Orkide Ne Süre Iyi mi Budanır Yaprağından Iyi mi Çoğaltılır

0

Orkide çiçeği evlerde, ofislerde en fazlaca tercih edilen ve sevilen çiçekler içinde yer alır. Orkide, Salepgiller ailesinden olup vatanımızda de yetiştirilmektedir.  Tropikal ve ılıman bitkisi olan orkide kendiliğinden yetişir.  Orkide görüntü olarak son aşama güzel ve zarif bir çiçektir.  Orkide çiçeği beyaz, pembe, mavi, kırmızı fuşya, eflatun renklerine haiz olup oldukça narin bir çiçektir. Güzelliğinin yanı sıra bulunmuş olduğu ortama pozitif enerji verir. Orkide bakımı kimisi tarafınca zor denilse de aslen bakımı oldukça kolay bir çiçektir. Orkide güzel bakıldığında senede 2-3 kez çiçek verdiği şeklinde çiçekleri de oldukça dayanıklı olur. Bu makalemizde orkide bakımı iyi mi yapılır?  Orkide sulaması, çoğaltması ve budaması iyi mi yapılır? Bunlardan bahsettik.

Orkide Bakımı Iyi mi Yapılır?

Orkidenin bulunmuş olduğu odanın sıcaklığı gündüzleri 23 aşama, geceleri de 18 aşama olmalıdır. Orkideniz bulunmuş olduğu yeri sevmiş ise oda sıcaklığındaki ufak değişimler orkidenizi etkilemeyecektir.

Orkide çiçekleri için rutubet oldukça önemlidir. Orkide saksınızı çakıl taşı ve su dolu kap içine oturtturun. Böylece altta kalan su çakılların altında olacak ve orkidenizin nemli olmasını elde edecektir.

Orkidenizin nemini arttırmak için bir başka yöntem ise günlük olarak su dolu sprey ile orkidenin yapraklarına su püskürtmek olacaktır.

Orkidenizi 4 ya da 7 günde bir sulayın. Yaz sıcaklarında daha çok su isteyen orkide kış mevsiminde o denli su istemez.  Dikkat etmeniz ihtiyaç duyulan orkidenizin toprağının hafifçe nemli olmasıdır.

Orkideler toprağı kurumadan sulanmayı sevmezler. Orkidenizi sulamak için su dolu kap içine saksınızı batırıp çıkarma yöntemiyle sulayabilirsiniz. Bir öteki yöntem ise musluğu açın ve orkidenizi suyun altında her tarafı ıslanacak kadar tutun ve aşağısından suyu tamamen süzülmesini bekleyin.

Narin çiçek orkide, güneşin direkt olarak kendisine gelmesini sevmez. Aydınlık ortamı seven orkide için en iyi yön doğu cephesidir.  Eğer orkidenizi konumlandıracağınız yer cenup, batı cephe tarafı perde kullanarak orkidenin direk güneş ışığı almasını önleyebilirsiniz.

Orkidenizin çiçekleri döküldüğünde üzülmeyin. Tekrardan çiçeklenmesi için 16 derecenin altında olan bir odada ortalama 15-20 gün kalmasını sağlayın. Bu süre zarfında geceleri tertipli olarak orkidenizin yapraklarını su dolu sprey ile su püskürtmelisiniz.

Orkide Budaması Iyi mi Yapılır?

Orkide çiçeğiniz eskisi kadar fazlaca çiçek açmadığında ölü kısımlardan kurtulması, şekilli büyümesi ve çiçeklenebilmesi için budanmalıdır.

Orkide budama işlemi orkidenizin sapının  kahverengine yakın bir renkte olduğu vakit yapılmalıdır.

Orkide çiçekler fazlaca sık budanmamalıdır. Budama işlemini Eylül veya Kasım aylarında yapılmalıdır. Bu aylarda orkideler dinlenme dönemindedirler. Orkidenizin bir dahaki çiçek açma süreci öncesi budama işlemi yapıldığında hem güçlü hem de daha çok çiçek açan bir orkideye haiz olabilirsiniz.

Çiçeğinizin yaprakları açtıktan bir süre sonrasında kuruyacaktır. Orkidenizin yaprakları kuruduktan sonrasında, kuruyan yapraklar orkidenin gövdesine yakın kısımdan temiz budama makasıyla kesilmelidir.

