Pekmez Bozulur Mu? Pekmezin Bozulmuş olduğu Gösteren 7 İşaret

0

Pekmez vücuda enerji veren, bağışıklığı kuvvetlendiren mükemmel bir besindir. Pekmez kahvaltılarda ve bilhassa tahinle buluşmuş olduğu süre lezzetiyle ağızlarda tat bırakır. Pekmezin gıda kıymeti, kullanılan meyveye bakılırsa değişkenlik gösterir. Pekmez içindeki vitaminler ve mineraller yardımıyla gelişme çağındaki evlatların sıhhatli büyümesine destek sunar. Bununla birlikte kış mevsiminde vücudun daha dirençli olmasını sağlar ve kansızlığa iyi gelir. Peki, pekmez bozulur mu, bozulduğunu gösteren işaretler nedir? Bu soruların cevaplarını makalemizin devamında bildirdik.

Pekmez Bozulur Mu?

Evet, pekmez naturel bir besin olduğundan hava ile temasa geçince bozulabilir. Uzun süre yenilmeyen pekmez, sıcak ortamda gizlenen pekmez bir süre sonrasında bozulur. Pekmezin bozulmaya başladığını idrak etmek için ilk olarak dış görüntüsüne ve kokusuna bakmalı eğer anlaşılmıyorsa son olarak tadına bakmalıdır. Pekmez kavanozun kapağı açılıp kullandıktan sonrasında, kapağı sıkı kapatılarak kesinlikle buzdolabında muhafaza edilmelidir.

Pekmezin Bozulduğunu Gösteren 7 İşaret

Pekmezin bozulması doğal olarak ki tek bir yolla anlaşılmaz. Pekmez bozulurken bazı evrelerden geçer ve her evresinde değişik tepkime gösterir. Pekmezin bozulduğunu gösteren bazı emareler vardır. Bunlar;

Pekmez bozulmaya ilk başladığında köpüklenmeye adım atar. Bu köpüklenmenin sebebi, pekmezin aşırı sıcak ve nemli ortamlarda bekletilmesi sonucu meydana gelir. Şu demek oluyor ki pekmezin bozulduğunu gösteren ilk belirli köpüklenmesidir. Kavanozu açtığınız süre pekmezin üstü kahverengi yada sarı renkte bir köpük oluşturdu ise bu köpükler bakteri üretir ve pekmezi bozar.

Pekmezin bozulmuş olduğu gösteren bir öteki işaret ise; pekmezin bulunmuş olduğu kavanoz yada şişe çalkalandığında oldukça yoğun bir kıvam alıyor ve zor çalkalanıyorsa pekmez bozulmuştur. Pekmezin dibindeki tortu kalınlaşmış ve yoğunlaşmışsa pekmez bozulmaya adım atmıştır.

Pekmezin kavanozunu açtığınızda ekşi kokular geliyorsa pekmezin bozulduğuna işaret etmektedir.

Pekmez kavanozuna kaşık batırıp geri çektiğinizde, kaşıktaki pekmez kendi kendine kolayca akmıyorsa pekmez bozulmuş demektedir. Bununla birlikte kaşığı batırıp çıkardığınızda kaşıkta koyu kahverengi hatta siyaha dönen bir renk kalıyorsa bu da pekmezin bozulduğuna işaret etmektedir.

Pekmezine bozulduğuna dair emareler var sadece siz hala pekmezin bozulup bozulmadığına karar veremiyorsunuz. Bunun için ufak bir kaşıkla pekmezin tadına bakmalısınız. Eğer pekmez normalinde oldukça daha ekşi bir tada sahipse pekmez bozulmuş anlamına gelir.

Pekmezin içinde üzümden kaynaklı tortular vardır. Bu tortular pekmez kavanozunun altına yerleşir ve yapışırlar. Bu tortular oldukça normaldir sadece tortu oldukça kalınlaşmış ve iyice fazlalaşmışsa pekmezin bozulduğuna işaret eder.

Pekmezin Bilinmeyen 5 Ziyanı Nedir?

  • Sözgelişi Pekmez her ne kadar besleyici ve sıhhatli olsa da kalorisi yüksek olduğundan sık sık tüketilmesi kilo almanıza niçin olabilir.
  • Pekmezin içindeki şeker, hızla kana karışır. Bundan dolayı diyabet hastaları şekerli gıdalardan uzak durmalı, pekmezi doktorundan onay almadan tüketmemelidir. Aksi taktirde şekerini denetim altına almak için içtiği ilacın tesiri bozulur ve gene kaç şekeri artar.  
  • Pekmez aşırı tüketildiğinde ishal, mide bulantısı, kusma yada şişkinlik benzer biçimde sindirim sistemi bozukluklarına niçin olabilir. Bundan dolayı pekmez sonucunda tüketilmeli, aşırıya kaçmamalıdır. Bununla birlikte oldukça fazla pekmez tüketmek kilo almaya niçin olmaktadır.
  • Demir eksikliği şu demek oluyor ki kansızlık yaşayan kişiler pekmezden yararlanmak için mütevazi pekmez yemelidir. Şu demek oluyor ki yoğurda karıştırıp yememelidir. Bunun sebebi tek başına pekmez tüketildiğinde demir emilimi daha yüksek olur ve kansızlığa iyi gelir.
  • Pekmezin ihtiva ettiği meyveye karşı bir duyarlılık sonucu pekmez bazı kişilerde kaşıntı, kızarıklık benzer biçimde alerjik tepki izah edebilir.
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.