Okul başarısını arttırmanın 10 yolu

0

Çocuğunuzda herhangi hususi bir engel olmadığı müddetçe, okulda başarı göstermiş olmaması için bir niçin yoktur. Bunun için yazımızın devamında çocuğunuzun okul başarısını arttırması için lüzumlu bilgilerden bahsettik.

Çocuklarda Başarının 10 Sırrı

1. Çocuğunuzu kahvaltı yaptırmadan okula göndermemelisiniz.

Güne zinde başlamaları için okula gitmeden ilkin sıhhatli bir kahvaltı yapmak önemlidir. Kahvaltıda fındık kreması şeklinde şekerli besinler ve karbonhidrattan uzak durulmalıdır. Bu besinler enerji veriyor olsa da birkaç saat sonrasında kan şekerini düşürür ve çocuğunuzun konsantrasyonunu kaybetmesine niçin olur.

Çoğu zaman süt, peynir, menemen, yumurta yada sebze içeren çeşitli kahvaltılıklar hazırlamalısınız. Ek olarak çocuğunuzun beslenme çantasına badem, fındık yada ceviz şeklinde yemişler koyarak, beyin gelişimine katkı sağlayabilirsiniz. Bu tür besinler gelişme ve gelişmeye katkı sağlarken, hafızanın güçlenmesini ve zihin gelişimini destekleyerek çocuğun başarısını arttıracaktır.

2. Çocuğunuza savaşım etmeyi öğretmelisiniz.

Mücadeleci ve azimli çocuk her işin üstesinden gelmeyi bilir ve başarının yollarını kendisi çizer. Evet, evladınız size ihtiyacı olduğunda daima yanında olduğunuzu hissetmelidir. Sadece yaşamın bazı zorluklarını kendisinin aşması icap ettiğini de yaşayarak öğrenmesi gerekir.

Bunun en güzel örneği gruplaşarak oynanan oyunlarıdır. Çocuk, kendi grubu için elinden geleni yapar ve emek vermenin kıymetini de böylece anlamış olur. Lakin burada ince bir çizgi var; çocuğunuza aşırı istekli olmayı değil, savaşım etmeyi öğretmelisiniz.

3. Çocuğunuza itimat vermeli ve onu desteklemelisiniz.

Evlatların okullarında ve yaşamlarında daima başarı göstermiş olabilmeleri için desteğe gereksinimleri vardır. Bu destek anne ve babanın çocuğuna verebileceği en güzel şeydir. Çocuğunuzla söyleşi etmek, gülüşmek, dokunmak ve öpmek onu sevdiğinizi gösteren davranışlardır.

Bununla birlikte kimi zaman onunla baş başa kalmak ve dinlemek kendisini duygusal olarak güvende hissetmesini elde edecektir. Ihmal etmeyin, kendine güvenen çocuk daima başarılıdır.

4. Çocuğunuzun okula istekli olup olmadığını gözlemlemelisiniz.

Evladınız okuldan eve ulaştığında yüz ifadesinden azca oldukca ruh halini anlayabilirsiniz. Bu yüz ifadesi, başarıyı etkileyen faktörlerin en önderlik yapar. Eğer evladınız okula devamlı isteksiz gidiyor ve mutsuz dönüyorsa bunun sebebi öğrenmelisiniz. Derslik dostlarıyla ve öğretmeniyle iletişimlerini sorgulamalısınız.

5. Çocuğunuzun görmek istediğiniz huylarına odaklanmalısınız.

Çocuğunuzun devamlı yanlış ve olumsuzluklarına odaklanırsanız, çabasını ve pozitif taraflarını göremeyeceksiniz. Bunun neticesinde evladınız ne yaparsam yapayım aileme yaranamıyorum düşüncesine kapılacak ve motivasyonu düşecektir.

Başarının sırrı, iyi bir motivasyondan geçer. Bir de bu motivasyon aileden gelirse yetiştirdiğiniz ağacın meyvelerini en kısa zamanda toplayabilirsiniz.

6. Çocuğunuzla keyifli egzersizler yapabilirsiniz.

Egzersiz yapmak vücudumuzu zinde tuttuğu şeklinde beyin sağlığı için de lüzumlu kimyasalları uyarmaktadır. Bu kimyasalların artmasıyla birlikte çocuğunuzun hafızasını güçlenir, öğrenme gayreti artar ve düşünme kapasitesi gelişmeye adım atar.

7. Çocuğunuzun bazı mevzu hakkında fikirlerini sorgulamalısınız.

Evladınız size bir şey sorduğunda ona direkt doğru yanıt vermek yerine, onun da düşüncelerini sormalısınız. Mesela; sen bu mevzu hakkında ne düşünüyorsun? kabul edebilirsiniz. Bu şekilde sorular sormanız çocuğunuzun beynini zorlayarak, öğrenme potansiyelinin artmasına destek olacaktır.

8. Çocuğunuza mesuliyet duygusunu aşılamalısınız.

Çocuğunuzun okulda daha başarı göstermiş olması için bazı sorumluluklarını yerine getiriyor olması gerekir. Kendi sorumluğunu bilen çocuk daha başarı göstermiş olur. Mesela okul çantasını kendi hazırlamalı, ödevini yapmalı, yatağını toplamalı, kendisi giyinmeli ve banyo etmelidir.

Bu alışkanlıkların hepsini bir zorunluluk olarak değil, kendisi için yaptığını bilmelidir. Bu şekilde çocuklar kendi başlarına bir şeyler yapabildikleri için daha özgüvenli olurlar. Netice itibariyle sorumluluğunu bilen ve özgüven sahibi olan çocuklar başarı göstermiş olmaya daha eğilimlidir.  

9. Çocuğunuzun uyku saatini düzene sokmalısınız.

Meydana getirilen araştırmalara gore gece uykusunu iyi alan evlatların okulda daha başarı göstermiş olduğu bilinmektedir. Oldukca geç vakitte uyumayan ve kafi sürede uykusu alan evlatların IQ seviyesi daha yüksek çıkar. Bunun sebebi, gün içerinde öğrenilen tüm bilgilerin işlenmesi ve hafızada depolanması uyku saatleri içinde gerçekleşir.

Sadece bunların olması için, uyku saatleri oldukca önemlidir. Uyku yardımıyla piskoloji rahatlar, mutluluk depolanır ve bilişsel zeka işlevi artar. Çocuğunuzun daha başarı göstermiş olabilmesi için bir an ilkin uyku saatini düzene girmesi gerekmektedir.  

10. Çocuğunuzla hızla gelişen teknolojinin arasına kota koymalısınız.

Çocuğunuza gün içinde bir saat belirlemeli ve o vakit dilimi içinde telefonla yada tabletle oynamasına izin vermelisiniz. Bununla birlikte uyku saatinden ilkin kesinlikle telefon, bilgisayar vb. oynamaması gerekmektedir. Bundan dolayı cihazlardan çıkan mavi ışık, çocuğunuzun uykusunu getiren hormon salımını engelleyecektir.

Mümkün olduğunca, teknolojiden uzak kalmaya ve onun yerine keyifli aktiviteler yaparak zamanı kaliteli geçirmeye itina gösterin. Teknolojiyi yerinde kullandığımızda yararlıdır, öteki türlü çocuğun kişiliğine ve beynine zarar verdiğini unutmamalıyız.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.