Sabah Aç Karnına Ilık Yada Sıcak Su İçmek Zayıflatır mı?

0

Su, insanoğlu için en temel gereksinimlerdendir. Bir insan susuz sadece üç gün yaşayabilir. Sıcak ve ılık su içmenin de sağlığa pek oldukça faydası vardır. Peki, sıcak yada ılık su zayıflatır mı? Bu suali Beslenme Uzmanı Ve Diyetisyenlere sorduk, işte cevabı:

Sual: Sıcak su içmek mi yoksa ılık su içmek mi zayıflatır?

CEVAP

Beslenme Uzmanı Ve Diyetisyen Selahattin Dönmez’in cevabı: (Su içmek midede doluluk hissi sağlar ve bağırsak hareketlerini artırır, böylece zayıflamaya destek sağlar. American Dietetic Association (Amerikan Diyetisyenler Derneği) günde minimum 11 su bardağı su içen bayanların yağ yakımı mekanizmalarının iyi çalıştığını bildirmektedir. Susuz kalınca metabolizmanın emek harcaması da bozulur, bundan dolayı zayıflama süresince su içimine dikkat etmek oldukça önemlidir. Kilo vermek için sıcak su mu ılık su mu içmeli mevzusuna ulaşınca, meydana getirilen bilimsel emek harcamalar zayıflamada oda sıcaklığında su içmenin doğrusu ılık su içmenin en iyi su içme biçimi bulunduğunu göstermektedir. Kilo vermek isteyenlerin, yiyecek öncesi, sonrası yada arası fark etmeksizin ılık su tükettiklerinde daha kolay kilo verebildikleri gözlenmiştir. Mütevazı su içemeyenlere minik bir önerimiz var; Su içine limon ve salatalık dilimleri atıp birazcık dinlendirin ve suyun tadının hafiflediğini, aromatik hale geldiğini görmüş olacaksınız. Böylece su içme alışkanlığını tekrardan kolayca kazanabilirsiniz.)

Diyetisyen Nadir Saraç, sıcak suyun zayıflamaya destek bulunduğunu bildiriyor ve sözlerine şu şekilde devam ediyor: (Sıhhatli bir halde kilo verebilmek, bedeni toksinlerden ardırmak için sıcak su içmek oldukça önemlidir. Günde 7-8 çay fincan sıcak su, sonbaharda rejim yapanların oldukça mühim bir yardımcısıdır.)

Sual: Sabah ılık su içmek yağları eritir mi?

CEVAP

Beslenme Uzmanı Ve Diyetisyen Gözde Şahin’in cevabı: (Sabahları ılık su içmek maalesef yağları yakmaz. Sadece sabahları ılık su içmek bağırsakları yumuşatır, kabızlığı engeller. Kabızlığın önlenmesiyle beraber kilo vermek de kolaylaşır.)

Diyetisyen Yasemin Kavaklı da, sıcak yada ılık suyun zayıflama üstüne tesirleri hakkında bizlere şu detayları veriyor:

(Su, vücudumuz için lüzumlu, oksijenden sonraki en mühim maddedir. Vücuttaki suyun yalnızca %1’inin azalmasıyla birlikte kan hacmi düşer ve susuzluk duymaya başlarız. Vücuttaki suyun %3 azalmasında fizyolojik performans azalması, %5 azalmasında konsantre olamama, %8 kaybında baş dönmesi, aşırı bitkinlik hissi, nefes almada güçlük, %10 kaybında kasta spazm, dolaşım ve böbrek yetmezliği görülür ve dirimsel çekince ortaya çıkar. Suyun %20 azalmasında ise kişinin yaşam fonksiyonları sonlanmış olur ve ölüm gerçekleşir. Suyun yaşam için ne kadar mühim bulunduğunu bu oranlardan da anlayabiliriz. Vücudun su dengesini korumak için günde 8-10 bardak su içmeye devam etmelidir.

The Journal of Clinical Endocrinolojy and Metabolism (Klinik Endokrinoloji ve Metabolizma Dergisi)’nde 2006 piyasaya sürülen bilimsel araştırmaya bakılırsa,suyun sıcaklığının kalori harcanması üstünde herhangi bir tesirinin olmadığı tespit edilmemiştir. Doğrusu soğuk yada sıcak su içenlerin yaktığı kalori içinde belirgin bir fark görülmemiştir.

Vücudumuz için sıcak su ile soğuk su arasındaki tek fark, bu suların mideyi terk ediş süreleridir. Sıcak su mideyi 80 dakikada terk ederken, soğuk su ise 20 dakikada terk eder.

Yalnız ılık su içmenin zayıflamaya şu şekilde yararları vardır; Kalorisi düşük olan yiyeceklerle birlikte ılık su tükettiğimizde bu karışım midede daha uzun süre kalacağından, daha uzun süre tokluk verip, açlık hissini engeler. Ek olarak ılık su bağırsakların çalışmasını etken hale getirerek kabızlığı da önler. Sabahları uyandığımızda bir bardak ılık su ile güne adım atmak sindirimi rahatlatır, yiyeceklerin yağ olarak depolanmasıyla savaşır.

Suyun ısısının zayıflama üstünde direkt bir tesiri olmasa da su içmek zayıflamaya destek bir eylemdir. Su içmenin zayıflamaya ve sağlığa yararları şöyledir:

  1. Su içmek iştahı denetim altına alır.
  2. Vücudun zararı dokunan maddelerden arınmasını sağlayıp, detoks özelliği ile zayıflamayı kolaylaştırır.
  3. Selülitleri azaltır.
  4. Cildi güzelleştirir.
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.