Omlet Kalori Kıymeti Nedir Hangi Omlet Kaç Kalori Yapar?

0

Omlet, sabah kahvaltılarında çoğunlukla tüketilen ve oldukça sevilen sıhhatli bir yemektir. Yapımı da fazlaca kolay olan omlet, oldukça doyurucu ve faydalıdır. Omletin ana malzemesi yumurtadır, sadece evde bulunan birçok araç-gereç ile zenginleştirilebilir. Omleti ister mütevazı yumurta ile ister de yumurta ile beraber içine sucuk, kaşar, patates, soğan, ıspanak ve yulaf şeklinde çeşitli malzemeler katarak yapmak mümkündür.

Omlet Kaç Kaloridir?

  • Diyetisyen Tuğçe Sert 1 porsiyon (55 gram) omlette 101 kalori bulunduğunu bildiriyor.
  • 1 orta porsiyon (110 gram) mütevazı 2 yumurtalı omlette 202 kalori bulunmaktadır.
  • 1 orta porsiyon lor peynirli omlet 222 kaloridir
  • 1 orta porsiyon kaşarlı omlet 240 kaloridir
  • 1 orta porsiyon sucuklu omlet 242 kaloridir
  • 1 orta porsiyon soğanlı omlet 197 kaloridir
  • 1 orta porsiyon ıspanaklı omlet 147 kaloridir
  • 1 orta porsiyon mantarlı omlet 135 kaloridir
  • 1 orta porsiyon yulaflı omlet 209 kaloridir.
  • 1 orta porsiyon patatesli omlet 250 kaloridir

Omletin Sağlığa Olan Yararları Nedir?

Omletin ana malzemesi yumurtadır. Yumurta, içinde birçok vitamin, mineral ve protein ihtiva eder. Hem de kolin içinde ne olduğu bakımından varlıklı bir besindir. Kolin ise, beyin sağlığı için lüzumlu olan görkemli bir gıda maddesidir, zihni kuvvetlendirir ve beyin hastalıklarına karşı koruyucudur. 

Omlet tam bir protein deposudur. Protein, vücut tarafınca üretilemediği için, vücuda dışarıdan alınılması ihtiyaç duyulan bir besindir. Yumurtada bolca bulunan bolca protein, vücudun büyümesini ve gelişmesini sağlar. Hem de protein; kansızlığı önler, kas ve kemik gelişimini destek sunar. Protein deposu olan omlet, bilhassa sporcular, hamileler ve emziren anneler tarafınca tüketilmesi ihtiyaç duyulan bir besindir.

Omlet yapımında içine çeşitli sebzeler katmak mümkündür. Şahıs dilediği malzemeyle kendine omlet hazırlayabilir. Omlet yaparken içine katılan yeşil sebzeler ve yumurta, kişinin uzun süre tok kalmasını sağlar. Ek olarak yeşil sebzeyle meydana getirilen omlet, uzun süre tokluk vereceğinden, kişinin zayıflamasına da destek sağlamaktadır.

Omletin yapımında kullanılan yumurtada bol miktarda A vitamini bulunur.  A vitamini, göz sağlı ve kemik gelişimi için lüzumlu olan mühim bir vitamindir. Bunun için omletin yararları arasına göz sağlığını korur ve kemik gelişimini destek sunar diyebiliriz.

Omlette bol miktarda B grubu vitaminleri bulunur. B grubu vitaminleri, sinir sistemi hastalıklarının iyileşmesinde etkili olan vitamin grubudur. Hem de omlette bulunan B grubu vitaminleri saç gelişimine de destek sağlamaktadır.

Omlet Gıda Kıymeti Nedir?

100 gram mütevazı omletin gıda değerleri;

Kalori (kcal) 153

Doymuş Yağ 3,3 g          

Toplam yağ 12 g

Trans yağ 0,7 g 

Kolesterol 313 mg

Potasyum 117 mg          

Sodyum 155 mg

Karbonhidrat 0,6 g         

Şeker 0,3 g

Rejim Lifi 0 g      

Protein 11 g

Kalsiyum 48 mg

C Vitamini 0 mg

D Vitamini 69 IU

Demir 1,5 mg

Magnezyum 11 mg        

B6 Vitamini 0,1 mg

Kobalamin 0,8 µg

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.