Orkidenizin kökünden çıkan dalları budamamalısınız. Bir çok şahıs güzel görünmediğinden dolayı budamak isterler. Sadece köklerini budarsanız orkidenize zarar verir, çiçek açmasını engellemiş olmuş olursunuz.

Orkide Yavrusu (Keiki) Iyi mi Bakılır?

Orkidenizi çoğaltıp daha güzel bir görüntü elde etmek için birkaç önerimizi sizinle paylaşıyoruz. Orkidelerin uç kısımlarında bulunan keiki denilen yavru orkideleri anaç orkideden ayırmanız gerekiyor. Bu yavru orkideler ilkbaharda kendini gösterir.  Kökleri olgunlaştıktan sonrasında değişik bir saksıya dikilmeye hazırdırlar. Sadece burada dikkat edilmesi ihtiyaç duyulan nokta yavru orkideleri dikeceğiniz toprağın geçirgen ,iri taneli ve gevşek yapıda olması gerekir. Saydam bir saksı içinde ışık alan ve ferah bir yerde olmasına itina göstermelisiniz. Doğal olarak yavru orkideler daha hassa oluğu için güneşi görmemesi gerekir. Tertipli bir halde sulayıp sevgiyle bakmalısınız. Ufak saksılara alıp keiikiler kök verip geliştikçe büyük saksıya geçilmelidir. Topladığınız yavru orkideleriniz köklerinden minimum iki yaprak bulunması gerekir. Yoksa yavru orkideniz olgun orkideye dönüşmesi mümkün olmayacaktır. Bu tarz şeyleri uyguladıktan sonrasında orkideniz çiçek vermek için hazırdır.

Orkidelerinizin keiki üretme sürecini hızlandırmak için orkidelerinizi evinizin karanlık bir köşesine alarak 1 ay süresince sulamamanız gerekir. Bu süreçte orkide, keiki üretmeye adım atar. Sadece kimi zaman bu yöntem istenilen sonucu vermeyedebilir. Kendiniz deneyerek deneyim edebilirsiniz.

Orkide Ne Süre Sulanmalıdır?

Orkide bakımında en mühim husus orkideyi sulama işlemidir. Orkideyi sulama tekniği öteki salon çiçeklerinden farklıdır. Iyi mi sulanmasını bilmeden orkidenizi suladıysanız orkideniz zarar görür. Orkidenize hem seneler süresince bakmak hem de sıhhatli büyümesinin istiyorsanız sulama işlemine dikkat etmelisiniz. Sulama işlemi saksınızın boyutuna bakılırsa değişebilir. Orkide çiçeği 2 şekilde sulanabilir.

Daldırma yöntemi ile orkide sulama:

  • Bu yöntemde su dolu bir kova içinde orkide saksınızı batırıp çıkarmalı birkaç kez bu şekilde yine etmelisiniz.
  • Suyun ısısı oda sıcaklığında olmalıdır.
  • Kovanın içine doldurduğunuz su oranı saksıyı batırdığınızda yarısına kadar gelmelidir.
  • Tüm toprak ıslandıktan sonrasında saksıyı kaldırıp akan suyun süzülmesini bekleyin.
  • Orkidenizi saksı altlığının üstüne koyun.
  • Gün içinde deneyin eğer saksı altlığında su birikmişse suyu boşaltın. Birkaç gün bu şekilde devam edin.
  • Orkideniz için daldırma tekniği kullanacaksınız kovanın içindeki suyu yalnızca orkide için kullanın. Evinizde bulunan öteki çiçekleri kova içine daldırdıktan sonrasında orkideyi de batırırsanız, eğer bitkilerde hastalık var ise birbirine geçebilir.

Dökme yöntemi ile orkide sulama:

Bu yöntem de ise Orkidenizi düzgüsel çiçek sular şeklinde çiçek sulayıcıyla veya pet şişeyle sulanır. Orkidenizi suladıktan sonrasında toprağın tamamının ıslandığından güvenli olun. Fazla su dökerseniz veya azca sularsanız orkideniz orkidenizin ömrünü kısaltmış olmuş olursunuz.

Yukarıda belirttiğimiz sulama şekillerinin haricinde birkaç günde bir su dolu sprey ile orkidenin yapraklarına su püskürtmelisiniz. Orkidenin yapraklarına su püskürtmek çiçeğinizin ömrünü daha da uzatacaktır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.