Pekmez Kilo Aldırır mı, Tahin Yada Üzüm Pekmezi Kilo Yapar mı

0

Tahin pekmez ikilisi kış aylarının olmazsa olmaz lezzetlerindendir. Tahin susamın öğütülmesiyle yapılırken, pekmez ise üzüm, dut ve keçiboynuzu özünden elde edilmektedir. Bu iki naturel lezzet bir araya ulaştığında tatlı isteğini karşılar ve enerji verir. Tam bir gıda deposu olan tahin ile pekmez bağırsak fonksiyonlarının çalışmasına destek verir, kabızlık ve ishal benzer biçimde hastalıkları giderir. Hem de emziren annelerin süt miktarını arttırdığı benzer biçimde, evlatların da kemik gelişimi destek sunar. İçeriğinde bolca oranda yağ ve şeker barındıran tahin ve pekmez ikilisinin rejimde yenilip yenilmeyeceği oldukça merak edilmektedir.

Beslenme ve Rejim Uzmanı Fatma Baysal Yusuf, her gün tertipli bir halde 2 yiyecek kaşığı tahin pekmez tüketmenin erişkin bir insanoğlunun günlük vitamin ihtiyacını karşıladığını ifade etmiştir. Sadece rejim meydana getiren kişilerin günlük 1 yiyecek kaşığını geçmemeleri ve haftada birkaç kere tüketmeleri tavsiye edilir. Aksi halde tahin pekmezin içeriğindeki susam yağı ve şeker oranı kilo almaya uygun kişiler için pek de doğru bir seçim olmayacaktır. Yazımızın devamında tahin pekmezin kalorisi hakkında detaylı informasyon mevcuttur.

Tahin Pekmez Kaç Kaloridir?

1 tatlı kaşığı tahin pekmezde 26 kalori bulunur.

1 yiyecek kaşığı tahin pekmezde 52 kalori bulunur.

1 porsiyon (25 gram) tahin pekmezde 109 kalori bulunur.

100 Gram tahin pekmezde 435 kalori bulunur.

1 yiyecek kaşığı üzüm pekmezinde 58 kalori ve 1 yiyecek kaşığı tahinde 97 kalori bulunmaktadır.

Rejimde Tahin Pekmez Yenir mi?

Rejim meydana getiren kişiler tarafınca tahin pekmezin rejimde yenilip yenilmeyeceği oldukça merak edilmektedir. Uzmanlar rejim meydana getiren kişilerin tahin pekmezi oldukca sık tüketmemeleri gerektiği bildirmektedir.

Rejimde olan kişilerin kahvaltı da 1 yiyecek kaşığı tahin pekmez tüketmelerinde bir sakınca yoktur. Rejim meydana getiren kişiler her gün tahin pekmez yememeli, canları istediği vakit haftada birkaç kere yemelidir. Aksi halde tahin pekmezin ölçüsünü kaçırır ve ekmekle tüketilirse kilo alınması kaçınılmaz hale gelecektir. Hem de sonucunda tüketilen tahin pekmez içeriğindeki lif yardımıyla bağırsakları çalıştırır, tokluk hissi verir ve kilo vermeyi destek sunar.

Tahin Pekmez Kilo Aldırır mı?

Lezzetiyle damaklarda tat bırakan tahin pekmez ikilisi içindeki susam yağından ve şeker oranından dolayı kilo aldıran besinler içinde yer alır. Tahin pekmez ihtiva ettiği yağ ve şekerden dolayı kilo problemi olan kişilerin tahin pekmez ikilisini tüketirken dikkatli olmaları gerekir. Aksi taktirde kilo almak kaçınılmaz olup, aşırı kiloluluk rahatsızlığına yakalanma riski oldukça fazladır. Hem de tahin pekmezin gıda kıymeti içinde yüksek oranda karbonhidrat bulunduğundan şeker hastalarının tahin pekmezi sonucunda ve ölçüyü kaçırmadan tüketmeleri gerekmektedir.  Sadece tahin pekmez tüketmek isteyen kişiler tahin pekmezin kalori hesabını göz önünde bulundurdukları taktirde kilo almazlar. Tam aksine kilo almak isteyen bireylerin tahin pekmez tüketmesi yararlarına olacaktır. Tahin pekmez ikilisini aşırıya kaçmamak koşuluyla tertipli tükettiklerinde kilo alımına destek olacaktır.

Tahin Pekmez Gıda Kıymeti Nedir?

Gıda Kıymeti          100 Gramında             % Günlük Kıymet

Kalori                           437 kcal                            % 21.1

Karbonhidrat                    43 g                             % 13.9

Lif                                          5 g                            % 22.5

Protein                               10 g                            % 20.2

Yağ                                      23 g                            % 35.7

Kolesterol                          0 mg                            % 0.0

Sodyum                                 0 g                            % 0.0

A Vitamini                           0 IU                           % 0.0

C Vitamini                          0 mg                            % 0.0

Potasyum                          0 mg                            % 0.0

Kalsiyum                             0 mg                            % 0.0

Demir                                 0 mg                           % 0.0

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.