Oksijenli Su İle Limonla Tüy Sarartma Yüzdeki Tüyler Iyi mi Sarartılır?

0

Tüy sarartıcı kimyasal maddeler kullanmadan evde mutfağınızda bulunan malzemelerle yüzünüzdeki, vücudunuzdaki, kol ve bacaktaki tüyleri, kılları sarartmak ister misiniz? Bu makalemizde oksijenli su ile, limonla, papatya, bal ile vb maddelerle bütçenizi zorlamadan süratli ve kolay bir halde tüylerin rengini açan onları naturel yoldan sarartan  bitkisel çözüm olabilecek yöntemlerden bahsedeceğiz.

1.Yöntem Oksijenli Su İle Tüy Sarartma

Malzemeler

 1. Oksijenli su
 2. Pamuk

Yapılışı: Hidrojen peroksit olarak da malum oksijenli su tüyleri sarartmak için kullanabileceğiniz en etkili ve ergonomik yöntemdir. Yapmanız ihtiyaç duyulan işlem fazlaca kolay, eczaneden oksijenli su satın alacaksınız. Oksijen suyundan pamuğa birazcık döküp sarartmak istediğiniz tüylere sürüp bekleyeceksiniz. Eğer daha süratli bir halde tüylerinin renginin açılmasını istiyorsanız 15-20 dk güneşte beklemek oksijenli suyun tesirini artıracaktır. Oksijen kimyasal bir madde olduğundan bazı ciltlerde alerjiye niçin olabilir. Bundan dolayı oksijenli suyu yüzünüze uygulamadan yüzünüzde görünmeyen bir yere mesala favorilerinizin olduğu yere oksijenli su sürüp sizin cildinize dokunup dokunmadığını kontrol edebilirsiniz.

2. Yöntem Limonla Tüy Sarartma

Malzemeler

 1. 1 tane limon suyu
 2. Yarım bardak su

Yapılışı: Bir kasede su ve taze sıkmış olduğunuz limon suyunu karıştırın. Pamuğu bu karışıma batırıp saratmak istediğiniz tüylerin uygulayın. Bu yöntemle kol ve bacaklardaki tüyleri  sarartacaksanız minimum 2 saat süresince güneşlenmeyi sağlayın. Sadece limondaki asit oranı yüksek olduğundan kılları sarartırken cildinizi birazcık tahriş edebilir. Bundan dolayı limonu yüzünüzde kullanacaksanız aşağıdaki yöntemi ilk olarak kulağınızın arkasına sürüp deneyin, eğer kızarıklık, şişme, tahriş yoksa yüzünüz içinde güvenle kullanabilirsiniz.Tüy rengi istediğiniz açıklığa ulaşana kadar haftada 1-2 kere yeniden edin.

3. Yöntem Papatya İle Tüy Sarartma

Malzemeler

 1. Papatya
 2. Su
 3. Pamuk

1 su bardağı suyu cezvede kaynatın. Suyu ocaktan alıp içine 1 yiyecek kaşığı kurutulmuş papatya çiçeği atıp ılıyana kadar bekleyin. Arkasından bu suya pamuğa batırıp rengini açmak istediğiniz tüylerin üstüne sürün.Minimum 2 saat süreyle  güneşlenin. Papatya güvenli bir halde tüylerinizin rengini açacaktır.

4. Yöntem Limon Ve Şekerle Tüy Sarartma

Limon asidik yapısı yardımıyla ve ağartıcı özelliği ile en etkili naturel tüy sarartıcılarındandır. Hatta limon suyu bu özelliğinden dolayı saç rengi açıcı olarak da kullanılabilmektedir.

Malzemeler

 1. 1, 5 yiyecek kaşığı limon suyu
 2. 1 tatlı kaşığı şeker

Yapılışı: Bu malzemeleri güzelce karışıtırın. Arkasından tüylerinizin sararmasını istediğiniz yere masaj yaparak nazikçe sürün. 5-10 dk beklesin. Arkasından suyla sudan geçirin.

5. Yöntem Bal İle Tüy Sarartma

Bal, saç rengini açmak için de kullanılan en etkili naturel tüy sarartıcı maddelerdendir. Bal, saçlarınızı olduğu benzer biçimde yüzünüzdeki ve vücudunuzdaki tüyleri sarartmaya da destek olacaktır. Bu mükemmel madde cildin pH seviyesini dengeleme özelliği yardımıyla tüm ciltlerde güvenle kullanılabilir. Yüzdeki ve vücuttaki tüyleri sarartma amaçlı kullanacağınız bal ve limon ile yardımıyla yüz güldürücü sonuçlar elde edeceksiniz.

