Protein Tozu Kaç Kalori Kilo Yapar mı Zayıflamak İçin Iyi mi Kullanılır?

0

Protein tozu; spor icra eden kişilerde kas oluşumunu hızlandırmak için yaygın olarak kullanılmaktadır. Protein tozu içinde bol miktarda aminoasit bulunan yumurta,süt ve soya protein içermektedir. Normalde protein sıhhat için oldukça gereklidir. Proteinin görevleri içinde, hormon ve enzim üretimi, dokuların onarımı, bağışıklık sistemini desteklemesi ve kas yapma yer verilmiştir.

Vücutta spor yaptığında kaslar çalışır ve çalışan kasların olduğu bölgede kas yıkımı meydana gelir.  Tam bu esnada protein tozları devreye girere şu demek oluyor ki meydana gelen kas yıkımını onarır ve besler. Bu sebeple de spordan sonrasında protein tozu kullanılır. Bu yolla çalıştırılan bölge üstünde kas artışı meydana gelir.

Protein Tozu Kilo Aldırır mı?

Protein tozu; genel itibariyle ağırlık çalışan sporcular tarafınca kullanılmaktadır. Günlük alınan protein miktarı yetersiz kalırsa protein tozu kullanılır.

Protein tozu; kullanım amacına nazaran hem kilo aldırır hem de aldırmaz denebilir. Bunun sebebi ise şudur: günlük tüketilen besinler üstüne bir de fazladan protein tozu kullanılırsa bu durumda alınan fazla proteinler yağa dönüşür. Bu da vücutta kilo alımına niçin olur. Ek olarak dikkat edilmesi ihtiyaç duyulan bir öteki husus ise kaliteli protein tozu kullanılıp kullanılmadığıdır. Kalitesiz protein tozları içinde fazla şeker bulunduğundan vücutta kilo artışına ve sağlığın bozulmasına yol açmaktadır.

Ek olarak şahıs düzensiz ve yanlış besleniyorsa, yanlış rejim uyguluyarsa ve protein tozu kullanıyorsa; bu vücutta yağlanmayı arttıracaktır.

Şahıs oldukça azca spor yapması durumunda protein tozu kullanımı vücutta kilo artışına yol açacaktır.

Protein tozu; vücut geliştirme amacıyla kas yapmak isteyen sporcular için iyi bir aminoasit deposudur. Protein tozları; kullanılan marka ve içeriğe nazaran vücutta kilo alımına yol açabilir.

En uygun protein tozu muhteviyatında %80 proteinin %20’si karbonhidrat içermelidir. Bu orandan daha yüksek karbonhidrat içermesi vücutta yağ oluşumuna yol açacaktır. İçeriğinde %20’den daha azca karbonhidrar içeren protein ürünleri kilo aldırmamaktadır.

Protein Tozları Iyi mi Kilo Verdirir?

Protein tozları; uygun şekilde kullanıldığında zayıflamaya de destek olmaktadır. Şahıs eğer kilo almak için protein tozu kullanacaksa; günlük almış olduğu kalori oranını arttırmalıdır. Şahıs eğer zayıflamak istiyorsa o süre günlük almış olduğu kalori miktarını azaltmalıdır.

Protein tozu kullanıldığında vücutta metobolizmayı hızlandırır. Bu şekilde yağ yakımını hızlandıracağından kişinin zayıflamasına destek olmaktadır.  Protein tozlarında aslolan kullanım amacı; kilo vermek değil kas hacminin korunması olmalıdır. Bu açıdan protein tozu zayıflamak için tavsiye edilmemektedir.

Protein Tozu Kaç Kaloridir?

Protein tozu 1 ölçü kaşığı (30 gr) 117 kaloridir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.