Sakallarım Beyazladı Sakal Beyazlaması Niçin Olur?

0

Sakal Beyazlamasının Sebepleri ve Etkili Çözümleri

Sakal ağarması, beyazlaması adamların bir kısmını üzen bir durumdur. Sakal beyazlaması Vitiligo hastalığından, strese, yaşlanma  şeklinde çeşitli nedenlerden dolayı meydana gelebilmektedir.

Erkeklerde Sakal Beyazlaması Niçin Olur?

Ten rengimiz, saçlarımızın, gözlerimizin, kirpik ve kaşlarımızın rengi melanin pigmentine bağlıdır. İşte bu pigment, sakallara da renk vermekten mesuldür. Eğer bir adamın vücudunda melanin pigmenti azalırsa sakalları beyazlar. Yaşın ilerlemesiyle birlikte melanin pigmentini üreten melanosit hücreleri artık işlevini eskisi şeklinde yerine getiremez olur ve zaman içinde tamamen aktifliğini kaybeder. Şu demek oluyor ki melanin pigmenti ilkin daha azca üretilmeye adım atar, bir süre sonrasında asla üretilemez. İşte yaş ilerledikçe saçlara ve sakallara ak düşmesinin sebebi budur.

Sakal ve saç beyazlaması erken yaşlarda meydana geldiyse, probleminin genetik olduğu düşünülür. Anne yada baba erken yaşta bu şekilde bir problemle karşılaştıysa, kişinin de bu durumu yaşaması muhtemeldir. Eğer kişide melanin pigmenti doğuştan yoksa, bu duruma vitiligo denir ve görülme sıklığı %1-2 arasındadır. Vitilogo durumunda vücut kılları ve derinin bazı bölgeleri doğuştan beyazdır. Öte taraftan erken yaşta saç yada sakal beyazlaması, başka nedenlerden de kaynaklanabilir. Onlardan bazıları aşağıda bildirilmiştir.

Sakal beyazlamasının en mühim sebeplerinden biri vitamin eksikliğidir. Bilhassa B12 vitamininin yetersiz oluşu, sakalların ağarmasına yol açmaktadır.

“Üzüntüden saçlarına ak düştü.” sözü doğru bir sözdür. Hakkaten de fazla sorun ve üzüntü, saç ve sakalların erken beyazlamasına niçin olur.

Sigara yada kahve tiryakileri erken saç ve sakal beyazlaması için risk grubundadır. Öte taraftan alkol kullanmak da bu probleminin sebepleri arasındadır.

Kronik hastalıkların bir kısmı da sakallara ak düşürmektedir.

Anksiyete hastalarında erken sakal beyazlaması görülebilir.

Devamlı kızartılmış ve bolca yağlı gıdalarla beslenmek sakalların beyazlamasına sebebiyet verebilir.

Asitli ve baharatlı yiyeceklerin fazla tüketimi de erken yaşta sakal beyazlamasını tetikler.

Sakal Beyazlaması Iyi mi Geçer?

Beyazlayan sakal rengi iyi mi düzeltilir? sorusunun cevabı, buna neyin sebep bulunduğunu bulmakta gizlidir. Sakallarınız beyazladıysa ilk olarak bir dermatologa başvurmanız gerekir. Böylece problemin kaynağını öğrenebilir, sakal beyazlatmak için değişik değişik ürünler deneyerek zamanınızı ve paranızı heba etmemiş olmuş olursunuz.

Aslına bakarsak beyazlamış saçların ve sakalların renklenmesini elde eden bir ilaç yada bitkisel ürün yoktur. Ağaran saç ve sakalları yeniden eski haline getirmek mümkün değildir. Sadece renklendirmek için organik boyalar ve saç/sakal boyaları kullanılabilir.

Saç ve sakallarınızın beyazlamasını engellemenin ya da yavaşlatmanın yolu, azca evvel de belirttiğimiz şeklinde, bir dermatologdan yardım almaktır. Vitamin ve mineral eksikliklerinden,  tiroid bozukluklarından yada başka rahatsızlıklardan meydana gelen saç ve sakal beyazlamasını, doktorunuzun tavsiyeleriyle azaltabilirsiniz.

Beyaz sakalları boyayarak rengini değiştirebilirsiniz.

Sakal boyasını internetten yada eczanelerden kolaylıkla temin edebilirsiniz. Kaliteli sakal boyaları genel anlamda pahalı olsa da etkili netice alabilmek için paradan kısmamak lazımdır.

Sakal Beyazlamasının Bitkisel Tedavisi

Bıyık ve sakallarınız erken beyazlamaya başladıysa, çörek otu ile masaj yapmanız önerilir. Bu organik yağ, bıyık ve sakallarınızın görünümünü iyileştirecektir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.