Patates Kızartması Gıda Kıymeti Kilo Aldırır mı Kilo Yapar mı?

0

Diyetisyen Nurbanu Akkaya Patates kızartması kaç kaloridir, kilo yapar mı sorularımızı şu şekilde cevaplıyor;

Patates kızartması tarihçesine baktığımızda  21.yüzyılda gıda alışkanlıklarımız  içinde yerini alıyor. Hazır besin sınıfına giren  patates kızartması tüm dünyada en fazlaca tüketilen ürünlerden de birisidir. Bilhassa pratikliği ve neredeyse tüm cafe menülerinde yer verilmesi benzer biçimde faktörler sebebiyle patates kızartması yoğun şekilde tüketiliyor. Yüksek oranda nişasta içermesiyle son aşama kalorili bir gıda olan patatesin, yağda kızartılmasıyla meydana getirilen patates kızartması bilhassa çocuklar başta olmak suretiyle her yaş grubunun tercihi oluyor. yoğun oranda yağ içermesinin yanında 1 tabak (100 gram) patates kızartması ortalama 536 (kcal) kalori değerindedir. Oldukça yüksek değil mi?  Bu yüzden rejim yapanların kesinlikle bu yiyecekten uzak durmaları gerekir. Patates kızartması ile alınan kaloriyi yakmak için 2 saat tempolu koşmak gerekir.

Patates kızartması her ne kadar leziz olsa da kullanılan yağı direkt içine hapsetmesi sebebiyle  vücutta yağlanmaya  yol açması dolayısıyla da çeşitli  sıhhat problemlerine neden olur. Bununla birlikte günümüzün en mühim sıhhat problemlerinden birisi olan obeziteye neden olur. Kesinlikle kilo problemi bulunan kişilerin uzak durması ihtiyaç duyulan yüksek yağ içeren bir besindir. Ek olarak dışarıda tüketilen patates kızartmaları taze olmayan ve yeniden yeniden kullanılan kızartma yağlarıyla yapıldığını düşünürsek  kanser riskini de  mühim oranda tetiklemektedir. Aslen patates kızartılmamış haliyle bu denli risk teşkil eden bir gıda değildir. Sadece patatesin  yağda kızartılması kalori değerinin ciddi oranda artmasına, yüksek düzeyde yağ içermesine ve sağlığa zararı dokunan hale gelmesine niçin olur. Patates kızartması bu  etkenlerden dolayı rejim listelerinde kızartma yerine haşlanmış patates olarak kendisine yer buluyor.

1 tabak patates kızartması yedikten sonrasında alınan kalorinin yakılması için minimum 2 saat kadar tempolu koşu yapılması gerekir. kızartılmış patatese her ne kadar rejim listelerinde yer vermesekte danışanların isteklerine bakılırsa fazlaca sık olmamak koşuluyla kimi zaman kızarmış patates de ilave edilebilir.

1 Tabak Patates Kızartmasının Gıda Değerleri

 1. 1 tabak patates kızartması ortalama 536 (kcal) kalori ihtiva eder.
 2. 1 tabak patates kızartmasında 32.5 gram karbonhidrat bulunur.
 3. 1 tabak patates kızartması 4.4 gram protein ihtiva eder.
 4. 1 tabak patates kızartmasında 31.5 gram yağ bulunur.
 5. 1 tabak patates kızartmasında 563 mg sodyum, 1250 mg potasyum, 65 mg kalsiyum ve 3 mg demir bulunur.
 6. 1 tabak patates kızartmasında 13 mg A vitamini ve 10 mg C vitamini kıymeti bulunur.

Patates Kızartmasının Sağlığa Zararları

 1. Patates, nişastası bolca bir sebze olduğundan kalori oranı oldukça fazladır ve obeziteye niçin olabilir.
 2. Patates kızarması damar sertliğine ve damar tıkanıklığına sebep olduğu bilinmektedir.
 3. Kan şekerini fazlaca süratli bir halde yükseltir.
 4. Ramazan ayında oruç tutan kimseler, sahurda patates kızartması tüketirlerse, fazlaca acele acıkırlar ve susarlar.
 5. Patates kızarması başta mide olmak suretiyle bir fazlaca kanser hastalığına sebep olmaktadır.
 6. İltihabı hastalıklar da patates kızartmasının niçin olduğu rahatsızlıklar arasındadır.
 7. Hamile hanımlarında fazlaca fazla patates kızartması ve patates cipsi tüketmesi, doğacak bebeğinin aşırı kiloluluk, yada şeker hastası olmasına niçin olabilmektedir. Ek olarak hamile iken bu şekilde dengesiz beslenen anne adayları, kendileri de fazlaca kilo alarak sıhhatli ve güvenli doğum gerçekleştiremezler.
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.