Rimel Sürmenin Püf Noktaları, Düz Kirpiklere Rimel Iyi mi Sürülür?

0

Rimel kelimesi adını Fransızca Rimmel (marka adından) almıştır, kirpiklere renk veren, uzun, dolgun ve sık, gür görünmelerini elde eden makyaj malzemesine rimel denir. Rimel, içinde boyanın bulunmuş olduğu tüp şeklinde fırça aplikatörlü kozmetik bir malzemedir. Maskara olarak da malum rimel en mühim makyaj malzemelerindendir. Rimel yardımıyla gözler iri ve çekici bir görünüme kavuşur. Rimelin vazifesi kirpikleri siyah, uzun ve dolgun göstermektir. Makyaj icra eden hanımefendiler gözlerini öne çıkarmak istediklerinde rimelin bu gücünden yararlanırlar. Rimel kullanarak gözlerin daha anlamlı ve etkisi altına alan görünmesi hedeflenir.

Rimel Iyi mi Sürülür?Rimel Sürme Teknikleri, Rimel Sürmenin Püf Noktaları

  1. Rimel fırçasını sıkıca kavrayın, ilk olarak üst kirpiklere rimel sürün bunun için; kirpiğin en dibinden başlayarak sağ-sol zikzak hareketleriyle fırçayı kirpiğinizin en ucuna kadar sürün.
  2. Sürerken zigzag hareketler yapın. Maskarayı zigzag hareketlerle sürmek her kirpiğin arasına maskaranın yayılmasını sağlayacağından kirpikleriniz tel tel ayrılacak ve topaklanmayacaktır. Böylece rimel tüm kiriklere tek tek sürülmüş olur ve kirpikler birbirine yapışmaz.
  3. Şimdi sıra geldi alt kirpiklere rimel sürmeye, alt kirpiklere rimel sürerken yukarı bakmalı, rimeli zigzag şeklinde alt kirpiklere uygulamalıdır. Alt kirpiklere sürülen rimelin üst kirpikler kadar yoğun olmasına gerek kalmamıştır, yalnız vurgulama amaçlı alt kirpiklere rimel sürüyoruz.
  4. Alt kirpiklerinizde oldukça fazla rimel kullanmanıza gerek kalmamıştır. Üst kirpiklerde uygulanan maskaranın iddialı olması gerekmektedir. Alt kirpiklerde kullanılan maskara yalnız kirpikleri belli etmek için kullanılması önerilir. Ek olarak alt kirpiğe oldukça rimel sürülmesi gözlerin olduğundan düşük görünmesine neden olur.
  5. Rimeli bir kat sürmek genel anlamda kafi olmaz, tek kat rimel kirpiklere istenilen dolgunluğunu ve uzunluğu vermek, ikinci katı sürmek için fazla beklemeyin zira kuruyan rimelin üzerine ikinci katı sürmek kirpiklerde yapış yapış ve fena bir görüntüye neden olur. Ek olarak rimeli oldukça kattan oluşan sürerken kirpiklerde kalıntı görüntüsü bırakmamasına da dikkat edin. Maskarayı sürerken dikkat edilmesi ihtiyaç duyulan birkaç kez üstünden geçerken topak kalmamasına itina göstermelidir. Bunun için rimeli abartılı bir şekilde üst üste oldukça kez sürmeye gerek yok.
  6. Rimeli sürerken göz çevresine bulaşan rimel kalıntıları kurumadan pamuklu çubuk ya da makyaj temizleyicisi ile temizleyebilirsiniz.
  7. Düz kirpiklere rimel sürmek için yukarıda bildirilenler yapılmadan ilkin kirpikler kirpik kıvırıcısı ise kıvrılmalıdır.

Rimel Kullanmanın Püf Noktaları:

Rimel sürülürken rimelin kirpikte uzun süre kalması, kalıcı olması, daha dolgun görünmesi için transparan pudradan yararlanabilirsiniz. Pamuklu çubuk transparan pudra ya da talk pudrasına batırılıp pudralanır. Peşinden kirpiklere pudra sürülür. Transparan pudranın maskaranın altında yok olması daha kolay olduğundan düzgüsel pudra yerine transparan pudra kullanmak daha iyidir. Böylece maskaranın gün boyu tazeliğini koruduğu, kirpiklerin daha dolgunlaştığı görülür. Bir kat maskara sürülüp üstünden pudra ile hafifçe geçildikten sonrasında maskara yine sürülür. Rimelden ilkin pudra kullanarak daha hacimli ve uzun kirpikler elde edilebileceği şeklinde maskaranız da daha uzun süre dayanır.

Maskarayı kirpiğinizin dibinden, kirpik ucuna sürerken rimelin göz kapağınıza, göz çevresine bulaşmaması için evimizdeki birkaç aletten yardım alabilirsiniz. Bunun için kalem, çay kaşığı, pipet, kâğıt vb ürünleri kullanabilirsiniz. Mesela, göz kapağınızın bitip kirpiklerinizin başladığı noktaya yerleştireceğiniz çay kaşığı göz kapağınızı boyamanıza engel olacaktır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.