Pomza (Sünger) Taşı Ne İşe Yarar Nerelerde Kullanılır

0

Ponza Taşı Nedir Ponza Topuk Taşı Iyi mi Kullanılır Temizlenir?

Ponza taşı ayak sağlığına oldukça yararlı bir taştır. Volkanik bir kayaç çeşidi olan ponza, ayak bakımında kullanılmaktadır.Küvek, pomza taşı, nasır taşı ve sünger taşı şeklinde isimlerle de anılan Ponza taşı topuk sertleşmesini ve topuk nasırını gidermek amacıyla tercih edilir. Ponza taşının yararları içinde ayaklardaki ölü deriyi temizlemesi de sayılabilir. Bilhassa topuklarda oluşan nasırları tedavi eden ponza taşı, muntazaman kullanılmaya devam edilirse tesirini kısa sürede gösterecektir.

Ponza Taşı Iyi mi Kullanılır?

Ponza taşı hem kullanılmadan evvel hem de kullanım esnasında ılık su ile ıslatılmalıdır. Kullanım aşamasında taşa oldukca bastırılmaz, dairesel hareketlerle yavaş yavaş masaj yapılarak uygulanır. Yoksa ayak derisini bozulma etmesi muhtemeldir. Uygulamanın arkasından o bölge durulanır, iyice kurulanıp nemlendirici sürülür.

Ponza taşı nerede bulunur? diye merak ediyorsanız büyük marketlerden, eczanelerden ve aktarlardan temin edeceğinizi açıklayalım. Ayak bakımında ponza taşı kullanmadan ilkin ayaklarınızı 5 dakika ılık suda beklemeye alın ve topukların yumuşamasını sağlayın. Ondan sonra güzelce kurulamanız lazımdır. Zira topuklarınız oldukca yumuşadıysa ve siz ponza taşı uygularsanız sıhhatli doku da ölü dokularla beraber kaybedilecektir. Bunun sonucunda deri, yenilenmek için daha oldukca çalışmaya başlamış olacak ve topuk derisi kalınlaşacaktır. Bu yüzden uygulama öncesi ayak derisinin hafifçe nemli yada yeterince kuru olmasına itina gösterilmelidir. Ponza taşını bir tek topuklara değil, ayak tabanında ve yanlarında meydana gelen deri sertleşmesi için de kullanabilirsiniz. Ponza taşını doğru kullanırsanız ayağınızdaki kan akışı hızlanacak, ölü dokulardan yapıt kalmayacak ve topuklarınız pürüzsüz ve elastik bir yapıya haiz olacaktır.

Ponza Taşı Iyi mi Temizlenir?

Ponza taşı, kullanımın arkasından su ile yıkanmalı ve temiz bir havlu kağıt ile kurulanmalıdır. Taşın ıslak kalmaması lazımdır. Aksi takdirde bir bakteri yuvasına dönüşecektir. Ponza taşı yıkanırken sabun da kullanılabilir. Taşın ölü derilerden tam olarak temizlenmesi için durulama esnasında eski bir diş fırçasıyla fırçalanabilir. Bir miktar suyu kaynatıp içine ponza taşını koyarak bekletmek de ponza taşını temizleme şekillerinden biridir.

Ponza taşı temizlerken hangi yöntem kullanılırsa kullanılsın, ne olursa olsun güzelce kurutmayı dikkatsizlik etmemek gerekir.

Ponza Taşının Yararları Nedir?

Topuk taşı olarak da malum ponza taşı, topukları yumuşattığı için bu adı almıştır.

  1. Ponza taşı ayak bakımında kullanılan naturel bir üründür fakat bununla beraber boya, mobilya, inşaat, tekstil, cam, restorasyon, metal, plastik ve kozmetik alanlarında da yarar sağlamaktadır.
  2. Ponza taşı vücuttaki kan akışını harekete geçirir. Bilhassa selülitlerin olduğu bölge duş sonrası bu taş ile hafifçe ovulursa kan dolaşımı hız kazanacak, selülitler azalmaya başlayacaktır.
  3. Ponza taşı bir tek nasırlı bölgeler için değil tüm vücut için uygundur. Cildinize peeling yapmak istiyorsanız ponza taşı oldukca işinize yarayacaktır. Deriyi ölü hücrelerden ve öteki yabancı maddelerden arındıran bu taş, cildin hava almasına destek sunar. Uygulama öncesi 30 dakika sıcak suyun içinde durması önerilir.
  4. Organik peeling tesirinin yanı sıra ponza taşı, kıl dönmelerine ve batıklara da çözüm sunar.
  5. Nasır tedavisi için ponza taşı kullanmak yaygın bir uygulama haline gelmiştir. Bu yüzden nasır taşı diye de anılır. Ellerde, dirseklerde, dizlerde ve ayaklarda oluşan bu nasırlar, ponza taşıyla ortadan kaldırılabilir.
  6. Tüylenen giysilerinizi temizler. Tüylenmiş giysilerinizin üstünde ponza taşını gezdirirseniz ilk günkü canlılığına kavuşacaktır.
  7. Ponza taşı alırken esnek ve yumuşak olmasına itina gösterilmelidir. Islak ponza taşı, fırın ve ocak temizliğinde kullanılmaktadır.
  8. Klozet temizliği için ponza taşından yararlanılabilir. Birazcık fırçalamanız daha iyi temizlik yapmanızı elde edecektir.
  9. Ponza taşı bitkilere de faydalıdır. Toprağın suya tutunmasını sağladığından bitkilerin gıda ihtiyacını karşılar ve gelişimini destek sunar.
  10. Öte taraftan ponza taşı, cildi tazeleyerek ölü dokulardan arındırıp daha sıhhatli görünmesine yardım eder.
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.