Ocakta Hangi Balık Yenir Ocak Ayı Balıkları Ve Sağlığa Yararları

0

Her mevsimin kendine özgü birbirinden leziz balık çeşitleri bulunur. Beyin için fazlaca yararlı olan Omega3 ve  protein, kalsiyum, fosfor, selenyum iyot ile A ve D vitaminleri, B1,B3,B6,B9 ve B12 vitaminleri yönünden besleyici ve yararlı içeriğe haizdir. Tüm balık çeşitleri birbirine benziyor olsa da aslına bakarsak içerdikleri gıda zenginlikleri açısından farklıdırlar. Mevsimine uygun taze balıklar tüketmek vücudumuzun hava değişikliklerinden negatif etkilenmemesi açısından fazlaca önemlidir. Zamanında balık tüketerek vücudun gerekseme duyduğu mineral ve vitaminlerden faydalanabiliriz.

Her balık çeşidinin yağlandığı bir süre vardır. Balıkların yağlandıkları dönem en taze ve leziz oldukları aylardır. Ocak ayında leziz olan balık çeşitleri; kefal, uskumru, hamsi, istavrit, palamut, tekir, çinekop ve kırlangıç balığıdır.

Ocak Ayında Hangi Balıklar Leziz Olur?

  • Kefal
  • Lüfer
  • Uskumru
  • Palamut
  • Tekir
  • Çinekop
  • İstavrit
  • Kırlangıç
  • Hamsi

Ocak Ayında Tüketilen Balıkların Yararları Nedir?

Kefal;

Kefal balığı beyaz renkli, iri pullu ve bolca kılçıklı yapıya haizdir. Karadeniz, Marmara, Akdeniz ve Ege denizinde yetişir. Kefal balığı kış mevsiminin Şubat ayında yağlanır ve lezzetlenir. Beyin ve sinir sistemini kuvvetlendirir, kemik gelişimine katkı sağlar. Hafızayı ve bağışıklık sistemini kuvvetlendirir, göz sağlığını korur. Hem de hayvar da kefal balığının yumurtalarından elde edilmektedir.

Lüfer;

Lüfer balığı mavimtrak yada yeşilimtırak renki olup karın kısımları gümüş renklidir. Akdeniz ve Ege’de azca görülen lüferler, çoğunlukla Karadeniz ve Marmara Denizi’nde yaşarlar. Lüfer balığı astıma yakalanma olasılığını ve kalp krizi riskini azaltır. Cildi güzelleştiren lüfer balığını mevsiminde tertipli tüketmek nüzul vakalarını da önleyecektir.

Uskumru;

Uskumru balığının sırtından aşağı inen yatay lekeli bantları vardır. Çoğunlukla Marmara bölgesinde yaşayan bu balıkların en leziz periyodu Ocak ayıdır. Uskumru balığı A ve K vitaminleri yardımıyla göz sağlığını ve kemik gelişimi destek sunar. Karaciğer fonksiyonlarını arttırır. Hem de erkeklerde sperm hareketliliği arttırarak, çocuk sahibi olma olasılığını arttıran balıklar içinde yer alır.  

Palamut;

Palamut balığının baş kısmından sırtına uzanan siyah renkli şeritleri vardır. Çoğu zaman sıcak ve ılık denizlerde bulunurlar. Palamutun varlıklı gıda içerikleri yardımıyla diş ve kemik sağlığını korur ve açık yaraların kapanma süresini hızlandırır. Cilde parlak görünüm katar ve saç dökülmesini azaltır. Potasyum içeriğyle, kan basıncını azaltır ve kolesterolü dengeler.

Hamsi;

Hamsi parlak ve büyük pullarla kaplıdır. Karadeniz, Akdeniz, Ege ve Marmara Denizi’nde yaşayan hamsiler kılçıklı yenilebilen balıklardır. Ocak ayı taze hamsi için en ideal zamandır. Kalp krizi riskini azaltan hamsi muhteviyatında bolca oranda bulunan magnezyum ve kalsiyum yardımıyla diş ve kemiklerin gelişimine destek olur. İçeriğindeki iyot yardımıyla vücudun tuz ihtiyacını naturel yoldan almayı sağlar. Sakinleştirici özelliği olan hamsi depresyonu giderir.

Tekir;

Tekir balığı bıyıklı olup vücudu pembe ve kırmızımsı renklere haizdir. Çoğu zaman Akdeniz ve Ege’de yaşarlar. Antikansorejen içeriğiyle tüm kanserler koruyuculuk yapmış olduğu şeklinde bilhassa prostat kanser hastalığına karşı kalkan olur. Diyabet ve astım hastaları için mühim yararları bulunur. İlerleyen yaşlarda ortaya çıkan osteoporoz kısaca kemik erimesine yakalanma riskini azaltır.

Çinekop;

Çinekop pulsuz bir balıktır. Karadeniz ve Marmara Denizi’nde yaşayan çinekopların en yoğun rağbet görülen zamanı Ocak ayıdır. Kemik gelişimi destekleyen çinekop balığı erkelerin sperm sayısını arttırır. Hafızayı güçlendirerek beyin fonksiyonlarını harekete geçirir. Sinir sistemi sağlığı için yararlıdır ve B12 eksikliğini giderir.

İstavrit;

İstavrit balığının vücutları roket şeklini andırıp pullu görüntüye haizdir. Karadeniz, Akdeniz, Ege ve Marmara bölgesinde yaşarlar. Ocak ayında yağlı ve leziz olur. İstavrit balığı varlıklı  gıda içeriğine haizdir. Bağışıklık sistemini kuvvetlendirir, beyin fonksiyonlarını çalışmasına destek sunar ve hafızayı kuvvetlendirir. Hem de hormon seviyesini düzenler ve metabolizmayı hızlandırır.

Kırlangıç;

Çoğu zaman Akdeniz, Ege ve Marmara Denizi’nde yaşarlar. En yoğun rağbet gördükleri süre kış mevsiminin Ocak ayıdır. Kırlangıç balığı vücuttaki hücreleri yeniler ve doku gelişiminde epey etkilidir. Bellek kaybını azaltan kırlangıç balığı beyin fonksiyonlarının hareketliliğini arttırır. Hem de kalp ve damar sağlı için fazlaca yararlıdır.  

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.