojen nitrozoaminler oluşturmaktadır. İşlenmiş et ürünlerine oldukca zararı olan katkı maddeleri eklenmektedir. Salam, jambon, sosis, sucuk ve pastırma benzer biçimde etler tüketiciye sunulmak için hazırlanırken bu maddelerle renk stabilitesi sağlanmaktadır. Böylelikle ürün canlı bir pembe renke haiz olmaktadır. Dünya Sıhhat Örgütü’nün açıklaması salam, sosis ve benzeri işlenmiş et ürünlerinin ve kırmızı etin aşırı tüketilmesi durumunda sağlığın negatif etkileneceği yönündedir. Gerçi bilim toplumu senelerdir bu mevzuda uyarıyordu, “evlatlarınızı jambondan, salamdan, sosisten uzak durun” diye çağrıda bulunuyordu. Fakat ne yazık ki senelerdir pek dikkate alınmıyor.

Hepsinin sağlığa zarar verdiği şüphesizdir. Kimyasal katkı maddeleri ihtiva ederler ve besleyici değildirler. Tam aksine vücut sağlığını bozarlar. Bilhassa koruyucu kimyasalların kanserojen olduğu yarım asırdan fazla bir zamandır malum bir gerçektir. Uzun lafın kısası, salam, sosis ve jambonu evinize bile sokmamalısınız.”

Salamda doymuş yağ asidi yüksek oranda bulunur. Kardiyolog Dr. Gülsüm Bingöl, “Damar sertliğine ve buna bağlı olarak damar tıkanmasına neden olan çeşitli faktörler vardır. Bunların başlangıcında, doymuş yağ içeren yiyecekler gelir.” dedi. Dr. Gülsüm Bingöl; sözlerine devamla şu detayları aktardı:

“Salam, sosis ve benzeri ürünleri tüketmekten kaçınılmalıdır. Bu ürünler aşırı oranda katkı maddesi barındırır ve kalorisi yüksektir. Sakatatların kalorisi de böyledir. Sıhhatli beslenmede bu benzer biçimde ürünlerin yeri yoktur.”

Sakatatlar (karaciğer, böbrek, dalak, beyin vb.) et ürünleri (sucuk, pastırma, salam vb.) Kuyruk yağı, iç yağı, tereyağı, margarin benzer biçimde yağlar kolesterolü yüksek besinlerdendir ve  fena kolesterolü yükseltmektedir.

Salamdaki sodyum oranı yüksektir. Salamın sodyum oranı yüksek olduğundan yüksek gerilim problemi yaşayan kişilerin tansiyonlarının daha da yükselmesine sebep olabilir.

Salam yüksek kalori içerdiğinden obeziteye niçin olabilmektedir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.