Malzemeler

 1. 1 yiyecek kaşığı bal
 2. Yarım tatlı kaşığı limon suyu

Yapılışı: Bir kasede bal ve limon suyu iyice karıştırın. Parmaklarınızla tüyleri sarartmak istediğiniz bölgeye bu karışımı sürün. Yüzünüze birazcık su sürüp bal ve limonu masajla cildinize yedirin.15-20 dk sonrasında su ile sudan geçirin.

6. Yöntem Nohut Unu İle Tüy Sarartma

Nohut unu naturel peeling özelliği yardımıyla cildi ölü hücrelerden arındırıp, kılların sararmasına destek verir.

Malzemeler

 1. 1 yiyecek kaşığı nohut unu
 2. Yarım yiyecek kaşığı süt
 3. Yarım tatlı kaşığı zerdeçal

Yapılışı: Tüm malzemeleri bir kaseye koyup macun kıvamına gelene kadar iyice karıştırın. Tüylerin rengini açmak istediğiniz yere sürüp 15 dk bekleyin. Temiz bir bezi ılık suya batırıp masaj yapar benzer biçimde maskeyi yüzünüzden çıkarın. Isterseniz bu karışıma yarım tatlı kaşığı yoğurt yada yarım tatlı kaşığı gül suyu ekleyip daha etkili olmasını sağlayabilirsiniz. Nohut ununu büyük marketlerden yada internetten satın alabilirsiniz.

7.Yöntem Tarçın İle Tüy Sarartma

Tarçın saç rengini açmakta kullanıldığı benzer biçimde tüyleri sarartmak için de kullanılabilir.

Malzemeler

 1. 2 tatlı kaşığı tarçın
 2. 2 tatlı kaşığı zeytinyağı
 3. 1 tatlı kaşığı bal
 4. 1 tatlı kaşığı limon suyu

Yapılışı: Tüm malzemeleri bir kasede karıştırın. Tüylerin üzerini bu karışım ile kapatın. Minimum 4 saat süreyle, beklemeye alın. Bolca su ile yıkayarak durulayın.

8. Yöntem Zerdeçal ve Süt İle Tüy Sarartma

Malzemeler

 1. 1 yiyecek kaşığı zerdeçal
 2. Yarım yiyecek kaşığı süt

Yapılışı: Zerdeçal geçmişten günümüze tüy saratmak amacıyla kullanılagelmiş baharatlardandır. 1 yiyecek kaşığı toz zerdeçal ile yarım yiyecek kaşığı sütü karıştırıp macun kıvamına getirin. Tüyleri sarartmak istediğiniz bölgeye sürüp 15 dk bekleyin. Arkasından soğuk suyla yıkayıp havluyla durulayın. Zerdeçal cilt boyama özeliği sebebiyle cildinizde açık sarı bir renk tonunda lekelenmeye yol açabilir bu yüzden zerdeçal süt maskesini hafta sonu evden çıkmadığınız bir günde deneyin. Bu kir geçicidir.

9. Yöntem Domates Ve Bal İle Tüy Sarartma

Malzemeler

 1. 2-3 tatlı kaşığı domates suyu
 2. 1 tatlı kaşığı bal

Yapılışı: Domates ve bal her iki madede yüzdeki, vücuttaki tüyleri saratmakta etkili rol oynayan naturel ağartıcılar ihtiva eder. 2-3 tatlı kaşığı domates suyu ile 1 tatlı kaşığı balı iyice karıştırın. Bu karışımı sarartmak istediğiniz tüylere sürüp kurumaya bırakın. Arkasından suyla durulayın.

9. Yöntem Papaya Meyvesi ve Süt İle Tüy Sarartma

Malzemeler

 1. 2 yiyecek kaşığı rendeden geçirilmiş papaya
 2. 1 tatlı kaşığı süt

Papaya tüyleri ağartmak için kullanabileceğiniz naturel maddelerdendir.Bir kapta 2 yiyecek kaşığı rendeden geçirilmiş papaya meyvesi ile 1 tatlı kaşığı sütü karıştırın. Parmaklarınız yardımıyla tüyleri sarartmak istediğiniz alana bu karışımı sürüp 15-20 dk beklemeye alın. Arkasından yüzünüzü sudan geçirin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.