Papatyanın Cilde Yararları Neler Cilde Iyi mi Uygulanır

0

Papatya, antioksidan, antibakteriyel ve antiinflamatuar özellikleri ile cilt için oldukca faydalıdır. Papatya ile hazırlanan papatya suyu yada papatya çayı sivilceyi geçirir, cilt kuruluğunu giderip cildi nemlendirir, ciltteki kaşıntılara bile iyi gelir.

Cilt İçin Papatya Suyu Iyi mi Hazırlanmış olur?

1 bardak suyu cezvede kaynatın içine 1 tane sallama papatya çay poşedi yada aktardan alacağınız papatyadan 1 tatlı kaşığı atıp karıştırın. Ilımaya bırakın. Temiz bir pamuğu buna batırıp her gün cildinize sürün.

Papatya Suyunun Papatya Çayının Cilde Yararları

Papatya suyu yüzyıllardır cilt beyazlatıcı olarak kullanılmıştır. Bu nebat çayı muhteşem naturel cilt ağartıcı görevi görür. Cildinizi aydınlatır ve naturel olarak sıhhatli bir ışıltı verir. Üç yiyecek kaşığı kurutulmuş papatya çiçeğini 1 bardak su ile 8-10 dakika kaynatın. Karışımı süzdükten sonrasında karışıma bir çorba kaşığı bal ve gül suyu ilave edin. Bunu yüz ve boyun bölgesine uygulayın ve ortalama 15 dakika beklemeye alın ve ondan sonra suyla iyice durulayın. Bu yöntem cildinizi beyazlatır ve aydınlatır.

Papatya suyu gözenekleri sıkılaştırır, cildinizi yumuşatır ve iki ila üç haftalık bir süre süresince devamlı kullanıldığında lekeler ve sivilce izlerini giderir.

Papatya çayı, papatya suyu sivilce için naturel çözümdür. Papatya, sivilceyle ve akne izlerine karşı savaşabilir ve anksiyolitik ve antioksidan özellikleriyle sivilce ve sivilce izlerini ortadan kaldırabilir. Sivilce tedavisi için papatya kullanmanın iki yolu vardır. Çay olarak içilebilir. Veya bir fincan sıcak suya 1 tatlı kaşığı papatya yada 1 tane sallama papatya çayı atılır, ılınmaya bırakılır, temiz bir pamuk papatyalı suya bandırılır ve bu cilde sürülür.

Papatya suyu naturel peelingtir. Papatya çayını sütle karıştırılıp harmanlandığında oldukca iyi bir vücut ve yüz peelingi sağlar. Papatya ile peeling hazırlamak için başka bir yöntemde, papatya suyunu şeker ve zeytinyağı ile karıştırmaktır. Bu peelingi nazikçe yüzünüze uygulayın ve masaj yapın. Cildinizi soğuk suyla durulayın ve nazikçe kurulayın. Cilde peeling uygular kuruluğu giderir ve cildi parlatır.

Papatya çayı, cilt yüzeyine topikal olarak uygulandığında cilt tahrişini ve güneş yanıklarını yatıştırmada oldukca etkilidir. Sıcak suda beklettiğiniz papatya çay poşetleri bununla beraber bilgisayar başlangıcında uzun saatler çalıştıktan sonrasında yada TV izledikten sonrasında bitkin gözler için yatıştırıcı tesir sağlar.

Papatya çayının bir öteki oldukca mühim faydası, göz altındaki koyu halkaları morlukları tedavi etmek için kullanılabilmesidir. Bu ev ilacı için, papatya çayı poşetini 5 dakika sıcak suda beklemeye alın ve arkasından ılımaya bırakın. Gözlerinize bunu tutup 5 dk yatar vaziyette bekleyin. Bu yöntem, göz altındaki koyu morlukları ve göz şişkinliğini gidermeye destek sağlar.

Papatya suyu, antiinflamatuar ve antioksidan özelliklerinden dolayı ciltteki şişkinlik ve kızarıklığı azaltmada, hasar görmüş cildi onarıp yatıştırmakta da oldukca etkilidir. Mesela göz çevrenizde arpacık çıkacaksa bunu önlemek için sıcak suda beklettiğiniz sallama çay poşedini gözünüze tutabilirsiniz.

Papatya çayı cilt için oldukca iyi bir nemlendirici ve temizleyicidir. Papatya çayında bulunan bileşenler akne için de oldukca iyi bir maske görevi görür ve cildi kuruluktan kurtarmış olur. Papatya, cildi içeriden beslediği ve nemlendirdiği için ciltteki kurulukla, akne sorunlarıyla savaşır.

Papatya, antioksidan ve anti-mikrobiyal özelliklerinden dolayı kuvvetli iyileştirici özelliklere haizdir. Hem de iyi bir dezenfektan görevi görür ve cilt yüzeylerindeki yaraların ve minik kesiklerin geçmesinde kullanılabilir.

Papatya çayı, bolca oranda antioksidan deposudur. Antioksidan, vücutta bulunan ve cilt hücrelerine zarar veren özgür radikallerle savaşmaya destek sağlar. Böylelikle özgür radikallere karşı muhteşem koruma sağlar ve herhangi bir cilt hasarını önler. Bir araştırma, papatya çayının bakterilere karşı mücadelede oldukca etkili bulunduğunu ve bundan dolayı yüzdeki sivilce ve yara izlerini önlemede kuvvetli bir ev ilacı olarak kullanıldığını kanıtladı.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.