Rezene Çayı Kilo Aldırırmı, Verdirirmi Rezene İle Zayıflayan Varmı?

0

İnce bir bedene kavuşmak isteyenler dikkat! Rezene çayı zayıflama hedefinizde imdadınıza yetişecektir. Rezene çayı kilo aldırmaz, aksine zayıflamaya destek sağlar. Rezene çayı binbir derde ilaç şifalı çaylardandır; fakat temel olarak sindirimi rahatlatıcı ve zayıflama amaçlı olarak kullanılır. Uzman diyetisyenlere bakılırsa rezene çayı sindirim sisteminin muntazam çalışmasını sağlar, besinlerin daha iyi özümsenmesine destek sağlar, göbek, basen bölgelerindeki yağı eritir, metabolizmayı hızlandırır ve iştahı azaltarak kilo vermeyi kolaylaştırır. Rezene çayı ile zayıfladım, rezene zayıflamaya destek oluyor diyen pek fazlaca yorum vardır.

Sual: Rezene çayı hakkaten zayıflatır mı, Dr. Mehmet Öz olarak bizlere rezene çayını tavsiye eder misiniz?

CEVAP

Dr. Mehmet Öz’ün cevabı (Rezene çayı potasyum ve lif açısından varlıklı özleri ile metabolizmayı hızlandırmaya ve zayıflamaya destek olan olan bir çaydır. Sabahleyin aç uyanmamak, iştahınızı denetim altına almak için yatmadan bir bardak rezene çayı için.)

Dr. Umut Aktaş’dan Rezene İle Metabolizma Hızlandıran Çay Tarifi

Malzemeler

 1. Yeşil çay
 2. Mate
 3. Rezene

Hazırlanışı: Tüm malzemeleri cam yada porselen bir bardağa koyup üstüne sıcak su ilave ederek demleyin. Yiyeceklerden 1 saat sonrasında günde 3 bardak içebilirsiniz.

Nebat Uzmanı Suna Dumankaya’dan Reze Çayı İle Yağ Yakan, Zayıflatan Çay Tarifi

Eşit oranda rezene, kuşburnu, sinameki, papatya, biberiye ve funda yaprağını karıştırıp çay şeklinde demleyin. Bu çaydan her sabah bir bardak için. Bu etkili karışım hem basen bölgenizin incelmesini sağlayacak hem de bu bölgedeki selülitlerinizi azaltacaktır. Ek olarak sporu da hayatınıza katın.

Diyetisyen Sinem Akgün’den Rezene İle Ödem Atıcı Çay Hazırlama Tarifi

Malzemeler

 1. 1 tatlı kaşığı rezene
 2. 1 tatlı kaşığı kekik
 3. 1 çay kaşığı anason
 4. 1 çay kaşığı kimyon

Tüm malzemeleri karıştırıp, siyah çaylar demler şeklinde nebat çayını hazırlayabilirsiniz. Bu ödem atıcı çaydan günde 2 fincan içmeniz kafi olacaktır.

Şeyda Çoşkun’dan Rezene İle Göbek Eriten Çay Tarifi

Malzemeler

 1. 1 tatlı kaşığı rezene
 2. 1 tatlı kaşığı anason
 3. 1 tatlı kaşığı ısırgan otu
 4. 1 tatlı kaşığı funda
 5. 1 tatlı kaşığı papatya

Hazırlanışı: Malzemeleri 1 litre kaynamış suya atıp 15-20 dakika demledikten sonrasında süzüp için.

Sual: Rezene içmek kilo verdirir mi?

CEVAP

Dr. Sarah LoBisco’un cevabı; (Rezenenin zayıflattığına dair elimizde azca oranda bilimsel veri mevcuttur, rezenin zayıflama üstündeki etkilerini ispatlamak için daha çok araştırmalar yapılmalıdır. Sadece rezene çayı kullananların referanslarına bakılırsa bu çay zayıflamaya destek oluyor. Bir çok fitnes uzmanı da zayıflamak amaçlı rezene çayı tüketimini öneriyor.)

Rezene Çayı Iyi mi Yapılır?

Malzemeler

 1. 1 bardak su
 2. 1 tatlı kaşığı rezene

Yapılışı: 1 bardak suyu cezvede kaynatın, ocaktan alın, içine 1 tatlı kaşığı rezene koyup 5 dk demleyip süzüp için.  Alternatif olarak rezene tohumlarını bir bardak suda bir gece

Oldukça büyük dozlarda tüketmeniz toksik etkiye kısaca vücuda zarar vermesine niçin olabilir. Günde 3 bardak kadar içilmesi zararsızdır. “The Encyclopedia of Medicinal bekletip sabah eleyerek yalnızca suyunu da içebilirsiniz.Plants”’a bakılırsa Rezene çayı hamile hanımefendiler için de güvenlidir ve sabah bulantıları hafifletmeye destek olabilir. Emziren anneler için, rezene çayı sütü çoğaltmak ve yavrunuz için süt daha sindirilebilir hale getirebilir. Rezene çayını zayıflama amaçlı kullanmadan ilkin doktorunuza danışmanızı tavsiye ederiz.

Rezene tohumu tüylü yaprakları ile aromatik bir bitkiden gelir. Başta Akdeniz olmak suretiyle dünya üstünde ılıman bölgelerde yetişir. Rezene çayı sindirimi rahatlatmak, kilo kaybı, boğaz ağrısı ve böbrek taşları için geleneksel tıpta kullanılan bir tedavidir. 

“Şifalı Bitkiler Ansiklopedisi”’ne bakılırsa rezenede bulunan aromatik yağlar şişmiş sindirim sistemindeki gazı dağıtmaya destek sağlar sindirim ağrılarını ve iltihabı giderir. Rudolph Ballentin’nin “Rejim ve Beslenme” kitabına bakılırsa sindirimin iyileştirilmesi kafi gıdaları almanıza destek sağlar, böylece kendinizi daha tok hissedersiniz. Rezenenin zayıflamaya yararları ve sindirim üstündeki pozitif tesirleri iddialarını destekleyen bir kanıt maalesef şimdilik yoktur.

Rezene tohumlarından ya da hazır poşet rezenelerden çay hazırlayabilirsiniz. Sallama çaylar daha uygundur zira tohumdan elde edilmiş çaylar fazlaca oranda uçucu yağ içerdiğinden serttir. Yemekten sonrasında ya da sindirim rahatsızlığı duyduğunuzda rezene çayı  içebilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.