Nane Limon Salatalık Detoksu Ne İşe Yarar Tarifi Nasıldır?

0

İçinde yer edinen bolca miktardaki mineral ve vitamin ile salata sıhhat için oldukça faydalıdır. Bilhassa rejim ve detoksların vazgeçilmezi olan salata ile evde derhal detoks tarifi hazırlayabilirsiniz. Salata detoksu; vücuttaki ödemin atılmasına ve vücudun toksinlerden arınmasında destek olup zayıflamada etkili olmaktadır.

Salatalık Detoksu Iyi mi Yapılır?

Malzemeler

 1. 1 litre su
 2. 1 tane salatalık
 3. 1 tane limon
 4. 5-10 yaprak taze nane

Hazırlanışı

Salatalıkları dilimleyin ve sonrasında 4 su bardağı suyun içine atın. Arkasından bu suyun içine kestiğiniz limonu ve naneyi ilave edin. Elde edilmiş bu karışımı bir gece buzdolabında beklemeye alın. Ertesi sabah; aç karnına için. Günün devamında da içmeye devam edebilirsiniz. Her gün günlük olarak hazırlamanız taze içmek hem zayıflama hem de sıhhat açısından yararlı olacaktır.

Tarifini verdiğimiz bu detoksun en büyük faydası karın içindeki şişliği azaltması ve göbekte erime sağlamasıdır. Dahası vücutta sindirim sistemini iyi çalıştırıyor, kan şekeri ve tansiyonu dengeliyor. Bu detoks tüketiminde dikkat edilmesi ihtiyaç duyulan şey; sabah aç karnına tüketilmesi. Bu sayede bağışıklık sistemi kuvvetlenmektedir. Kıştan ziyade yazın tüketildiğinde oldukça serinletici bir içecektir.

Salatalıkta bulunan B1,B2,B3,B5,B6,C vitamini, folik asit, magnezyum, çinko, potasyum, fosfor, kalsiyum, demir ve çinko yardımıyla vücut için günlük gıda kaynaklarını bol miktarda ihtiva eder. Salatalık rejim beslenmelerinde oldukca kullanılmakta olup mide yanması, pankreas, karaciğer ve gastrit benzer biçimde hastalıklara iyi gelmektedir. Rejim ve detoks olarak kullanılmasında bir öteki sebep salatanın açlığı ve açlık sonucu oluşacak yorgunluğu azaltmasıdır. Salatanın cilde yararlı olduğu da görülmüştür.

Bolca C vitamini içeren limon; bağışıklık sistemini düzenlerken bununla birlikte vücutta sindirimin daha süratli çalışmasına destek sağlar. Dahası limon; vücutta yaraların iyileşmesini hızlandırır ve kansere karşı savaşır. Limon; vücutta etkili bir idrar sökücü görevi görür, vücuttaki toksinlerin atılmasını sağlar. Vücuttaki kan şekeri seviyesini düzenlerken bununla birlikte vücutta kilo verdirmede tesiri büyüktür.

Nane limona benzer olarak; sindirim sistemini hızlandırır, mide ve bağırsaktaki oluşan gazları azaltır. Ek olarak nane ferahlatıcı bir nebat olması sebebiyle bronşları açarak öksürüğü giderir ve akciğeri rahatlatır. Dahası nane alerjik problemlerin ve astımın geçmesinde de yardımcıdır.

Salatalık Detoksunun Yararları

 1. Yaşadığımız çevredeki kirlilik, hava kirliliği, tükettiğimiz yiyecek ve içeceklerdeki toksinler ve maruz kaldığımız birçok kimyasallar vakit içinde vücutta birikerek vücudu kuvvetsiz bırakmakta ve hastalıklara karşı korunmasız hale getirir. Salatalıklı detoksu vücudunuzu toksinlerden temizler. Temizlenmiş bir gövde daha süratli ve kolay kilo verebiliriniz.
 2. Cilt; güneş ışınları, hava kirliliği ve soğuk-sıcak hava sebebiyle kuruyabilir. Bu açıdan da salata detoksu; vücudun ve cildin nemlenmesini sağlar. Ek olarak salatadaki silikon ve B5 vitaminleri cilt için oldukca faydalıdır.
 3. Günlük hayatta spor yapılmaması ve yanlış beslenme düzeni vakit içinde kasların kuvvetini kaybetmesine neden olur. Salataki vitaminler vücutta kuvvetini yitirmiş kasları sağlamlaştırır ve kasların süratli olarak şekillenmesine destek sağlar.
 4. Salatalık detoksu vücutta açlığı bastırır, iştahı azaltır ve dolayısıyla vücuda fazladan kalori alınmasını engeller. Ek olarak günlük hayatta oldukca tüketilen gazlı içecekler yerine tüketilecek salatalık suyu; zayıflamada oldukca etkilidir.
 5. Işlenmiş gıdaların oldukca tüketildiği günümüz dünyasında; vücutta mineral ve vitamin eksiklikleri görülmektedir. Ek olarak bu tür yararlı gıda maddelerinin eksikliği; vücutta kas erimesi, kemiklerde güçsüzlük, depresyon ve bitkinlik benzer biçimde birçok duruma yol açmaktadır. Tam bu aşamada salatalık detoksu; içinde barındırdığı bolca A ve C vitaminleri yardımıyla vücuttaki eksiklikleri gidermektedir.
 6. Salatalık detoksunun bir öteki faydası ise; şahıs bu detoks yanında takip edeceği bir beslenme düzeni ile kanser riski azalmaktadır. Salatalık detoksu; vücut için lüzumlu olan lif, mineral ve vitamini sağlayarak vücudun sıhhatli olmasına katkı sağlamaktadır.
 7. Osteoporoz bir öteki adıyla kemik erimesi; vücutta kalsiyum, D vitamini ve magnezyum eksikliği ile tetiklenmedir. Bu aşamada salatalık detoksu kemik sağlığı için lüzumlu olan K vitamini ihtiyacını karşılar ve osteroporoz oluşumunu önler.
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.