Oksidan Nedir Saç Boyası Oksidan Numaraları Ne Oksidan Saç Açar mı?

0

7 Adımda Oksidanla Evde Saç Açma Yöntemi

Oksidan Krem Nedir Iyi mi Kullanılır 20, 30,40,50,60 Volüm Oksidan Saçı Ne Kadar Açar?

Oksidan içinde hidrojen ve peroksit bulunduran, saç boyası ile beraber kullanılıp, saç boyasının daha etkili olarak saça nüfuz etmesini elde eden kimyasal bir maddedir.  Oksidan krem kozmetikçilerden satın alınıp saç rengini açmak için kullanılabilir. Böylece saç boyalarından fazlaca daha ucuza saç renginizi açabilirsiniz. Sadece oksidan bilgisizce kullanıldığında istenmeyen sonuçlara sebep olabilir. Oksidanlar 20’lik, 30’luk, 40’lık ve 60’lık olarak satılır. Bu sayı arttıkça oksidanın saç rengini açma süresi kısalır, saçı daha süratli açar. Evde saç rengini açacaksanız 40’lık oksidan kullanabilirsiniz.

Oksidan İle Saç Iyi mi Açılır?

Oksidan ile saç açacaksanız ilk olarak kozmetikçilerden oksidan satın alınır. Yukarıda bildirdiğimiz şeklinde 30’luk yada 40’lık oksidan saç rengini açmak için işinizi görecektir.

Saç rengini açmak için oksidan kullanacak olanlar saçlarına direkt uygulamak yerine boyayla karıştırmalıdır. Böylelikle daha güzel bir netice alınacaktır. Fakat boya değil de bir tek oksidan kullanacaksanız aşağıda bildirilen adımları takip ederek saç renginizi oksidasyon kremiyle açabilirsiniz.

Adım Adım Oksidan İle Saç Açma İşlemi

 1. Kirli saçlara uygulanacağından, saç rengi açıcı işlemden ilkin saçlarımızı yıkamıyoruz.
 2. Saçımızı Oksidanla açacaksak eldiven giymeyi unutmamalıyız. Bir boya kabına oksidan kremini döktükten sonrasında eldiven takmalıyız.
 3. Saçlarımızı tutam tutam bölelim. Oksidan kremi Fırça ile uygulayalım. Saçların uç kısımları diplere nazaran daha acele açılır. O nedenle ilk olarak saçlarımızın uçlarından başlamış olalım. Tüm saçımıza sürüp hafifçe bir masaj yapalım.
 4. Oksidan kremi saçımızda en fazla otuz dakika bekletelim. Bu süre zarfında saçlarımızın diplerini ve uçlarını denetim edelim. Rengi değiştiğinde derhal saçlarımızı bolca şampuanla yıkayalım. Oksidan kremi saçta ne kadar kalırsa, rengi de o denli açılır.
 5. İstediğimiz renk tonunu elde edince saçlarımızı soğuk suyla yıkayarak oksidan kremini güzelce temizleyelim.
 6. Fazla nemini de havlu yardımıyla alarak saç kurutma makinesi kullanmak yerine kendi kendine kurumasını beklemiş olalım.

Kaç Numara Oksidan Kullanmalıdır?

Hangi oksidan ne işe yarar? sorunuza aşağıdaki listeden yanıt buabilirsiniz.

 1. 20 Vol. Oksidan: Saçtaki beyazları kapamak, saçı 1-2 ton açmak ve saçları aynı tona boyamak için tercih edilir.
 2. 30 Vol Oksidan: Saçları 2-3 tona kadar açmada kullanılır.
 3. 40 Vol. Oksidan: Saçları 3-4 ton açma işleminde, balyaj ve röfle uygulamalarında etkilidir.

Oksidan İle Saç Rengini Açanların Yorumları

 1. Sarı saçlarım iyice sapsarı olsun diye oksidan kullandım. Tüm saçımı dipten uca doğru oksidan ile ıslattım ve üstünden düzleştirici ile geçtim. Faydası oldu. Sadece ister istemez yıpratıyor fakat sonuçta kimyasal olduğundan yıpratması oldukça düzgüsel. Gülü seven dikenine katlanır demişler, ben fazlaca memnun kaldım.
 2. Oksidanın saç rengini açmış olduğu doğru sadece saçların aşırı derecede yıpranmasına ve dökülmesine sebep oluyor.
 3. Oksidasyon ya da oksidan kremi olarak da bilinir. Kozmetik dükkanlarından temin edilebilir. 20, 30, 40 ve 60. vol. olanları vardır. Bu oran yükseldikçe açma süresi düşer, saçları daha yoğuğn ve kısa zamanda açar. Benim saçlarım hem açık ton hem de ince telli, bu yüzden 30’luk oksidan bana yetiyor. Her ne kadar saçlarım daha geç açılsa da yıpranmamış oluyor. Kalınca telli ve koyu renkli saçlara sahipseniz 30’luk size yarar etmez. 40’lık oksidan kullanmanızı tavsiye ederim. Saç boyama işinde usta değilseniz, Başlangıçta 60’lık oksidan kullanmanızı önermiyorum.
 4. Saç rengimi açmak için oksidan kullanacaktım. Aman ne renk açma, ne renk açma sormayın gitsin! Öyleki bir açtım ki saçımın şirazesi kaydı resmen! Çingene sarısına döndü ve çatır çatır oldu. Saçlarımı eski haline getirebilmek için senelerce uğraşıp durdum. İlk kullandığınızda oksidanın saçınıza ne yaptığını pek fark edemiyorsunuz. Fakat kendi saçınız gelmeye başladığında oksidanın saçlarınıza iyi mi zarar verdiğini anlıyorsunuz. Oksidanı saçlarda uzun süre bekletmek daha katmerli bir halde yıpratmasına sebep olabilir.
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.