Düzgüsel Doğum Dikişlerinin Acele İyileşmesi İçin Uzman Önerileri

0

Düzgüsel doğum yaptıktan sonrasında dikiş yerlerinin süratli bir halde iyileşmesi için doktorunuz Batikon losyon, antibiyotikli merhem ve aşağıda bildireceğimiz kremleri reçete edecektir. Tüm bu tıbbi tedavi şekilleri dikiş izlerinin acele geçmesini, iz kalmamasını elde edecektir.

Düzgüsel Doğum Dikişlerinin İyileşmesi İçin Krem Önerileri

  1. Fito krem
  2. Madecassol krem
  3. Hametan krem
  4. Vagi-norm krem
  5. Bepantol krem
  6. Balaban krem

Düzgüsel Doğum Sonrası Dikişlerin Acele İyileşmesi İçin Ne Yapmalıdır?

Vajinal doğumdan sonrasında atılan dikişler alınmamakta, averaj 15-20 gün içinde kendiliğinden iyileşmektedir. Düzgüsel dikişlerin düşmesi için 1 ay beklemek de gerekebilir. Hatta kimi zaman dikişler daha çok da kalabilir. 1 ay geçmesine karşın dikişleriniz hâlâ düşmediyse doktora başvurmalısınız.

Düzgüsel doğum sonrası dikişlerin acele iyileşmesi için doktorunuza yada eczacınıza danışarak yukarıdaki kremleri kullanabilirsiniz.

Vajinal doğumda cilde kesiler atılabilir. Bunların bakımı tertipli olarak yapılmalıdır. Yoksa bazı olumsuzluklar meydana gelebilir. Dikiş bölgesi devamlı kuru ve temiz tutulmalıdır. Anne hastaneden taburcu edilirken dikişlerine pansuman yapılacaktır. Sonrasında doktorunuz size batikon adlı bir ilaç verecektir, doktorun verdiği talimatlar üstüne bu ilacı dikiş yerine sürmelisiniz. Dikişlerden dolayı bir süre ağrınız olabilir ve o bölgede hastalık hissedebilirsiniz. Fakat endişelenmeyin; bu normaldir ve geçicidir.  Bu durumda tabip ağrı kesici ilaç, antibiyotik reçete edebilir.

Hekiminiz ağrı kesici, antibiyotik ya da değişik bir ilaç yazdıysa bu ilaçları aksatmadan kullanmaya itina göstermelisiniz. Dikişlerin sebep olduğu hastalık ve ağrı yavaş yavaş hafifleyecektir. 1 ay içinde de tam olarak iyileşme gerçekleşecektir.

Dikiş atılan bölge suyla yıkanabilir. Sadece sonrasında güzelce kurulanmalı ve nemli bırakılmamalıdır. Taharetlenmeyi önden arkaya doğru yapmalısınız, böylece makat bölgesindeki mikroplar vajinaya girmez.

Dikişlerin olduğu yerde akıntı, fena koku, aşırı derecede kızarıklık ve şişlik mevcutsa zaman kaybetmeden doktora gitmelidir. Bu emareler irin ve enfeksiyon olduğuna işaret edebilir.

Tıptaki gelişmelerle beraber vajinal doğumdan sonrasında atılan kesilerin onarılması kolay bir hal almıştır. Kendi kendine eriyen dikişler bu mevzuda avantaj sağlamaktadır. Doktorunuzdan bu mevzu hakkında detaylı informasyon almanız mümkündür. Kullanılan dikişler kendiliğinden eriyebilme özelliğine sahipse bunların alınmasına gerek kalmamıştır. Doğumun peşinden averaj 8-10 günde eriyip koparak düşeceklerdir. Doğum yaptıktan sonrasında dikişlerinizin durumunu ayna ile bakarak denetim etmeniz ve bunu 2-3 günde bir tekrarlamanız önerilir. Dikişleriniz açılırsa gene lokal anestezi uygulanıp birkaç dikiş atılması gerekir.

Dikiş bölgenizde fazlaca ağrı oluyorsa bir leğeni ılık suyla doldurup içine oturmanız ya da dikişlere soğuk kompres uygulamanız iyi gelecektir. Leğen içindeki suya aktardan alacağınız 1 avuç deniz tuzu atabilirsiniz. 10 dakika bu suda beklenilip, genital bölge havlu ile kurulanmalıdır.

Lohusalık döneminde kanama olması normaldir. Fakat bunun için kullandığınız pedleri sık aralıklarla değiştirmeniz gerekir. Aynı pedi 6 saatten fazla kullanmamanız hijyen açısından önemlidir.

Kabız olmamak için tedbir alınmalı, sebze ve meyve tüketimi artırılmalıdır.

Düzgüsel Doğum Sonrası İlk Cinsellik Ne Vakit Olmalıdır?

Dr. Eray Memeç bu mevzuda şu bilgiyi vermektedir;

Vajinal doğumdan sonraki ilk 6 hafta süresince cinsel ilişkide bulunmak sakıncalıdır. Zira bu süre zarfında rahim kendini yeni yeni toparlamaktadır ve bakterilere açık bir durumdadır. Dolayısıyla enfeksiyon kapma riskki fazladır. Doğumdan sonrasında hamilelik devamlı gerçekleşebilir. Hanım tane olmadan da hamile kalabilir. Fakat ilk cinsel beraberlik esnasında ağrı hissedilebilir. Su bazlı kayganlaştırıcılar ağrı oluşmasını önleyecektir.”

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.