Reformer (Aletli) pilatesin sağlık üzerinde 7 faydası

0

Reformer pilates; çok kısa süre içerisinde vücut şekillendirmeye yardımcı olan bir egzersiz çeşididir. Reformer pilateste haftada 2-3 gün 50-60 dakikalık dersler şeklinde yapılmaktadır. Reformer pilates ile vücudunuzda sıkılaşma sağlarsınız ve bundan sonra da sıkı ve formda kalabilmek için düzenli olarak yapmaya devam etmeniz şart.     Reformer Pilates Nasıl Yapılır?

Reformer pilates özel bir pilates cihazı kullanılarak eğitmen eşliğinde yapılan bir egzersizdir. Vücunuzda etkilerini görmek için en az 10 seanslık ders yapmanız gerekir. 10 seans sonrasında vücunuzda sıkılaşma, zayıflama ve çok daha enerjik hissetme gibi olumlu etkilerini fark edeceksiniz.

Reformer Pilates Ne İşe Yarar?

Pilates egzersizleri çok çeşitli olması yönüyle tüm dünyada bilinmektedir. Bu çeşitlerinden birisi de reformer pilatestir. Uzmanlar reformer pilatesin kişiyi sağlıklı kıldığı ve ayrıca vücudunu forma soktuğunu ifade etmektedir. Zayıflatıyor, kasları güçlendiriyor, esnekliği artırıyor, nefesi düzenliyor ve kemik erimesini önlüyor..

Kilo Verdirir

Reformerpilates 1 saatte ortalama 250 kalori yaktırır bu nedenle kilo verdirici egzersizler arasında yer alır.  Kaslarımız metabolizma hızında etkilidirler. Kas oranı arttıkça daha fazla kalori yakarsınız. ReformerPilates, kas kütlenize artırarak da kilo vermenize yardımcı olur.

Vücudu Sıkılaştırır

Reformer pilates yaparak karın, kalça, bel ve bacak gibi birçok farklı bölge için çalışabilir ve her bölgeye özel sıkılaştırma hareketleri ve teknikleri ile daha sıkı bir vücuda sahip olabilirsiniz. Özellikle de yeni doğum yapmış ve vücudunda sarkmalar yaşayan kadınlara pilates eğitmenleri reformer pilates yapmalarını tavsiye ediyor.

Daha Esnek Bir Vücuda Sahip Olursunuz

Reformer pilatesin bir diğer etkisi ise vücudu daha esnek ve aynı zamanda daha güçlü hale getirmesidir. Reformer pilateste bazı hareketleri yaptıktan sonra kaslar iyice gevşediği için en başta zorlu gibi hareketler çok daha kolay yapılmaya başlanır. Reformer pilatesin sağladığı bu esneklik sayesinde sakatlanma ve dokularda zedelenme de yaşamazsınız. Esneklik kazanıldığında kemikler kasa karşı direnç gösterdiği için kuvvetlenir ve bu sayede kemik erimesi riski de azalmış olur.

Duruş Bozukluğunu Giderir

Reformer pilatesin bir diğer önemli faydası ise duruş bozukluğuna karşı tedavi edici olmasıdır. Bunun sebebi reformer pilates aleti üzerinde yapılan hareketlerinin tümünün stabilizasyon ve güç gerektirmesidir. Bu yüzden de bu hareketlerin düzenli olarak yapılması omurgaları hizzalar ve dikleştirir. Reformer pilates skolyoz benzeri kronik hastalıkların tedavisinde çok etkilidir ve bu yüzden omurga problemleri olan kişiler reformer pilates sayesinde yaşam kalitelerini arttırabilmektedir.

Boyu Uzatır

Reformer pilatesin bir diğer önemli faydası da boy uzamasına yardımcı olmasıdır. Reformer pilateste temel prensip dirence karşı itme ve çekme hareketi yapmaktır. Dolayısıyla bu hareket düzenli yapıldığında kaslar uzar ve biçimlenir.Vücudunuzun daha uzun ve yağsız bir görünüme kavuşmasını istiyorsanız reformer pilatesi denemenizde fayda var.

Nefesi Düzenler

Doğru şekilde nefes alıp vermek sağlığı direkt olarak etkileyen bir faktördür.Kaliteli bir yaşam sürmek için buna dikkat etmeniz şarttır. Reformer pilates yaparken her hareket tekraraında derin, yavaş ve ritmik nefesler alınması gereklidir. Böylece otomatik olarak doğru nefes alıp vermeyi öğrenmiş oluruz.

Karın Sarkmasını Giderir

Reformer pilates sayesinde karındaki kasları güçlendirip sarkmaları önleyebilirsiniz. Doğum sonrasında karın bölgesinde sarkma yaşayan kişiler reformer pilates sayesinde bu rahatsız edici görüntüden kurtulabilir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.