Saç Gürleştiren Yağlar İle Adam ve Hanımefendiler İçin Saç Bakım Maskeleri

0

Saç Gürleştiren Yağlar Nedir?

Gür saçlara hem bayanlar hem de erkekler haiz olmak ister. Gür ve hacimli saçlar kişiyi oldukça çekici gösterir. Bu yağları aktarlardan satın alabilirsiniz. Aşağıda bildireceğimiz yağlar saçlara bakım yapar, dökülmelerini önler, gür ve ipek benzer biçimde saçlara kavuşmanızı sağlar.

Saç Gürleştiren Yağlar İle Maske Tarifleri

Zeytinyağı

Zeytinyağının saça yararları pek çoktur. Yüzyıllardır saç bakımında kullanılagelen zeytinyağı demir, potasyum ve kalsiyum bakımından zengindir. Bu kuvvetli muhtevasıyla yeni saçların çıkmasına destek olan zeytinyağının saçları gürleştirme mevzusunda da son aşama etkili olduğu bilinmektedir. Öteki taraftan zeytinyağı bol miktarda E vitamini ihtiva eder. Saç uzatmak ve gürleştirmek için zeytinyağı kullanımı bu yüzden de oldukça mantıklıdır.

Güzellik Uzmanı Suna Dumankaya’dan Zeytinyağı İle Saç Gürleştirme Maskesi

Malzemeler

  1. 1 kahve fincanı zeytinyağı
  2. 1 tatlı kaşığı biberiye yağı
  3. 1 tatlı kaşığı maya
  4. 1 çay kaşığı lavanta yağı

Yapılışı:

Bir kahve fincanı ılık zeytinyağına bir tatlı kaşığı maya koyulur ve eritilir. İçerisine 1 çay kaşığı lavanta yağı ile 1 tatlı kaşığı biberiye yağı ilâve edilir. Hazırlanan karışım saçlara uygulanır ve 10 dakika bekletilir. Ondan sonra saçlar yıkanır. Bu uygulama haftada 1 kere tekrarlanır. Zeytinyağı kullanmak istemeyenler bir çorba kaşığı mayayı un hâline getirip bunu iki litre suya ilave ederek de kullanabilir.

Hindistan Cevizi Yağı

Hindistan cevizi yağı ile saç gürleştirme de mümkündür. Bu yağ saçları derinlemesine besler ve bakım yapar. Uçlarının kırılmasını önler, saçlara canlılık ve parlaklık verir. Yıpranan saçları iyi bir halde onarır. Antioksidan deposudur ve saçların gürleşmesinde mühim rol oynamaktadır. Aksatmadan kullanırsanız saçlarınızın uzamasına büyük katkıda bulunacaktır. Hindistan cevizi yağından avucunuza bir miktar alıp saç derinize masaj eşliğinde uygulayın. Saçlarınızın uç kısımlarına da güzelce dağıtın. Bir süre bekletip saçınızı yıkayabilirsiniz. Her hafta bir kere uygularsanız kısa zamanda faydasına tanık olacaksınız. (Birkaç kere da uygulayabilirsiniz, seçim sizin!)

Çörek Otu Yağı

Çörek otu yağının saçlara ve saç diplerine tertipli olarak sürülmesi yeni saç çıkmasına ve saçların gürleşmesine destek sunar. Çörek otu saç bakım yağlarında thymoquinone ve nigelloneantihistaminleri bulunur. Çoğu zaman erkeklerde meydana gelen saçkıran ve kellik problemlerinin tedavisi için kullanılan ilaçlarda yer edinen bu histaminler yeni saçların çıkmasında vazife alır.

Saçları gürleştirmek için çörek otu yağı şu şekilde kullanılır;

Çörek otu yağından avuç içinize 2 yiyecek kaşığı kadar alıp saç derinize masaj yaparak uygulayın. Otuz dakika yada 1 saat bekletip her zamanki saç şampuanınız ile sudan geçirin. Bunu haftada 2-3 kez yeniden edebilirsiniz.

Çam Terebentin Yağı

Saçlara en yararlı yağlardan biri de çam terebentin yağıdır. Vitamin ve mineral açısından iyi bir kaynak olan bu yağ; sıhhatli, parlak ve gür saçlara haiz olma hayalinizi gerçeğe dönüştürür! Güzellik Uzmanı Pervin Dinçer’in bildirdiğine nazaran 200 ml şampuana bu yağdan 20- 25 damla kadar damlatılıp bu şekilde kullanılırsa saçlara fazlaca iyi gelir.

Çam Terebentin Yağı İle Saç Gürleştiren Maske Tarifi

Malzemeler

  1. 1 kapak çam terebentin yağı
  2. 2 yiyecek kaşığı susam yağı
  3. 1 yiyecek kaşığı ceviz yağı
  4. 1 yiyecek kaşığı çörek otu yağı
  5. 1 kapsül B vitamini
  6. 1 kapsül E vitamini

Hazırlanışı: Bu vitaminler eczanede, yağlar ise aktarda bulunabilir. Birer çorba kaşığı çörek otu yağı ve susam yağı; iki çorba kaşığı susam yağıyla karıştırılır. Hazırlanan karışıma bir kapsül B vitaminiyle bir kapsül E vitamini eklenmiş olur. Peşinden 1 kapak çam terebentin ilâve edilir. Karışım saç diplerine uygulanır ve saçlara streç film sarılmış olur. Averaj 2 saat beklenir ve süre dolunca saç tipine uygun bir şampuan ile yıkanır. Bu formülden haftada 2 kere yararlanılır.

Argan Yağı

Argan yağı da E vitamini deposudur. Bu özelliğiyle saçlar için oldukça yararlıdır. Saç hücrelerini güçlendiren E vitamini, hem de saçların süratli ve sıhhatli bir halde uzamasını teşvik eder. Dökülme olan bölgelerde yeni saç çıkmasına da destek sunar. Esansiyel yağ asitleri, yoğun oranda antioksidan ve E vitamini konsantrasyonuylaarganyağısaçlara parlaklık, yumuşaklık verir; gürleştirir. Özetlemek gerekirse argan yağının bir damlasında on marifet vardır. Saçınızın uzunluğuna nazaran bir miktar argan yağını (sözgelişi 1 yiyecek kaşığı kadar) alıp  saç derinize ve saçınıza güzelce uygulayın. Sonrasında başınızı streç film ile sarıp 1 saat bekleyin. Peşinden saçlarınızı ılık su ile durulayın.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.