Ödem Nedir, Ödem Atıcı Çay Iyi mi Yapılır Ödem Söktürücü Bitkiler Neler?

0

Vücutta sıvı birikmesine ödem denir. Ödem durumunda hücre içi sıvılar doku aralarında birikerek şişkinliğe niçin olur. Ödem bilhassa yüzde, elde ve ayaklarda şiş, şişman bir görüntüye niçin olur. Regl süreci, fazlaca tuzlu yiyecek, hamilelik, azca su tüketimi, Magnezyum ve B6 vitamini eksikliği, böbrek ve karaciğer hastalıkları, hormonal hastalıklar şeklinde durumlar vücutta ödem meydana gelmesine niçin olur. Mısır püskülü, kiraz sapı, maydanoz, zencefil, biberiye, hurma, rezene en etkili ödem söktürücü bitkilerdir. Bu makalemizde meşhur doktorların, diyetisyenlerin bildirdiği ödem söktürücü tariflere yer verdik;

Hekim Murat Topoğlu Ödem Söktürücü Tarifi

Ödem söktürücü etkili tanım Dr. Murat Topoğlu’ndan geldi. İkbalin Mutfağı programında, evlerimize konuk olan Dr. Murat Topoğlu, tamamen organik ve tanıdık bitkilerden hazırlamış olduğu ödem attırıcı ve metabolizmayı hızlandırıcı çay tarifini söyledi. Ödem attırıcı tarifteki malzemelerin hepsini aktardan satın alabilirsiniz.

Lüzumlu Malzemeler

 1. 4 su bardağı su
 2. 1 tutam mısır püskülü,
 3. 1 tutam ısırgan otu,
 4. 8-10 tane kiraz sapı,
 5. 3-4 tane defne yaprağı,
 6. 8-10 tane taze maydanoz yaprağı

Iyi mi Hazırlanmış olur, Iyi mi İçilir?

4 bardak suyu tencereye koyup kaynatın. Tüm malzemeleri, kaynamakta olan suyun içine atıp, 10-15 dakika kaynatın. Süzdükten sonrasında, gün içinde 3 kez ılık olarak için.

Dr. Nadir Saraç Ödem Söktürücü Tarifi

Lüzumlu Malzemeler

 1. Yeşil çay
 2. Kuru karanfil
 3. Mısır püskülü
 4. Kiraz sapı

Iyi mi Hazırlanmış olur, Iyi mi İçilir?

İhtiyacımız olacak malzemeler; 2 su bardağı su, büyükçe bir tutam mısır püskülü, bir tutam kiraz sapı, 5-6 tane saplarıyla beraber maydanoz, yarım tatlı kaşığı iri yapraklı yeşil çay, 2 tane kuru karanfil. Kaynayan suyun içine tüm malzemeleri koyup 4 dakika demleyip, süzgeçten geçirin. Ilındıktan sonrasında için Not: Çayı içmek için en ideal vakit sabah kahvaltıdan ilkin yada akşam üstü saatleridir.

Dr. Pınar Kaide Enç’den Ödem Söktürücü Tarifi

Lüzumlu Malzemeler

 1. Hurma
 2. Su
 3. Maydanoz
 4. Salatalık
 5. Havuç
 6. Taze zencefil

Iyi mi Hazırlanmış olur, Iyi mi İçilir?

Gece yatmadan ilkin 1 bardak suya ,1 tane kuru hurma koyup beklemeye alın. Sabah hem suyu hem hurmayı tüketin. Bağırsak hareketlerinin hızlanmasına ve ödemin atılmasını sağlar. 1 demet maydanoz, 2 salatalık ve 1 orta boy havuç suyunu karıştırıp için. Isterseniz 1 çay kaşığı rendeden geçirilmiş taze zencefil de ekleyebilirsiniz. Günde 2 kere aralarda tüketmek ödem atmanın büyülü formülünden biridir.”

Dr. Dilara Koçak Ödem Söktürücü Tarifi

Lüzumlu Malzemeler

 1. Maydanoz
 2. Kabuk tarçın
 3. Elma
 4. Zencefil
 5. Limon

Iyi mi Hazırlanmış olur, Iyi mi İçilir?

4 su bardağı kaynamış su, 1 demet maydanoz,2-3 tane kabuk tarçın,1 tane fındık büyüklüğünde zencefil, 1 elma, 1 tane limonun suyu ihtiyacımız olan malzemeler bunlardır. Kaynamış suyun içine maydanozları atın, elmayı 4 bölüme bölüp kaynayan suya atın, tarçın ve zencefili ilave edin son olarak limon suyunu da ilave edip 15 dakika kaynatıp malzemeleri süzgeçten geçirip suyunu için.

Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu’ndan Ödem Söktürücü Tarifi

Lüzumlu Malzemeler

 1. Kiraz sapı
 2. Su

Iyi mi Hazırlanmış olur, Iyi mi İçilir?

Ödem atmak için kaynayan 1 bardak suya 25 tane kurutulmuş kiraz sapını atıp 5 dakika kısık ateşte kaynatıp süzgeçten geçirin. Yedi gün günde 1 kere kahvaltıdan 2 saat sonrasında ve öğle yemeğinden 2 saat sonrasında için.

Ebru Şallı’dan Ödem Söktürücü Çay Tarifi

Lüzumlu Malzemeler

 1. 15 tane kiraz sapı
 2. 1 dal taze biberiye
 3. 1/2 limon ( dilimlenmiş )
 4. 10 tane kuşburnu
 5. 10 dal maydanoz
 6. Su

Iyi mi Hazırlanmış olur, Iyi mi İçilir?

Bildirdiğimiz tüm bitkileri cam çaydanlığa ( ya da evinizdeki uygun bir kaba ) doldurun. Maydanoz ve biberiyeyi elinizle bölebilirsiniz. Ayrı bir yerde su ısıtın. Isınmış suyu çaydanlığa dökün ve ocağa alıp kaynatın. 5 dakika kaynadıktan sonrasında alevden alın ve süzgeç yardımı ile servis yapın.

Ebru Şallı’dan Ödem Söktürücü Çay Tarifi (2. Tanım)

Lüzumlu Malzemeler

 1. Maydanoz
 2. Rezene
 3. Limon
 4. Yeşil limon

Iyi mi Hazırlanmış olur, Iyi mi İçilir?

1demet maydonoz,1 yiyecek kaşığı rezene,2 tane limon,1 tane de yeşil limon ihtiyacımız olacak malzemelerdir. Limonları kabuklarıyla doğrayıp bir tencereye koyun. Maydanozları saplarıyla doğrayıp tencereye ilave edin. Tencerenin içine birazcık su ilave edip rezeneyi ilave edin. Hafifçe ateşte kaynatın. Yatmadan ilkin büyük bir bardak soğuk olarak tüketin.

Dr. Feridun Kunak’dan Ödem Söktürücü Tarifi (1. Tanım)

Lüzumlu Malzemeler

 1. 4 bardak su
 2. 2 çorba kaşığı arpa ezmesi

Iyi mi Hazırlanmış olur, Iyi mi İçilir?

4 bardak suyun içine dolu dolu 2 çorba kaşığı arpa ( dövülmüş) koyarak 10 dakika kaynatılır. Altı kapatılarak 10 dakika demlenir. Süzülerek  sabah , öğle ,akşam  içilir kalanı buz dolabına konur.

Dr. Feridun Kunak’dan Ödem Söktürücü Tarifi (2. Tanım)

Lüzumlu Malzemeler

 1. 3 bardak su
 2. 1 demet maydanoz
 3. 1 tutam kiraz sapı
 4. 1 tutam mısır püskülü
 5. Yarım limon

Iyi mi Hazırlanmış olur, Iyi mi İçilir?

10 dk kaynatıp 10 dk. Demleyip için.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.